bugün

iş adamı Hüseyin Başaran ın kızı ve yedi arkadaşı ve 2 pilot ve bir hostes olarak 11 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıdır.
http://www.posta.com.tr/m...-fotograflihaberi-1391511
https://www.sozcu.com.tr/...a-basaran-kimdir-2280862/
http://www.gazetevatan.co...m&utm_content=1149805
http://www.posta.com.tr/m...t&utm_campaign=gundem
http://www.mynet.com/habe...gu-ortaya-cikti-3848978-1
Tesadüf olarak iranda düşmüş. Çok yazık olmuş biri cocuk 11 kişi ölmüş yakınların başı sağ olsun.
öncelikle allah rahmet eylesin hayatını kaybedenlere.

özel jet düşmüş, 11 kişi hayatını kaybetmiş.

bu kadar can kaybıyla meydana gelen kazalar karayollarında hergün oluyor. fakat hiçbiri son dakika, flaş haber koduyla televizyonlara düşmüyor.

uçan bir cisim olduğu, hatta özel jet olduğu için mi bu ayrıcalık?

otobüste fakir ölünce 30 saniye, jet düşünce flaş haber?!?!!
görsel
Bu kadar adi ile aynı ülkede yaşamak ne büyük talihsizlik. Gâvur geleneklerinin peşine düşerseniz böyle olur diye anıran yobazlar kınadıklarını yaşamazlar umarım.

Size ne ulan milletin yaşam tarzından? Allah mı sanıyorsunuz kendinizi? Şerefsizler!

Çok acı bir olay. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, sevenlerine sabırlar diliyorum.
Bütün ezikler oh olsun çekiyor.

Biraz kendinize gelin, saygılı olun.
Gavur adeti, bilmemne... Ne alakası var? Beyninizi kullanın biraz.

Ölenlere rahmet diliyorum, üzücü gerçekten.
Fakir varoş olup da tren yapan türbanlıları mutaassıp sanan andavallı tiplerin sırf zengin diye nefret kustuğu insanların vefat etmesi olayı.

O kadar iğrençsiniz ki. Kız kıza eğlendikleri çok belli olan insanlara gözünüzle görmeden çamur atıyorsunuz. Müge Anlı'da gördüğünüz dindarların yediği haltlara bakın önce. Sizin kitleniz.

Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin.
11 insan ölmüş millet hala oçlugu peşinde,bu ülke adam olur diyenin de aklını sikim.
Allah bilir uçağın kara kutusu yoktur şimdi. iran da düşmesi manidar bu arada.
iran gibi yüzölçümü küçük sayılmayacak bir ülkenin hava sahasında aynı anda yüzlerce tarifeli uçak ve onlarca özel jet olduğu (bu olay, tarifeli bir italya uçağının da başına gelebilirdi), içinde bulunduğumuz kritik konjonktür ve son günlerdeki ilginç (!) uçak kazaları hesaba katıldığında, bir kaza ya da teknik arıza sonucu düştüğüne inanmadığım kırımdır.

özellikle ruslar'ın, inmek üzereyken son anlarda düşen antonov tip uçağının düşüş biçimini izlerseniz, uçağın sistemlerini etkileyen bir müdahalenin olduğu konusunda (elde somut bir delil olmasa da) şüphelerinizi taze tutabilirsiniz.

bu işin uzmanı değilim. bir parça havacılık merakım var sadece, bir de internet üzerinden uçak simülasyonu çalışıyorum. ancak görünen köy de kılavuz istemiyor. görgü tanıklarının ifadelerine göre (bu ifadelerin doğru olduğunu düşünürsek) jet henüz havadayken yanmaya başlamış. buna elbette birçok şey sebep olabilir. ancak bu durumda, bazı uzmanların iddia ettiği gibi, jetin, başka bir hava aracının türbülansına girip irtifa kaybettiği ihtimalini elemek durumunda kalıyoruz.

