bugün

entry'ler (223)

muharrem ince

muharrem ince bu ülkede en akılcı eleştirileri yapan, çözüm önerileri sunan lider. bilimden bahsediyor, akıldan bahsediyor. iktidar ve muhalefeti eleştiriyor. depremden bahsediyor. tarımdan bahsediyor. sanayiden bahsediyor. bunca şeye rağmen hala " seçüm gecesü neredeydü hayuhayuyau" diyorlar. oteli ben seçmedim parti oraya konuşlandı diyor. elimde veri yoktu açıklama yapmadım diyor. tanju özcan bile çıkıp o gece engin altay açıklama yapmamaya ikna etti diyor. seçim gecesi için bana inanmıyorsanız o gece orda kalabalık bir ekip vardı onlara sorun diyor. o insanlar cevap vermiyor. merdan yanardağ iftira atıyor mesela ona, yayına bağla cevap hakkı kullanacağım dediğinde ciddiye almadığım birisi diye yayına bağlamıyor. chp medyası asla göstermiyor. iktidar medyası sadece muhalefeti eleştirdiğinde gösteriyor. sosyal medyada chp trolleri sürekli sabote ediyor. tweetleri altında dalga geçiyor. saraya gitti diye iftira attılar, ispat yok. para alıyor dediler ispat yok. deprem bölgesine gitti yayın yaptı, "bu da iyi reklam yaotı heaa" dediler. bu akşam farkettim ki twettarda çok takipçili bir çok hesap aynı anda neredeyse aynı ifadelerle eleştiri yağmuruna tutuyor.

velhasıl işi çok zor. ama oyumu ona vereceğim. çok haksızlığa uğradığı için değil. hakettiği için.

sinema tarihinin en iyi oyuncusu

(bkz: robert de niro)

kendisinin filmografisi biraz kalabalık. e haliyle dandik filmler ve çok kasmadığı karakterler de yok değil. ama bir gerçeği kabul edelim ki o bu dünyadan göç ettiği zaman (allah daha da gecinden versin) sinema ölecek.

gone girl

Bu film fincher babanin elinden
çıktığı için izlemeye başlarken oh
sinema keyfi rahatlığıyla kurtuldum
koltuga. sonra bu film yine fincher
babanin olduğu için
semiallahulimenhamide diye kas katı
kaldım oturduğum koltukta.

izlediğim en güzel ve en sinir
bozucu filmdi diyebilirim. bir cok
insan tarafından sevilmez ben
affleck ama iyi oyuncu bence
hakkıni yemeyelim. başrolde kendisi.
ona eşlik eden rosamund pike ise
kusursuz bir performans sergilemiş.
ödül vermek ne kelime bizzat
ellerinle götür. o derece. filmin
hikayesini anlatmayı sevmem daha
cok kendi fikirlerimi soyleyeyim.
senaryo muazzam, müzik başarılı,
gerilim had safhada, heyecan kat
biraz da işte size gone girl.
efendim gerilim türünde benim için
önemli olan kac adet has.ktir!
cektigimdir ve bu filmde havada
uçuştu diyebilirim.

--spoiler--
amy karakteri filmin ilk yarisinda
ah yavrum diye uzuldugumuz
kizken ikinci yarida vay orrrospu
mertebesine ulasiyor. hele eski
sevgilisiyle sevistigi sahnede tam
adam doruklardayken boynuna
nesteri gecirdigi sahne var ki senin
allahin kitabin yok mu diye soka
girebilirsiniz.
--spoiler--

son olarak amerikan reality show
dunyasinin igrencligine bastigi
parmak, evlilik ile ilgili verdiği acı (!)
ders ve müziklerdeki gerilim ile
bbaf (beni benden alan fimler)
ödülünü kazanmıştır.

özel bir yeteneğiniz olsa ne isterdiniz

Butun yetenek sinavlarini kazanabilmek isterdim.

kuantum fiziği

Belgesellerde ya da filmlerde izlendiginde cok ilgi cekici ve guzel gelen ama aslinda ders olarak gorsen zerre.anlamayacagin fizik teorisi.

illuminati david rockefeller 11 eylül parodisi

Orhan Pamuk cumlesi gibi giris entrysi oldugu icin ogrenemdigim hadise.

toplu taşıma araçlarının olmazsa olmazları

Kapinin onunde durarak, usenmeden her durakta inip, inene yol verdikten sonra tekrar binen azimli insanlar.

ses kaydının montaj olduğunu hemen anlayan akpli

(bkz: i see fake tape)

en iyi film müzikleri

Tüm Tarantino filmlerinin soundtrackleri.

interstellar

Salona girmeden once yemeginizi yiyin suyunuzu icin bi tuvalete gidin ve zihninizi tamamen bosaltin oyle girin. Zira film yaklasik uc saat.

