bugün

Türkiye'de şener şen yurtdışında al pacino.
al pacino ...kadın kokusu , şeytanın avukatı , yaralı yüz hepsi birer başyapıt .
Türkiyede ilyas Salman, uluslararası da Robert Redford.
Clint Eastwood -iyi kötü çirkin.
Rahmetli (bkz: Anthony Quinn) çok iyiydi.
Vivien leigh ve marlon brando arasında bir yerlerdeyim…

Sanıyorum antony hopkins’ti, “marlon brando öldüğünde hepimiz bir sıra yükseldik” demiş.. bu lafı bu adam söylemese, hadi neyse dersin de; söyleyen adam bile sıralamaya tabi değil.
Tr'de tabi ki şener şen.

Yurtdışında sayısız...
Arnold schwarzenegger. Clint eastwood. Sylvester stallone. Al pacino. Christopher lee.
Daniel Day Lewis ve Jack Nicholson.
(bkz: George clooney). Hiç izlemedim "batman" hariç! izlemeyeceğim de, olası tanrı varlığına karşı stratejimdir. "Batman"de de zaten yüzü görünmüyor.
En iyiye karar vermek zor ama en iyiler söyle;

Yabancılar:
Tom Hanks
Morgan Freeman
Robert De Niro

Yerliler:
Şener Şen
Uğur Yücel
seçemem.
al pacino
clint eastwood
morgan freeman
robert de niro.
Şener Şen gençlik filmleri çok başarılı. Kıvanç Tatlıtuğ. Yabancı Richard geere ve Robert De Niro
Kadınlarda... Bilemedim be ya
aklıma ilk gelen o harika isim: jim carrey...
(bkz: robert de niro)

kendisinin filmografisi biraz kalabalık. e haliyle dandik filmler ve çok kasmadığı karakterler de yok değil. ama bir gerçeği kabul edelim ki o bu dünyadan göç ettiği zaman (allah daha da gecinden versin) sinema ölecek.
(bkz: Benicio Del Toro)
(bkz: küçük ceylan)
(bkz: yağ mı bitmiş)
Christopher Lloyd dur.
(bkz: Johny sins) bir sürü filmde oynamış, tecrübeli bir aktördür kendileri.
Necati şaşmaz!!!
"Tepkileri insanı andırıyor; ama anası başka, babası başka gezegenden olmalı" diyen Sıpakettine Turist Ömer: "Hop, hoop, hoop... Beni bilmem ama, herhalde senin annen başka gezegenden, baban da keçi gezegeninden, nabeeer... Öyle değil mi doktooor." der. Kalibrenin çok altında rollerde oynasan da, oyunculuğun nirvanasısın. Bence dünya üzerindeki tüm oyuncular birlikte oynasa, Sadri Alışık varsa o filmde, geriye kalanlar anca figüran olur. Yok Al Pacino'ymuş da Robert de Niro'ymuş da Marlon Brando'ymuş da... Fıs.
sanatta böyle bir tanım olmaz. her oyuncunun rolü yorumlaması farklıdır.
Film türüne göre değişir. Ama favorim Johnny depp'tir.
Türkiye için Yeşilçam'daki herhangi bir oyuncu değildir.