bugün

en uzun sure iktidarda kalan komunist parti liderlerinden biridir.
1962-1989 yılları arasında iktidarda kalmistir. ülkesinde kapitalist restorasyonlara izin vermemistir, bu batı destekli muhaliflerince 89 da iktidardan indirilmiş olan işçi sınıfına bağlı önemli komunist onderlerden biridir.

Romanya lideri nikolay cavusesku gibi , emperyalistlerce diktator gibi gosterilmistir. Oysa isim degistirme meselesi disinda halkina karsi isledigi bir suc bulunmamaktadir.

Türk kokenli bulgar vatandaslarının isimlerinin degistirilmesi konusunda uyguladigi politikanın amacı iyi niyetli de olsa aptalca ve yanlış bir uygulamaydı. Ama bir lideri degerlendirirken tek bir politikasina bakamayiz.
Ayrıca bugun , jivkov doneminde ismi degistirildi diye aglayan bulgar turklerinin evlerinin duvarinda jivkov resimlerinin bulunması da tarihsel bir sakadir.

Ozal in ve takunyacıların verdigi gazla bulgaristan'in soykırım uyguladigi yonundeki yayagalar, biraz da anap in propaganda araciydi. Yoksa ismi degistirilen adamlar bugun niye isci sınıfının bu yigit onderinin resmini evlerine assinlar.
türkiye'ye en büyük katkısı naim süleymanoğlu olan kişidir. zira onun politikaları adı geçen spor efsanesinin yetiştiği ortamı ve ailesini bırakıp ülkemize yerleşip türkşye adına yarışmasını sağlamıştır. halter altyapısını bulgaristan'da almış olması, onun cep herkülü olmasının yolunu açmış ve o da türkiye'ye geldikten sonra kimsenin yapamadığı kadar türkiye'nin ismini dünyaya bir türk olarak duyurmuştur.
doğu blok'u ülkeleri içinde en uzun süre komünist parti başkanlığı yapmış kişidir.
http://www.diplomatikgozl...com/haber_oku.asp?id=1386
bulgaristanda yaşayan türklere yapılan asimilasyonun sorumlusu olan bulgar devlet başkanı.

http://www.rumeliturk.net/tarih/belge.htm
bu arkadaşın general olduğuda bilinmelidir.
80'lerde ''türkleri asimile ediyorlar'' diye zırlayan özal ve çevresinin o yıllarda doğu ve güneydoğu anadolu'da kürtlere yaptıklarına bakılırsa özal ve çevresinin sahtekarlığı ortaya çıkacaktır.hea,bu jivkov'u tabii ki de haklı çıkarmamaktadır.o zaman varşova paktı üyesi olan bulgaristan'ı dünya kamuoyunda türklere karşı uyguladığı asimilasyon politikasından ötürü sorumlu tutan abd'nin o dönem de nato üyesi olan yunanistan'ın türklere uyguladığı asimilasyondan ve türkiye'nin kürtlere uyguladığı kırımdan bahsetmemesi manidardır.
yavşaktır efendim kendileri. 1960-1989 yıllarında bkp(bulgaristan komünist partisi) ile birlikte hareket eden bu şahsiyet türklere ve müslümanlara yaptıkları baskı, işkence, isim değiştirme vb. ile hafızalara kazınmıştır.
1984 yılından itibaren bulgaristan türklerini asimile ve baskı ile ezmeye çalışmış komünist parti lideridir. 1989 yılına kadar birçok bulgaristan türk'ü sırf müslüman olduğu için bu komünist parti lideri tarafından baskıya uğramıştır.
juventus'la 5 yıllığına anlaşmış süper bulgar. sol ayağı enfestir izleyin görün.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.