Tavsiyeden sonra filme gecelim. Nolan kardesler oturmus, muhtemelen kafalari da fazlasiyla guzelken su milletin beynini bi temiz s.kelim demis ve bu filmi hazirlamislar.

Nolan ve Tarantino'nun en sevdigim yonu, yaptıkları filmi bir sanat eseri olarak görmeleri ve süre sıkıntısına takılmadan yavaş yavaş hikayeyi işlemeleridir. Film o yüzden uzun. Yani Nolan diyor ki bak ben kafanizi s.kecem son 50 dakika o yuzden iyice anlayin filmi sonra sarterleriniz atmasin.

Filmin cekici kilan sey aslinda kesfetme duygusu. Olan biten her hadise fizik ve astronomi teorilerinden ibaret. Yani kesinlik yok. Sadece bilinmezlik insana cazip geliyor. Filmde oyle sahneler vardi ki sanki gercekten bir kesif yapiyoruz, kara delige giriyoruz, baska gezegene inis yapiyoruz gibi izledik butun salon. Zaten filmin son 50 dakikasinda soyle salona bir goz gezdirdim heyecandan agzindaki misiri cignemeyenler, koltigundan dogrulanlar vardi.

Aslinda genel olarak filmi anlamak icin buyuk diklat gerekiyor. Bi bes dakika koptun mu gitti film. O teoriler o kavramlar olaylarin gercekligini anlamak ve filmin son bolumlerine bebek kafasi kadar temiz girebilmek icin hipnotize olmak gerekiyor.

Korktunuz mu? Lan geriz zekali gibi kalmayalim simdi diye? Korkmayin korkmayin. Nolan sizi oyle birakmiyor filmde. Ha bazi kopukluklar yok mu? Var tabi. Ama filmle değil teoriler ile ilgili. Diyoruz ya teori bunlar. Bilinmezlik var. Ama inanilmaz bir heyecan silsilesi icinde agziniz acik cikiyrsunuz filmden.

Detaya inersek, muzikler zaten Zimmer imzali, duygusal ve aksiyon sahnelerinde sizi hadisenin icine cekiyor. Mathew cok basarili cok karizmatik. Cuk oturmus basrole. Filmdeki teoriler aman bu da olsun diye koyulmamis. Hikayeyle ortak gitmis.

Ben bir kez daha izleyecegim. Tam anlamadigim noktalara dikkat ederek. Bir de sinema sanatinin tadina vararak.

Adamsin Nolan...

abd askerlerine eminönünde çuval geçirilmesi

bankamatik önünde sivil giyimli iki kişiye yirmi kişi saldırıp yumurta atıp çuval geçirerek emperyalizmle yıllardır süren savaşımız sonunda kazanılmıştır.
bir de go home yankee diye bağırarak denizlerin yüzlerce kişiyle koca bir gemi askerini tekme tokat denize dökmelerine gönderme yapılmıştır. inşallah yukardan görmemişlerdir bunu.

sabri nin karısına 890 bin euroluk araba alması

Beyler 890 bin euro değildir lan 890 bin euro nedir ya!

(bkz: kac para ulen bi ferrari)

10 kasım sabahı siren seslerine hayır

siren sesi ile ezan sesini bir tutmak kadar gereksiz bir hadise olamaz. bunu bir kenara bırakırsak, yaşadığımız ülkenin nasıl bir diriliş ve kurtuluş süreci yaşadığını, bu sürecin kimin önderliğinde olduğunu, ve o öndere saygı duyma ritüelini anlamamak ile ilgili bir sıkıntı var. bunu aşmak ise bir eğitim meselesinden çok zeka seviyesi ile ilgilidir. yo dostum yo! kimseye cahil aptal salak vs. demek derdinde değilim. ancak kabul edelim ki anlamaya çalışmak gibi bir derdiniz yok. zira çok fazla zorlayamıyorsunuz kendinizi. bu bir suç değil. sizi de anlayabiliyoruz. sizi rahatsız eden siren sesleri, bir orta doğu ülkesi gibi her gün siren sesleri içerisinde bombalama,intihar saldırısı, emperyalist güçlerin istilasını bu ülkeden uzak tutan bir insanevladı için sadece.

nasa nın 21 aralık açıklaması dünya 3 gün karanlık

(bkz: bu habere yok artık diyeceksiniz)

sözlük yazarlarından aforizmalar

mahalle maçında gol attığın zaman gelen o özgüven o hırs o konsantrasyon varya... onu kaybetme.

