1. 1.
  çap denir oldukça zordur hangi derse çalışacağını şaşırır insan ama okul bitince bir hayli hadi ya nasıl becerdin sorusunun yöneltildiği iş başvurularında daha bir öne çıkarıcı olan hadisedir ha bir deyabancı dil biliyorsanız yaşadınız
  4 ... yandesk
 2. 2.
  tek anadal yaparken zorlanan yazar kişinin yapanı tebrik edip ortamdan yavaş yavaş uzaklaşmaktan başka yapacak birşeyi olmayan olay.
  7 ... fth
 3. 3.
  odtü makineye gelen genç güruhların aklına gelen hadise,2.sınıfta iken yandala düşer bu istekler,sonra kendi bölümünde ortalama yapmak düşünceleri gelir sırasıyla 3.sınıfta*,son sınıfta ise*hemen bitirip kurtulma planlarına dönüşür.özelleştirme adına odtü makine örneğini verdim,diğer odtü bölümlerine de pek ala uygulanabilir fantezi.
  4 ... amadeus
 4. 4.
  böyle bir fırsat ele geçtiği anda mutlaka kullanılmalıdır.nasıl olsa türk üniversitelerinden atılma diye bir dert yoktur,icabında 4 değil 6-7 yıl okunulsundur,sonu hayırdır,merak edilmesindir.
  2 -1 ... azorka
 5. 5.
  bunlara bazi okullarda "double major" denir. (bkz: bogazici universitesi) (bkz: koc universitesi)vb.
  guzel yurdumuzda bunu basarmak hayli anlamli ve zor bir isken, birlesik devletlerde mesela gayetten siradan, oyle yapana da cok bir getirisi olmayan bir istir. burdaki itibarinin kaynagi, almaniz gerekenin uzerinde kredi alma ve belli bir not ortalamasini* tutturma zorunlulugudur. oysa oralarda sadece aldiginiz secmelileri belli bir bolumun zorunlu derslerinden secerek, oyle fazla kredi falan almadan cap yapabilirsiniz.
  nihayetinde, hem is basvurularinda, hem akademik kariyer girisimlerinde ise yarar, goz doldurur.
  her durumda iyi bir istir. yapanlara aferin deyip, seker vermek gerekir.
  ... confusedy
 6. 6.
  genel olarak başarılı üniversitelere giren tüm öğrencilerin kafasının bir köşesinde vardır, ama yıllar geçtikçe, olay yavaş yavaş değil yandalı düşünmek, okulu bitirsekte kurtarsak olayına kadar gider.
  2 ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 7. 7.
  kendime durup durup "ne halt yedim ben" dememe sebep olan hede. genelde üçüncü yarıyıl ve beşinci yarıyıl arasında başvuru hakkınız vardır. zordur, akıllı insanın harcı değildir, manyak bir ortalama gerekir 3 not ortalamasını üzerinde olunmalıdır, fazladan kredileri bir güzel alırsınız, ** hele bir de aynı kampüs içinde değilseniz yollarda helak olursunuz, sınavlarınız çakışır apışıp kalırsınız kısaca yusuf yusufluk bir program olur sizin için.
  3 -1 ... invincible
 8. 8.
  başlaması cesaret gerektiren, başlayıp yoğun tempoya * * alıştıktan sonra tek bölüm okumanın ne kadar kolay bir şey olduğunu farkettiren program. insana çok yönlü olmayı, olaylara farklı açılardan bakmayı fazlasıyla öğretir. iş hayatında, aynı sıralarda oturduğunuz arkadaşlarınıza fark atmanızı sağlar. tabi fazlasıyla da fedakarlık** gerektirir. insanlar size hayretle bakar, insan olmadığınızı bile düşünebilirler.
  1 ... phial
 9. 9.
  hiçbir zorluğu olmayan, ortalama bir zekaya sahipseniz biraz daha fazla çalışmayla çok rahat bir şeklide yapabileceğiniz şey. sadece biraz cesaret gerekiyor. insanların gözünde abartılacak bu kadar bir yanı da yok. işin ana unsuru sadece biraz daha fazla çalışmayı göze almak ve istemek. bir de bazı ezik öğrenciler sırf bunu millete hava yapmak için yapıyorlar. yazık anacım yazık. emeğine saygı duyarım fakat aklına şaşarım senin. o vaktini sevdiğin başka yönlerde geliştirmeye harcasan o çift daldan çok daha fazla katkısı olur sana. gerçekten isteyerek yapanlara ise saygı duyarım.

  ayrıca çiftdal yapmaktansa yandal yapmak(2 yandal da olabilir) daha mantıklıdır. hem gereksiz dersler almaktan kurtulursunuz hem ortalamam düşecek stresinden kendinizi arınıdırırsınız hem kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz hem de amacınıza ulaşırsınız istediğiniz alanda eğitim alırsınız. daha sonra yüksek lisansda da kendinizi daha çok geliştirirsiniz bu alanda. çünkü birçok alanda lisans eğitimi kendinizi o alanda geliştirmeye yetmeyebilir.
  3 -1 ... gamlibaykus
 10. 10.
  2-3 sene inekleyip sonrasi icin eseklikten kurtulabilmek acisindan yararli olan program.
  1 ... glosoli