19 temmuz 2009 sigara yasağını protesto etmek, kınamak, karşısına geçip bi kahve içmek vb. amaçlarla oluşturulmuş blog sayfası.

http://sigaramadokunma.blogspot.com

herşeyi açıklayan ve yürekleri burkan sloganları sigarama dokunma gözlerimi yaşarttı. sabancı üniversitesinin başlattığı, üniversiteme dokunma kampanyası kadar anlamlı buldum, gözlerim doldu.

bir an 19 temmuz sabahında buldum kendimi. kahveler boş, sokaklar temiz, hava açık. trafik bile yoktu o gün istanbul'da. ama mutsuz insanları gördüm, yüzleri solgun. bir şey eksikti, şey gibi bir şey... neyse bulamadım ne olduğunu.

ama, sigarama dokunmayın lan...

(bkz: şu an ağlıyorum biliyor musun)
ee sen içtiğin zaman benim üstüm izmarit gibi kokuyor o ne olacak....
ee ben içmediğim zaman alien oluyorum o ne olacak...
son derece haklı bir serzeniştir. haklı olan, sigara içmeyi tercih edendir, çünkü tüm insanlar eşit olduğuna göre, sigara içmeyenin tercihi gibi sigara içenin de tercihi önemlidir.
bu yasaktan sonra, kimse tercih eşitliğinden bahsetmesin, seçimlerin önemli olduğunu iddia etmesin. biraz daha uzattığımızda, esnafın durumuna bakalım. saygıdeğer sağlık bakanı ' ne değişecek ki? ' demiş. birkaç gündür patronumu ve diğer kafe ve bar işletmecilerini dikkatle takip ediyorum. öfkeliler... öfkeli olmalarının iki sebebi var, birincisi, müşteri sayısındaki azalış ihtimali, ikincisi, ülkede daha önemli sorunlar yokmuşçasına insanların çay ve sigara keyfine dur denmesi...
eminim, pişkinlik yapanlar olacak, ' madem çayınla birlikte sigaranı evinde iç ' diyenler çıkacak, tartışmalar yaşanacak. insanlar eninde sonunda bu yasağa uyacak. kimse yalan söylemesin, yasağa uyulmasının ilk sebebi insanların ceza ödemek istememesi olacaktır.
eşitlik... sahi, bütün insanlar tercih yapmakta eşittir, öyle değil mi? külahıma anlat!
sigara lobisini daha da zengin etmek için kendimizle birlikte etrafımızdakileri de zehirleme özgürlüğümüz engellenemez içerikli bir slogandır. özgürlüğün sınırının başkasının özgürlüğüne tecavüz etmemek olduğunu bilmeyen bir anlayışın ürünü olup, bencilliğin dik alasıdır. bu açık ve net tespit zorunuza gittiyse, gittiği yerde kalsın.
' sigara içmeyenlerin tercihi haklı, sigara içenlerin tercihi haksızdır. ' şeklinde, tercihlere karışan bir yasağa yönelik protesto amacını içerendir. sahi, herkesin tercihi eşitti değil mi?
otlakçılara söylenebilecek söz..

(bkz: bi kere de paket al be kardeşim)
olayı eşitlik bağlamında değerlendirirken bazı bilindik noktaları göz ardı etmemek gerekir.
pöfür pöfür sigara içilen dört duvar arasında, sigara içmeyen adam bir ton sigara dumanını solumak zorunda kalıyor.
birisi özgür olacak diye diğerinin sağlığını olumsuz yönde etkilemeye hakkı var mı?

o zaman cinayet hakkındaki cezalar da kaldırılsın aynı mantık ile düşünülürse. cinayet işleme hakkı var adamın ne de olsa! başkasının sağlığına zarar vermiş, önemli mi?
tercih eşitliği diye bir kavram uydurup başkalarını zehirleme hakkını kendinde gören ya da onlar da bizim girdiğimiz yerlere gelmesinler yaklaşımında bulunan zihniyetin sloganıdır. seçimde oy kullanmıyoruz ki herkesin bireysel tercihi eşit değer taşısın. insanları zehirlemekten bahsediyoruz. bu mantıkla hırsızlar ve tecavüzcüleri de salıvermek lazım. ** onların ki de bir tercih ne de olsa!
değişik bakış açılarıyla değerlendirilmesi gereken slogan.
eğer bir insan sigara içiyorsa, sigaranın kendisine de, çevresine de zarar verebileceğini kabul etmiş olur. ancak hiçbir güç, hiçbir yasak, insanın kendi tercihiyle yaktığı sigarayı söndürmemelidir.
eğer, gerçekten, sigara içenin tercihi, sigara içmeyenin tercihiyle eşitse tabi - ki bu yasağın ardından zor görünmektedir.

edit: ha, bir de katilleri, tecavüzcüleri salıvermekten bahsediliyor, tercih kisvesi altında. eğer sigara içmek suçsa, sigara tamamen toplatılsın, yasaklansın, satılmasın. sırf zevk için insanlara işkence edenlerle sigara içenleri bir tutmayın, birinin yüzüne sigara üflemedikçe.
dokunma fetişidir o. sigarasına sadece o dokunmalıdır. dokunurken de fena halde orgazm olur zaten. sonra üstüne bir sigara yakar.
Başlamasını dört gözle beklediğim kampanyadır.

Ben içiyorum ben ölüyorum size ne giriyor orospu evlatları.
hala devam ediyorsa " sigarama zam yapma" adı altında destek verceğim kampanya.
Yetti artık bu sigara zammı ulan.
Bir yakarış.