1. 1.
    hiç bir tarihin bu kadar yaslı olmadığı belki de olamayacağı tarih. yüzyılın adamı ulu önder atatürkün vefat ettiği gün.

atam; sen gittiğinden beri 68 sene geçti aradan. sen yoksun diye mi bilinmez ama artık her bayramımız daha bir sönük her bir tadımız ayrı bozuk. görüyor musun bizi bilmem ama ben çok utanıyorum, sen bize emanet ederken ülkeyi biz senin emanetine hıyanet ettik. kusura bakma diyemeyeceğim çünkü kusuruna da bakacak olanlar ceremesini de çekecek olanlar yine bizleriz. özür dilerim.. rahat uyu..
    19 -9 ... s o t
  2. 2.
    ataturk'u anma gunu.
    (bkz: atam izindeyiz)
    8 -1 ... bluedream
  3. 3.
    bazıları için doğum günüdür.
    (bkz: mustafa denizli)
    1 -7 ... azorka
  4. 4.
    televizyonlarda sunucu başka soru bulamayınca konuğa sorar
    - siz hangi tarihte doğmuştunuz
    + benmi 10 kasım
    - demek hiç kutlayamıyorsunuz
    + evet hiç kutlamadım daha
    (bkz: ufak atda civcivler yesin)
    4 ... kirmizi baslikli kiz
  5. 5.
    atamizin bizi kaderimizle basbasa biraktigi gundur. hala balik tutmayi ogrenemedik ya, ben ona yanarim.
    11 -1 ... curufinwe
  6. 6.
    mustafa kemal paşa'nın her türk'ün aklına geldiği çok az günden biridir.

tabii ki yetmemektedir onu yalnız 29 ekim'de, 30 ağustos'ta vs. anmak.
    tüm milleti tarafından yılda ancak üç-beş gün anılan bir lider belki daha yıllar boyu anılır ancak biraz zor anlaşılır, -özellikle de şu fazlasıyla ihtiyacımızın olduğu dönemde- gençler tarafından.
    (bkz: anmaktan anlamaya doğru ataturk)

sayın cumhurbaşkanımız ahmet necdet sezer'in ve de recep tayyip erdoğan'ın, vatan bu haldeyken, hakkında yapacakları konuşma çok merak edilmektedir.
    4 ... yasakani
  7. 7.
    saat 09:05'te siren sesiyle birlikte herhangi bir yerde hayatın bir dakikalığına durması ve gözden akması engellenemeyen bir kaç damla..
    5 -1 ... intensivecare
  8. 8.
    tek cümleyle özetlemek gerekirse; bugün, bu ülkenin en acı günüdür.
    8 -1 ... fowler
  9. 9.
    Geri gelmesini istediğimiz insanı gittiği gündür.
    8 ... csaz
  10. 10.
    Atatürk' ü anma törenlerinde on binlerce kişi " Şeriata geçit yok" pankartıyla Anıtkabir' e yürüdü. O gün Anıtkabir' i 1 milyon kişinin ziyaret ettiği açıklandı. Kayseri' nin Refah Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe " 10 Kasım törenlerine içim kan ağlayarak katıldım" dedi.
    10.11.1996
    5 ... sultanpalamut