19 temmuz 2009 sigara yasağının yürürlüğe girmesi

önce hemen belirtmek gerekli, toplu taşıma araçları, duraklar vs... kapsamında oldukça makul.

şimdi başlayalım hazırladığımız laflara;
evvela
sigara bağımlılıktır.
sigara aynı zamanda satılması, alınması ve kullanılması yasal bir bağımlılıktır.
sigara, içen insanı zehirler.oranları farklı olmakla, içilen ortamda bulunan herkesi zehirler.

bu bilgiler ışığında gelelim mevzuya;
sigara içenler, vergisi ile aldığı sağlığa zararlı "yasal" bir ürüne bağımlıdır.
buraya kadar çok güzel. ama bundan sonrası bildiğin felaket.

19 temmuz 2009 dan sonra kağıt üzerinde, bu bağımlı arkadaşların, kafelerde, kıraathanelerde, barlarda sigara içmesi yasak. alması serbest. durum saçmalık.

bütün külfetin bağımlıya yükletilmesi bir saçmalık. deseler " bir takım şarları yerine getiren işletmelerde sigara içimi serbesttir." ozaman tamam.

bu bir takım şartlar; bölümlerin ayrılması, havalandırmanın güçlenmesi ve bunun gibi şeyler olabilir.

kısaca işletmenin külfet altına girmesi gerekir. yok bunları yapmıyorsan sigara içiremessin içerde gibi birşey yani. bağımlı da gideği mekanı ona göre seçecektir.

oysa şimdiki durumda; ben tamamen yasal bir maddeye bağımlı olarak yaşıyorum. ama gezmem tozmam yasak. oh.

sigara içmeyen arkadaşları da anlıyorum. çok lanet bir durum. ama bu laneti bir taraftan alıp diğerine vermek ne kadar mantıklı ?

hayır hiç düşünülmüyor da; ben mekanlarda içemediğim sigarayı sokaklarda içeceğim. tüyü bitmemiş sabinin top peşinde koşturmasını izlerken, okulundan eve dönerken, sokakta arkadaşı ile çanak çömlek patlatırken , gözlerinin önünde bu mereti içeceğim. çok güzel örnek olacağım. ama ne açık hava kimse zehirlenmeyecek.

böyle iş mi olur allasen?