bugün

önce hemen belirtmek gerekli, toplu taşıma araçları, duraklar vs... kapsamında oldukça makul.

şimdi başlayalım hazırladığımız laflara;
evvela
sigara bağımlılıktır.
sigara aynı zamanda satılması, alınması ve kullanılması yasal bir bağımlılıktır.
sigara, içen insanı zehirler.oranları farklı olmakla, içilen ortamda bulunan herkesi zehirler.

bu bilgiler ışığında gelelim mevzuya;
sigara içenler, vergisi ile aldığı sağlığa zararlı "yasal" bir ürüne bağımlıdır.
buraya kadar çok güzel. ama bundan sonrası bildiğin felaket.

19 temmuz 2009 dan sonra kağıt üzerinde, bu bağımlı arkadaşların, kafelerde, kıraathanelerde, barlarda sigara içmesi yasak. alması serbest. durum saçmalık.

bütün külfetin bağımlıya yükletilmesi bir saçmalık. deseler " bir takım şarları yerine getiren işletmelerde sigara içimi serbesttir." ozaman tamam.

bu bir takım şartlar; bölümlerin ayrılması, havalandırmanın güçlenmesi ve bunun gibi şeyler olabilir.

kısaca işletmenin külfet altına girmesi gerekir. yok bunları yapmıyorsan sigara içiremessin içerde gibi birşey yani. bağımlı da gideği mekanı ona göre seçecektir.

oysa şimdiki durumda; ben tamamen yasal bir maddeye bağımlı olarak yaşıyorum. ama gezmem tozmam yasak. oh.

sigara içmeyen arkadaşları da anlıyorum. çok lanet bir durum. ama bu laneti bir taraftan alıp diğerine vermek ne kadar mantıklı ?

hayır hiç düşünülmüyor da; ben mekanlarda içemediğim sigarayı sokaklarda içeceğim. tüyü bitmemiş sabinin top peşinde koşturmasını izlerken, okulundan eve dönerken, sokakta arkadaşı ile çanak çömlek patlatırken , gözlerinin önünde bu mereti içeceğim. çok güzel örnek olacağım. ama ne açık hava kimse zehirlenmeyecek.

böyle iş mi olur allasen?
"sigara içilen yer ruhsatı" diye bir şey icat ederek mekan sahiplerini söğüşlemeyi planladıklarından şüphe ettiğim karar. ***
uygulamaya zor geçecek yasa. kahvehanelerde ve meyhanelerde uygulansınlar bikini giyerim bikini.

sigarama dokunma
uygulanmasını ama gerçekten tam manasıyla uygulanmasını istediğim yasaktır. bu yasağa karşıyım ancak belki hani şu uyuyan milletim " yettiniz lan bir sigaramız vardı onu da mı alacaksınız" diyerek kimbilir belki şahlanır da bu arada önüne kattığı her şeyi yakar yıkar diye salakça bir beklenti içindeyim.
cem yılmaz ne demiş zamanında bir tat bir doku gösterisinde:

"memleketi bok ediyorlar, sonra mizahçıya malzeme olsun diye yaptık diyorlar. sen memleketi güllük gülistanlık yap, ben güldürecek şey bulurum meraklanma."

ben de diyorum ki hükümete, sen bu memleketi güllük gülistanlık yap, ben sigaramı kendim bırakırım merak etme.

ha ayrıca, bir insan olarak bu yasak sonrası umarım esnaf zarar görmez. 70 milyonun 17si sigara içiyor esnafın işleri düzelir gibi argümanlarla gelenler var, ancak bana durum pek öyle olmayacak gibi geliyor. sonuçta yasak milletiyiz, yasakları severiz biz, ama bu milletin yasakla başetme araçlarından biri zaten sigaraydı.

başladığım zamandan beri bırakmak istediğim şu mereti bırakamadığım için bana iradesiz diyebilirsiniz, ama bu yasak yüzünden sigarayı bırakacağımı da iddia edemezsiniz. sigara içilmesi yasak olan mekanlara gitmeyeceğim için sosyal hayatım darbe alabilir anca, onunla ilgili de yapılacak bir şey yok.

kıssadan hisse: umarım bu yasak, daha sağlıklı bir türkiye için elverişli bir ortam oluşturur. ben yine de referandumdan yanayım, o ayrı. madem 70te 17 sadece sigara içiyor, referandumla bu konu çok daha meşrulaştırılmış bir şekilde halledilebilirdi. değil mi ama?
seri zamlar bindi.
kapalı alanda sigara içmek yasaklandı.
derken derken, yakın zamanda tepemize birer adam dikecekleri kanısındayım kontrol amaçlı.
annem vardı bir de başıma siz çıktınız lan.
insan insana bunu yapar mı?
sizleri erkan can abimin gemide kreasyonundan küfürlere havale ediyorum.
bize gerizekalıları gösteren yasaktır efendim bu yasak. olayı nasıl olur da kendimize yontar ordan hükümete bindiririz olayına dönüşmüştür. o kadar salakça argümanlar sunuluyor ki! mesela, faşizm deniyor bu yasak için. neresi faşizm bana hele bi' açıkla. sen içtiğin zıkkımla kaç insana zarar veriyorsun farkında mısın? ulan bilimsel bir gerçek bu! sigaranın dumanı içmeyene de zarar verir! bu kadar basit bir konuda nasıl hala haklı çıkmaya çalışıyorsun.
güzel kardeşim, bunun tuzla şekerle hiç bir alakası yok. bireysel bir şey değil bu. sadece kendine zarar değil çevrene de zarar. hayret bir şey!

