bugün

bir kurtlar vadisi karakteri.
set ekibindeyken donuk bakislari sayesinde diziye oyuncu olan elazigli zat
aslan bey tarafından polat alemdarı korumak, gerekirse öldürmek için vadiye sokulmuştur.
kgt'den olduğunu anladığında, memati'nin öldüresiye dövdüğü bir kurtlar vadisi karakteri.
raci şaşmaz'ın akrabası olduğunu söylüyorlar. set ekibinde takılırken oyuncu yapmışlar.
Fanatik hayranlarının gördükleri zaman "allahuekber" diyerek cihat ilan ettikleri, cümlelerinin basında sürekli "abi" kelimesini kullanmaktan bıkmayan kurtlar vadisi dizisinin efsane adamlarından biridir.
dizinin devlet için çalışan tek kürt karakteri. kurtlar vadisi ırak filminde mematiyle şöyle bir diyalog geçmiştir:
+sorun hep bu kürtler...
-abi ben de kürdüm
+sen başka abdulhey
polat'la ilk karşılaştıklarında polatı çok iyi menemen yaparak etkileyen çöpçü görünümlü ama sonradan kgt ajanı olduğu ortaya çıkan kişi.polatın aslında onu sağ kolu değil baş aşçısı yapası gerekir.
-adın ne?
-abdülhey
-hey gidi hey, hayat veren kulusun.
setin caycısıyken birden kendine has havasıyla dizide rol bulan karakter...
annesinin yıllarca aradığı bu şahıs, kayıplara karışmıştır. dizi filmde görülünce annesi tarafından bulunmuştur.
kurtlar vadisi terör de sürmeli gözlerle karizmayı dağıtmıştır kendileri.
halayda başı çeken adam.
o bir gakkoş.
(bkz: kenan çoban)*
devlet için çalı$an istihbaratçılardan. polat'ı korumak için aslan bey tarafından görevlendirilmiştir.
çarşı grubunun uğruna besteler yaptığı kurtlar vadisi karakteri.

--spoiler--
ama yazıklar olsun, hakkımı helal etmiyorum. sattın ulan bizi, yanlış yaptın abdülhey..

bu yoldan döndün, döneksin!
--spoiler--
izleyenleri hayal kırıklığına uğratıp, kendisine sövdüren karakter, bay satış. yok lan dönek.

beşiktaş taraftarının kendisi için yaptığı beste;

ruslar kimmiş baron kimmiş tanımaz bile ,
laz ziya' nın eline verecek yine,
yıllarboyu hizmet ettin sen bu devlete.
inleyecek dört bir yan abdülhey diye.
abdülhey abdülhey abdülheyiyeee...
(bkz: hanım koş abdülhey polatı satıyo)
muhtemelen polat alemdar tayfasının içindeki köstebeği ortaya çıkarmak için polat ile birlikte istihbaratçı elemanlara zarf atan karakter; görürsünüz bu adam polat ı öldürecek diye ötecekler her haltı buna sonra bu da gidecek her şeyi polat abisine anlatacak, yine dönecek.
(bkz: spoiler nedir ne değildir)

son bölümü netten indirdim bugün izleme planım vardı. "dı"

tanım: rol yapamayan adamın karakteri, etrafındakiler de onun gibi olduğundan hiç sırıtmıyor tabii. kalaşnikof ile düşmanlarını tararken bir mevlevi gibi huzurlu yüz ifadesine sahip olmak, rol yapamamaktan da ötedir, seyirciyle dalga geçmektir.
çöpçülükle hayat bulduğu kurtlar vadisinde, dizinin başrol oyuncusu Polat alemdar'a kafa tutmasıyla son bulacak rol adı.
ölüler kervanına eklenmesini beklediğim satılmış. bir zamanlar memati biraderimde kendine bir dükkan açmış ancak işler kesat gidip, zoru görünce tıpış tıpış dönmüştü. kendisini polat'ı olduğu gibi aslan bey yetiştirmiştir. aslan bey öldüğünde polat'ı öldürecekti. ancak polat abisine kıyamamıştır. bundan sonrada kıyamayacak kişidir. *
yüzyüze tanıştığım bir müşterim. işlem için kimliğini aldığımda, isminin kenan çoban değil abdulhey çoban olarak değiştirildiğini gördüm.

Yani adam oynadığı karakterinin ismini mahkeme kararıyla kendi ismi yapmıştı. Aslında ordan beri biliyorum bir dönekliğin olduğunu da neyse...

edit: bir de kartını vermişti.Kartvizitinde kenan çoban yazıyordu.Bir film prodüksiyon şirketi açmış kendisine erenköy civarında bir yerde..
edit2: lan bu adamın boyu 1,50 var yok.bakmayın dizide boylu poslu olduğuna bildiğin yer elması
son zamanlarda halkın gözüne fazlaca batacak hareketler içerisinde olan vadi elemanı.