bugün

baba vanga

Vanga Nine yani... "Baba" nine demek Slav dillerinde.

Asıl adı Vangelia Guşterova... Kredi kartı bilgilerine ulaşmak isterseniz! kızlık soyadı Dimitrova...

Eski bir Osmanlı sayılır, bir Pomak kadıncağız... 1911 doğumlu, 1996'da ölmüş, iki gözü kör.

Kehanetleriyle ünlü... 2000 lerde hortlattılar bu kadını.

iran'dan bir kehanet yumurtlanınca (batıda kara renkli bir adam dünyanın en büyük ordusunun başına geçecek ve sonra da kıyamet kopacak), Vanga Nine'nin de benzer bir kehaneti hatırlatıldı: Amerika'nın kırk dördüncü başkanı bir zenci olacak ve ondan sonra da başka bir başkan gelmeyecek, çünkü Amerika yıkılacak demişti. Ama tutmadı. Obama sağlıklı bir biçimde görevini Trump a teslim etti.

Ona bakarsanız, Vanga Nine günün birinde bütün dünyanın komünist olacağını ve Rusya'nın da dünyayı ele geçireceğini söylemiş.

Bu da Bulgaristan'ın komünist yöneticilerinin pek hoşuna gitmiş olmalı ki, kadıncağıza ilişmemişler. Hatta, eski diktatör Todor Jivkov'un bile sık sık ona danışmış olduğu söyleniyor. (Hani şu, bizim örtülü ödenekten rüşvet alıp Naim Süleymanoğlu'nu bize bırakan adam!)

Ninenin kehanetlerinin büyük çoğunluğunu, sakız gibi her yana çekilebilir genelgeçer laflar oluşturuyor: iklimler değişecek, kuraklık artacak, Çin ekonomisi çok gelişecek, Üçüncü Dünya Savaşı çıkacak, falan filan... Yemeğini ateşe koyup gazetelere göz atan herhangi bir ev kadınının da ileri sürebileceği malum kaygılar... Elbette uzaylılar da geleceklermiş. Gelmeseler şaşardım.

Bunun ötesinde, daha kolay yorumlanan sözleri de var: Amerika'yı demir kuşlar düşürecek, Vladimir'in zaferi parmak ısırtacak, falan filan...

Fakat işin suyunu şurada kaçırmışlar: Adolf Hitler (ki fala çok meraklıymış) bu kadını evinde ziyaret etmiş ve artık ona ne dediyse, yanından son derece tatsız ve asık suratlı ayrılmış...

Hitler'in hayatı boyunca Bulgaristan'a hiç ayak basmadığını biraz araştırsanız ortaya çıkar.

Acaba nineyi Almanya'ya mı götürmüş getirmişler?

Galiba, ünlü falcı Hanussen'den azıcık esinlenmişler. Hitler, "günün birinde yenileceksiniz" dediği için onu öldürtmüştü.

Acaba nineye niçin dokunmamış?

Bizde de Hande kazanova var, her sene yılbaşı dolaylarında Hürriyet Gazetesi bu kadını muntazaman ziyaret eder, birinci sayfadan yayınlanmak üzere hatırını sorar, o da döktürür ; Fenerbahçe şampiyon olacak, Bülent Ersoy çocuk doğuracak, vs...

Elbette bu işe çağdaşlık katanlar da var. medyumlar KDV'li kasa fişi de vermeye başladılar...

Fakat geçmişte Medyum Keto, ne hikmetse, canlı yayında Medyum Memiş'ten dayak yiyeceğini öngörememişti...

Tam bütün bunları aştık, "hayatta en hakiki mürşit olan ilim" yoluna girdik derken başımıza Vanga çıkardılar.

Sigara ve silah sevkederek bizi duman ettikleri yetmedi, şimdi de eğitimi ve aklı kıt kadınları böyle oyalıyorlar... Ben de merak ettim: CHP 2100 yılına kadar hiç seçim kazanabilecek mi?

Hep olumsuz şeyler söylemişsin be nineciğim, attır bize hayırlı bir kehanet, sevindir şu kemalistleri icabında...