bir hava aracının sistemlerini kitleme teknolojisi abd ve rusya'nın elinde mevcut. rusya bunu karadeniz'de, abd donanmasına yakın seyrederek gemilerin sistemlerini kitleyerek geçtiğimiz aylarda yapmıştı. abd ise, belki de misilleme olarak bu sistemi rus antonov uçağı üzerinde denemiş olabilir. yine iran'da geçtiğimiz hafta düşen uçağın da başına benzer şey gelmiş olabilir. bunların hepsi elbette varsayım.

yine söylüyorum, bu kadar tesadüfün, üstelik kazaların çok nadir yaşandığı hava taşımacılığında, gökyüzünde aynı anda binlerce uçağın olduğu bir gezegende, neredeyse aynı zaman dilimlerinde bir rus, bir iran ve bir de türk menşeli hava araçlarının başına gelebileceğine inanmıyorum, inanana da mani olmayım.
Hayat ne garip amk.

Birkaç gündür ileride nasıl bi hayatım olacak diye kendi kendimi sorguluyordum. Bir de üstüne yaşadığım umutsuzluk.

Simdi haberi gördüm de hayatin cidden boş olduğunu bir daha anladım.

Ha zenginsin ha fakir...
Bunun zengini fakiri yok. 11 kişi hayatını kaybetmiş ve bunun üzerinden ucuz edebiyat yapmak hiç hoş değil. Üstteki yazar arkadaşımızın dediği gibi, terörist değiller düşman değiller.

Allah rahmet eylesin de geç. Gerisiyle ilgilenmek bizim olayımız değil.
gariban işçinin ölmesine üzülmeyecek yalaklar burjuva öldü diye ağıt yakıyor. amk yalakaları. sikimde olmayan olay. o kadar paraları var emin olun sizin bin yılda yaşayacağınız hayatı 1 senede yaşar onlar rahat olun. biraz garibanları düşünün amk yalakaları

edit: yalakaların diğer 3 personel umurunda değil sadece oradaki 8 uber zengini umursuyorlar ahaha iki yüzlüler.

11 alt tabakadan genç ölse çomar sayısı azaldı diye sevinirsiniz lan siz yalaklar.
şehrekurd bölgesinde düşen uçaktır. uçağın akibeti şüphelidir. ölenlere üzüldüm, allah rahmet eylesin. şimdiye kadar edindiğim tecrübeler ışığında diyorum ki, iyi insanlar ölürler. kötülere bir şey olmaz.
iki pilot ve hostese allah rahmet eylesin. Diğerleriyle aynı dünyada yaşamıyorduk zaten.
birtakim yalakalarin duyar kastigi durum.
ulan siz geberip gitseniz onlarin umurunda olmazsiniz.
sirf tv'ye ciktilar diye arkalarindan duyar kasmanin alemi yok.
hayatinda degil dubai'ye edirneden oteye gidemeyecek herifler parali zengin cocuklari oldu diye aglayacak neredeyse.
acaba neden düşmüş? düşen uçak new york times´ a göre

https://www.nytimes.com/2...-jet-crashes-in-iran.html

bir bombardier challenger 600 jeti imiş, eski modeli yani, uçak düşmeden az evvel pilot daha düşük bir altitude´da uçma izni istemiş...

eski model challenger, alçakta uçma istemi...kapı falan kopmuştur...özel jet sahibi olmak iyidir hoştur, ama bakımlarını fazla tasarruf falan etmeden yaptıracan...

pilot anca uçakta bi tehdit varsa alçaktan uçmak ister. gövdesel bi problem...kapı diilse başka bişey...33 bin 34 bin feet´te tehlike baş gösteren bişey...hostes cockpite gelir, şöyle şöyle bi durum var, der , kaptan uçağı alçaltma izni ister, bi de yavaşlar, yüksek hız da problemdir...

enterasan bi kaza bu...kalkışını tamamlamış, cruising altitude- yolculuk yüksekliğine ulaşmış, ve en az bir saattir uçan bir uçağın, alçalmak istemesi, ilginç.

bunu mutlaka araştırırlar.

ancak bilinen bulgulardan yola çıkarak, uçaktan kaynaklanan bir durum olduğunu sanıyorum, ama yangın falan diil, yangın olsa derhal inmek ister, alçalmak istemesi, uçağın önemli bir aksamının, mesela normal kapı koparsa uçak düşmez, ama bagaj kkapısı koparsa, uçak düşer...kapı sallanıyo falansa, uçakta garip sesler duyulur, onu da hostes cockpite bildirmiştir.