fury

Bugün izlediğim ve eh Brad sana da bir oscar vermek için bahane arıyor zaten akademi aferin güzel iş dediğim film.
efendim bildiğimiz 2. dünya savaşının vahşet, dalalet ve hatta hıyanet atmosferinde geçiyor film. er ryan'ı kurtarmak tadını alıyorsunuz film başlar başlamaz. Brad Pitt'in canlandırdığı Don ve ekibinin hikayesini anlatıyor. Fury isimli tankın elemanlarından oluşan ekip çok tanıdık yüzler. Transformers ve Nymphomaniac'da izlediğimiz (Nymphomaniac'ı ben değil bir arkadaşım izledi)Shia LaBeouf, The Walking Dead dizisinden aşina olduğumuz pislik tipli ama sempatik hal ve hareketler sergileyen Jon Bernthal ve Hollywood'un olmazsa olmazı bu filmde Meksika'nın gururu taraftarın Gordo'su rolüyle Michael Peña arz-ı endam ediyorlar. Brad Pitt'in olgunluk döneminin bir eseri aslında bu film. Çünkü filmdeki karakter gerçekten canlandırılması zor bir karakter. Zaten yaşı ilerledikçe Baby Face tribinden karizmatik ve olgun statüsüne geçen Brad abimiz rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. konusu itibariyle tahmin edersiniz ki şiddet ve savaşın acımasızlığı temaları etkin bir şekilde işlenmiş. Senaryo ve Yönetmenlik görevi David Ayer'de... Hızlı ve Öfkeli, U-571, s.w.a.t. filmlerinin senaryosu da bu abimize aitti dolayısıyla senaryo yönünden tutarlı etkileyici sürükleyici bir film olmuş. Güzel memleketimin hiç dahil olmadığı 2. Dünya Savaşı hadisesi zaten Hollywood'un dramalarıyla yeterince içimize işlemişken filme girerken ya "ya tamam anladık büyük savaştı amerika kahraman tamam oğlum on numarasınız" diyerek çıkmaktan korkmuştum. ama etkileyici, oyunculuklara ve senaryoya alkışlarımı sunarak çıktım salondan. filmde tank tanka kapışma, henüz başlardaki taaruz ve alman ablaların evinde geçen muhabbeti izlerken "eeeyyy akademi! sen ne işe yararsın! eğer bu filmle Brad'e oscar vermeyeceksen, ödül noktasında gerekli adımları atarız bu böyle biline" dedim içimden. Ellerinden öperim Brad.

pek yakında

Film bir nevi Sinemanin 100. yil projesi gibi. Hikayesi, gondermeleri, anlatimi ve karakterleriyle bir saygi kusagi tadinda olmus.
"Ben cok gulmedim ya" diyeniniz olursa kalbini kirarim. Harika bir komedi filmiydi. Surekli bir G.O.R.A. beklemek her sene bir The Godfather uclemesi cikmasini temenni etmek gibi bir sey. Bazi seyler tektir benzeri olmaz.
Bu film aslolarak Cem Yilmaz'in "sinemaci" apoletini taktigi filmdir. Hikayesi, kurgusu ve teknigi mukemmele yakindi.
Cesitli yerlerde filmin "ticari kaygisi" ile ilgili elestiriler yapiliyor. Ne gibi bir kaygisi olmali sizce? "Dur milyon liraya bir film cekeyim ama ticari kaygim olmasin Mısır'daki arazileri satarim" mi demesi gerekiyordu.
Kimisine igrenc gelen su urun yerlestirme hadisesini bile mizaha yedirerek gulmemize vesile olmasi bile bu filmim artisidir.
Kac milyon izlenir bilemiyorum. Zira Cen Yılmaz filmleri o kadar ince espri barindirir ki sosyal hayattan biraz kopuksaniz "Neye guldu simdi bunlar ya?" demenize neden olabilir. Ornegin Her Sey Cok Guzel Olacak filmini izlemediyseniz guzel bir espri kacirdiniz demektir.
Turk sinemasinin mihenk tasi yeniden dirilisi Eskiya'da bir tat olmus filme. Dedim ya ustalara saygi kusagi gibi film.
Fikrimi sorarsaniz gidin bu filme abiler ablalar. Sinema guzel sey. Sinemayi sinemayla anlatmak daha guzel sey.

gezi protestosu alevi ayaklanmasıdır

(bkz: gezi olayları uzaylı istilasıdır)

american hustle

David Russel'ın, Fighter filminden Christian Bale ve Amy Adams'ı, Silver Linings Playbook filminden de Bradley Cooper, Jennifer Lawrence ve Robert de Niro'yu alarak combo yapacağı filmdir. Efendim dönem filmi olması sebebiyle saçlar makyajlar bildiğimiz yakışıklı abileri ( Bale ve Cooper) GTA'dan fırlamış duruma getirmiştir ama olsun. Sonuçta sarı saçlar mavi gözler kaslı vücutlar nereye kadar. Amy Adams(yengeniz olur) ödül alabilir yazın bir yere. Bir fragmandan anlarım ben.

annenin işe yaramaz deyip attığı hayati nesneler

1970lere ait kapağında Türkan Şoray olan Hayat Dergisi. Gerekçe: Eski püskü olmasıdır.