1. 1.
  çanakkale savaşı sırsında büyük kahramanlıklar yapan ve askerlerinin hepsi şehit olan ve esir alınamayan kahraman alay.
  10 ... aabi
 2. 2.
  Tam 90 yıl önce 25 Nisan sabahı top sesleri 19. Tümen karargahı durumundaki Bigalı Köyüne ulaşmıştı. Gazi Mustafa Kemal büyük çıkarmanın başladığını anladı ve durumu Geliboludaki 5. Ordu Komutanlığına bildirerek emir beklemeye başladı. Dakikalar birbirini kovalıyor fakat Geliboludan haber çıkmıyordu... Bu gerçekten büyük çıkarmaysa, düşman hakim tepeleri kısa sürede ele geçirebilir ve sekizbuçuk ay süren Çanakkale Savaşı başladığı gibi bitebilirdi. Kısacası bir milletin kaderinin belirlendiği anlardan biriydi 25 Nisan... Artık beklemenin bir anlamı yoktu... Gazi emir gelmemesine rağmen 57. Alayın tamamını ve bir dağ topçu bataryasını alarak 261 rakımlı tepeye (Conkbayırı) doğru yürüyüş emri verdi.

  Arıburnu bölgesine çıkarma yapan Anzak Kolordusunu Mustafa Kemal komutasındaki 57. Alay ve Şefik Bey Komutasındaki 27. Alay, Conkbayırında durdurdu ve Çanakkale Savaşı tam sekizbuçuk ay uzadı. O tepeyi bir daha hiç alamadılar...
  12 ... pandora
 3. 3.
  çanakkaleye her gidişte şehitler abidesinden çok mezarlarına ağladığım kahramanlar alayı.
  9 ... fth
 4. 4.
  dünya savaş tarihinde eşi benzeri olmayan bir kahramanlık öyküsüdür.
  4 ... altan
 5. 5.
  Şehitler alayı.Ayrıca türk tarihinde sancağı düşen tek alaydır.Çünkü sancağı taşıyacak kimse kalmamıstır.628 kişilik alayın tamamı şehitlik mertebesine yükselmiştir.ruhları şad olsun.
  11 ... ramirez
 6. 6.
  (bkz: oraya gidenlerin hiçbiri geri dönmedi)
  2 ... pandora
 7. 7.
  Türkler artık yerin üstünde değil yerin altında, yaptıkları odalarda yaşamaktadır. siperler yerin altındadır. bunu anlayan yabancı askerler de aynı taktiği uygular. Siperler kazılırken türk ve yabancı siperler çakışır ve savaş sadece yerin üstünde değil yerin altında da devam eder. lağım adı verilen siperleri keşfeden yabancı kuvvvetler buradan türk askerlerinin üzerine kızgın yağ dökerler. Askerlerimiz vatan uğruna kızgın yağda kavrulur.
  5 -1 ... minti
 8. 8.
  gögüslerinde analarına bir mektup,dudaklarında yare bir türkü ile kahramanlıklar yaratan yigitler toplulugudur.
  6 ... karpuzkabugu
 9. 9.
  (bkz: onlar geri dönmeyi hiç düşünmediler)
  3 ... trinfr
 10. 10.
  (bkz: 57 alay sehitligi)
  1 ... juansebastianveron