böyle şeylerden aslında hep yer bakım sorumludur. komik olan şey, ölenler uçaktakiler olur, ama kazaya sebep olan hatayı, yerdeki yer bakım üniteleri yapar, ve onlar ölmez !!

dediğim gibi, enterasan bi kaza bu...normal kalkış performansını gerçekleştirmiş bi uçak öyle kolay kolay düşmez çünkü.
ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında.
umurunda değilse buraya yazmazsın allah rahmet eylesin der geçersin neyin kini bu?
o işin içinde askeri şeyler olduğuna eminim.
bi de bombardier, güzel uçaktır, lufthansa falan regional- yani kısa mesafelerde uçuyo bombardier, stuttgart´ tan, alplerdeki kayak merkezlerine falan uçuyo lufthansa...bi kere bindim ben bu tayyareye, business versiyonu lükstür de, normalde o uçağa bayaa 2+2 olarak, 34-38 kişi falan sığıyo.

benim bindiğim bombardier challenger 605 ti sanırsam. gayet iyi bir performans çizmişti, küçük ama çetin ceviz bu kuş, diye düşünmüştüm. münih´ten frankfurt´ a uçmuştum onunla.

uçuş yarım saat bile sürmemişti.
birinci dereceden akrabadan hiç tanımadığım insana, açlıktan kırılanından zevk-ü sefadan ne yapacağını bilemeyenine kadar bir çok insanın ölümünün haberiyle yoğruldum. bu konularda diğer insanlara göre dışarıdan biraz daha hissiz gibi görünen bir adamım ama kitlelerin bilerek zararına çalışmamış her insan için arkasından rahmet diledim, bunu da insanlık adına normal bir şey olarak görüyorum, bana ait bir görüş değil de zaten olması gereken gibi algılıyorum.

hepinizi okudum,

olm siz neler yazıyorsunuz ya, trolleri ayırt etmeyi 10 sene önce öğrendim bu dijital coğrafyada ama siz troll falan da değilsiniz, görüyorum. naptılar lan size bu kadar nefret dolu olacak?

yakalayamıyorum, biriniz özelden anlatın, eyvallah haklısın diyeyim, buraya nickinizle birlikte haklılık detayınızla birlikte yazmazsam da şerefsizim..

aksi takdirde insan bile değilsiniz, biliyorsunuz da bilmiyorsanız haberiniz olsun...

elim bir kazadır, ailelerine sabır diliyorum..
Oyle bir hale gelmisiz ki insanlar zengin diye kin kusuyoruz. Gercekten facia...

Burada bence en gunahsiz hayatini kaybedenler.
Yani gotlek turk medyasi bunlardan prim kasiyirsa bu insanlar ne yapsin? Insan caninin bu kadar degersizlestigi bir ulkede olumun zengini fakiri olmuyor babalar..

Elbette ki bir afrin sehidi bu olay kadar konusulmayacak lakin bunun nedeni olenler olmayacak.

Turk milleti olarak yine kalbi dusunup agresiflesiyoruz. Aslinda hakliyiz ama kini yanlis tarafa kusuyoruz.
Belki de bu tarz olumlere abarti tepkiler vermeye alistirildik bilemiyorum...

Hani beklenmedik olum diye de bisey olmaz allah bilir ama o fotograflardan sonra paramparca olduklarini bilmek uzuyor.

Rabbim gunahlarini affetsin.
ardından abuk subuk tartışmalar çıkmasına yol açmış kazadır.

bak arkadaşım, karayollarında meydana gelen kazalar çok olağan, uçak kazaları olağan dışı olduğu için bu kazanın haber niteliği daha büyük. zaten dünya basınında da yankı bulmasının sebebi bu.

gerçekten bunu düşünemeyecek kadar kafanız çalışmıyorsa bırakın buralarda yazmaya çalışmayın.
Allah varsa günahlarını affetsin. kolay değil 11 can. Allah ailelerine sabırversin.