buna ek olarak hükümet için yeni bir rant kapısı olduğu savunanlara da avrupa örneği diyorum. evet, avrupa' da da tayyip'in işleri bu yasaklar. mantığınıza koyim.

sigara içen biri olarak destekliyorum bu yasağı. çıkarım kahvenin önünde içerim hiç de zoruma gitmez. mantıklıyım çünkü.
sigara içmeyenlere "ohh!" dedirtecek yasaktır. uygulanabilmesini umuyoruz cümleten!
türkiye' de geçen sene sigara bağlı sebeplerden 114 bin kişinin öldüğü ve bunların 11 bininin pasif içiciler olduğu göz önünde bulundurulursa bu rakamları aşağı çekmesi kuvvetle muhtemel olan yasağın yürürlüğe girmesidir. bir kısım acaip eleştiriler var; yok hak yok hukuk yok özgürlük yok tek keyfimiz yok ikinci sınıf insan muammelesi falan filan diyen. çok kısa cevap vermek gerekirse; zıkkım için, bu şeyi içmeyin. zira içtiğiniz şeyin zararı zıkkımdan bile fazladır. başarıyla uygulandığı takdirde sigarayı bırakmalar artacak ve böylece hem aktif hem de pasif içiciler sayısında belirgin bir azalma olacaktır.
içmeyin efendiler bu boku içmeyin. ben babamı tam bir ay önce bu pisliğin neden olduğu akciğer kanseri yüzünden daha 57 yaşındayken kaybettim. 42 sene bil fiil sigara içti ve resmen kendi sonunu hazırladı zavallı adam. sizler biraz akıllı olun da canınızı sevin azıcık. "bize bi şey olmaz" demeyin sakın. olunca öyle bir oluyor ki, iflahınız feleğiniz şaşıyor. ölüm artık gelsin sizi alsın diye dua ediyorsunuz ölüme inanılmaz sancılarla ilerlerken.
çok güzel bir uygulamadır. yaşam standartlarımızı yükseltecektir.
sonuna kadar kösteklediğim uygulama. böyle saçma bir şey olamaz. eninde sonunda bu yasağı esneteceklerdir. içki seven bir insan değilidir, ayda yılda bir eş dostla bir yere gidip içeriz onu da sigarasız içemem, bu saatten sonra o da bitti. birine özgürlük verirken birine bu kadar gaddarca bir yasak getirmek ne derece tarafsızdır bilmem ki akp hükümeti zaten bar kapatılsın, disko yerin dibine batsın, meyhaneyi zaten söylemiyorum diyerekten, sağlık ayağına kendi politikasını gerçekleştirmektedir. içen adamın sağlığını korumak kimsenin üstüne vazife değil. ayır mekanı ikiye, mis. he bunu yapacak durumda bir ülke değilsen de yasak senin neyine. her şeyimiz çok tam da sigaraya kaldık. zaten insanlar bir tek sigaradan sağlığını kaybediyor. o pasif içiciler sigara olmasa öhöö demiyecekler. burda karşımızda kocaman tüpraş her gün zehirliyor bizi, sayın içmeyenler, onu da kapattırsanıza. daha geçen gün bir baz istasyou daha diktiler. hey yavrum hey. siz hala "beann senin o igrenchh dumanını solumak zorun da diliim tımammm mı kızııımm" diyin.
valla ben çıkarım o sigarayı dışarda içerim, hayvanlar gibi körüklerim son nefesi de, atarım sigarayı, mekana girer içeri üflerim o dumanı da. sigara falan da olmaz elimde. kendimce oh derim. kime ne.
yakında tütün yasağı da gelir ben hiç şaşırmam.
uyanı siksinler dedirtecek hükümet eylemidir.

şimdi birileri çıkıp bidi bidi ediyor beni zehirliyorsun diye. la bu yasak ilk peydah olduğunda zaten çoğu işletme avm sigara içilen ve içilmeyen olmak üzere bölümlerini ayırdığı halde yarak varmış gibi sen gidip sigara içilen bölümde takılmayı tercih ediyorsan, faraza böyle bölümü olmasa da sigara içilmeyen bölümü olan ferah ortama sahip barlar yerine gidip dumanaltı olmasıyla bilinen izbe yerlerde eğleniyorsan afedersin ama bu yasağa bi skim diyemezsin.

