1. 1.
  bir maymun cesidi. insana en cok benzeyen maymunmus. ama maymun nihayetinde.
  -1 ... laz pacino
 2. 2.
  bunlar kendilerini aynada tanıyabilirler... maymunlar tanıyamaz...
  1 ... demolay
 3. 3.
  Bir şempanze kollarını açtığında bir uçtan öbür uca olan genişlik hayvanın boyunun uzunluğundan daha fazladır. Kısacası eğer insanlarında aynı oranda uzun kolları olsaydı oturduğumuz yerden ayakkabılarımızı bağlayıp çoraplarımızı giyebilirdik. Birbirlerini selamlamak için sarılır,öper hatta zaman zaman elele tutuşurlar. Bazı maymun türlerini de yerler. Ancak temelde meyve ve yemişlerle beslenirler. Et,besinlerinin yalnızca % 5'inin oluşturur. Hayvan ete ihtiyacı olduğunu içgüdüsel olarak anlar.Şempanzeler yetişkinliğe ulaştıklarında boyları 1,5 metreden uzun olur ve ağırlıkları da 68 kg'dan ağırdır. insan dışında kendi çabasıyla alet yapabilen tek canlı türü olduğu söylenebilir. Sünger yapmak için yaprakları çiğner,kabuklu yemişleri kırmak için taşları kullanır. Bunları yapmayı kuşaktan kuşağa öğretmeleri de ayrı bir önem taşır. Basit bir işlem olmasına ve şempanze de zeki bir canlı olmasına rağmen bu aletleri kullanmayı öğrenmeleri yılları alır. Taşla kabuklu yemişlerin kabuklarını kırarken kendine zarar vermemeyi öğrenmek,yemişi kırarken içine fazla zarar vermeyecek şiddette vurmak ayrı bir ustalık ister. Şampanze bunları gözlemleyerek öğrenir.
  ... rick blaine
 4. 4.
  Birbirlerine birşeyler öğretebilen bu primat türünün diğerlerinden en büyük farkı kullandıkları bir işaret dillerinin olmasıdır.Alet yapma gibi insana has olaylarda da ilerleme kaydetmiş bu canlının, insanla ortak tek yanı şimdilik gen benzerliğidir.Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre hatırlama yeteneği insandan daha üstün gözüken şempanzelerin ormanın derinliklerinde küçük birer milis grubunu andırıcasına işbirliği içerisinde hareket etmeleri, bazı işlerde işbölümlerine gitmeleri ve özelikle asker şempanzelerin grubu sürekli koruması ve mevcut tehlike durumlarında bir anda ve nizami bir şekilde hareket etmeleri şimdilik saptanabilmiş şaşırtıcı özelliklerinden bir kaçıdır.Grup içerisinde sürekli yatıp uyuyan, keyif yapan ve dişi şempanzelerle sürekli çiftleşen bir liderin bulunması belkide insanlarla en büyük ikinci benzerlikleri gibi gözükmektedir.
  1 ... babili
 5. 5.
  mızrak da yapabilirler. yapıyor da ezberlemiyor işte. bu bilgiyi nesile aktarmıyor, aktarıyorsa da çok yavaş aktarıyor.

  zaten homo sapiens de öyle aktarmış bir süre durmuş öle önce. şimdi ise bi doğuyorsun hemen sana milyon yıllık birikimi dayıyorlar, okul neden var? temkinli olmak lazım doğada. her gördüğünü aktarmamak lazım. nemize lazım sonra sapıtırız işte ( biri tarımı bulmuş. hemen aktarmışlar bu güzel diye. lan senin aklın ne ki ne biliyon bu iyi).

  yarın öbür gün insan nesli tükenirse bonobo maymunu gene sevişecek işte asıl maksat o. ne öle hemen aktarayım evrimleşeyim. dur bi belli olmaz bakalım bi önce bunların yaptığı doğru mu diye bir sor, bi kaç milyon yıl geçsin hele. zaman sorunu yaşıyor homo sapiens. ben var sanmışlar bir tek. lan sen ne dün çıktın annenden yarın öleceksin nereye uçuyorsun öyle bi sakin ol.

  zaten eskiden zamanda yavaşmış yapacak çok şey olmadığından sindire sindire yaşıyormuşsun. o yüzden 40 oldu mu ölmek kimseyi üzmüyormuş. bir huzursuzluk duyuyorlarmış yakınları ölünce o kadar -ki o huzursuzluk da üzüntünün atasıdır.
  1 -1 ... neandertal
 6. 6.
  en sempatik maymun cinsidir.
  ... meydanbenim
 7. 7.
  aynada kendini tanıyabilen yegane hayvan.
  ... cheapdeath
 8. 8.
  insanlar ile aynı cins olarak sınıflandırılması düşünülen, genlerinin % 99,4'ünün insanlar ile aynı olduğu canlı türü.

  http://news.nationalgeogr...0_030520_chimpanzees.html
  2 ... raynor
 9. 9.
  yavruları, insan yavrusundan daha zeki olan türdür.

  http://www.guncel.net/tek...bebeklerden-daha-zeki.htm
  1 -1 ... annabell lee
 10. 10.
  ingiltere'nin Stirling Üniversitesi'nden James Anderson ve ekibinin yaptığı araştırma, şempanzelerin de yakınlarını kaybettiklerinde ya da onların son anlarında ölümün bilincinde olduklarını gösterdi.
  ... asi metrik