şimdi genç kesim olaya bar muhabbetinden giriyor da.
bu ülkede yerleşik bir kıraathane, kahvehane kültürü var. işçisi, çiftçisi, amelesi, ustası, otçusu, bokçusu vs vs bazı insanların hergün nizami uğrak yeridir buralar. kabul edilmeli ki kimileri için ciddi manada ekmek kapısıdır aynı zamanda.( azımsanamayacak sayıda var bu mekanlardan ) devlet olarak sen buraların kapısına kilit vuruyorsan eğer orada oluşacak istihdan açığını insanlara yeni iş alanları açarak göstermediğin sürece kendi vatandaşını bir güzel sikme eylemi yapmış olursun. keza aynı durum bar işletmeleri için de geçerli.

yasağa karşı değilim, uygulanışı yanlışları beraberinde getirecek olmasından dolayı kabullenmiyorum. bu sktiğim bokunu satılmasına izin verme yada hayvan gibi vergi daya. en skindirik sigarayı bile 1 şişe viski parasına falan sattır. hani insanları caydırmak istiyorsan ciddi manada yaptırım koy ortaya. ama sen hem satılmasına izin ver bu bokun hem üretilmesine ama içilmesini yasakla. o zaman ülkede satma amk dışarıya ihraç et.

sigara içmeyenler zarar görüp ölüyor olayında da kimse kusura kalmasın. sizin ölüyor dediğiniz kişiler aile reislerine sözü geçmeyen küçük çocuklar olmasın? yoksa aklı başında bir adam rahatsız oluyorsa ne skime bokun dibine gider ki?

sigara üreticilerinin yatırımlarını geri çekmesinden korkup sigarayı alenen yasaklama, alımına satımına izin ver ama içilmesine yasak koy. bu yasağa belirli kriterler oranında izin verilmezse vatandaşını birbirine kırdırabilir bu devlet.
(olmaz demeyin valla olur mu olur) daha yasağın adıyla birileri zil takıp oynaya dururken bir başkası kara kara düşünüyorsa nasıl sigara içerim diye böyle bir ihtimal elbette çıkar ortaya.
her ne kadar 15 senelik tiryakisi olsam da, sigarasiz gunum gecmese de siddetle destekledigim uygulamadir- bu satirlari yazarken dahi sigaram kullukte duruyor.
en basindan, bu meret lanet pis kokuyor, sigara icen biri olarak sabah uyandigimda odamdaki kokudan igreniyorum, icmeyenler ne hissediyordur tahmin edebiliyorum. hic bir boka faydasi yok hem sagliga hem de butceye zarar, sigara endustrisi dunya'nin en lanet endustrisi ve aldigim her paketle onlara destek veriyorum ki o kadar reklam kisitlamasina ragmen meretin tuketiminde azalma olmuyor, sigara receteyle eczanelerde satilsa onu da kabul edebilirdim. neticede, kisitlanmasi hicde fena olmaz daha 15 sene oncesine kadar millet hastahane koridorlarinda, otobuslerde pufur pufur sigara iciyordu, ona alistik bunada alisiriz, en azindan abuk kahve kulturun de kurtulmaya yardimci olur belki.
vapurda pekde bir uyduğum yasağın yürürlüğe girmesidir.
odamdayım. ve saat 12den beri yaklaşık 6 tane sigara içtim.uyanık kaldıkça da devam edeceğim içmeye.gelsinler yazsın cezayı sıkıyorsa.çok da sikimde olmayan bir yasak. içice ulan alayına isyan içecem amına koyim. siz kim oluyorsunuz da benim keyfimi yasaklayabiliyorsunuz nerde var bu hangi kitapta? ulu orta yerde içelim diyen mi var? ayırın bir yer orada içelim.içiyorsam içiyorum kimse bana sağlıktı kıldı tüydü demesşn 21 yaşında insanım neyin zararlı neyin faydalı olduğunu biliyorum kimse bana gerizekalı muamelesi yapamaz. ve ben bunu içiyorsam ve içmek istiyorsam bana bunu sağlamalı devletim. çok isityorsan al sana sigara odası desin eyvalah.ama yok o da kalkıyor. dışarı çıkacakmıışız orda içecekmişiz. sizin yüzünüzden kıçımı donduramam. yakarım sigaramı içerim.
hem görecez bakalım iş yerlerinde nasıl olacak bu iş. sigara içmek isteyen adam sırt pırt açık havaya çıkacak. işi bölünecek
ya da sigara içmeyecek sinir stres yapacak. sağa sola sataşacak.aferin iyi bok yediniz.başka hiç bir eksik yanımız yok sigarayı düzeltin.
nah bırakırım amına koyim sigarayı.yiyorsa satışı yasaklayın. ona yemez ama.ağır abiler izin vermez böyle birşeye gücü bize yetiyor devletin. devam edin devam edin...