entry'ler (134)

halk açken milyon değerinde uçak alan zihniyet

Tasarruf adı altında diyanetin hayvani bütçesinden ve günde 3 öğün çalışıp 4000 tl maaş alan imamların maaşından kesmek yerine ilk eğitimden kesinti yaparak ODTÜ'nün önemli bir mühendislik bölümündeki araştırma görevlilerini sadece bir dönem içinde yarı yarıya indiren zihniyetin aynısıdır. Aynı tas aynı hamam. Bu kafayla dua okuyarak yükselir mi bu ülke muasır medeniyetler seviyesine göreceğiz.

halk açken milyon değerinde uçak alan zihniyet

o parayla 250000 zor durumdaki aileye bimdeki fiyatların bile %50 arttığı şu zor günlerde 16000 tl yardım yapılabilir. türkiye'de zor durumda bu kadar ailenin olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. bu israfı görüp de destekleyen kötü niyetlidir.

interrail

2014'te 6 ülkede otelden hostele çeşitli yerlede kalarak yaptığım eylem. Tabi o zamanlar euro 2.9'du. O yüzden herşeyi istediğim gibi yaşayarak, sefalet çekmeden ama lüksede kaçmadan yaptım. Her ülkeden insan tanımama vesile oldu. Aralarında hippisi de vardı zengini de. Rastalı değilim. Bu turu yapan herkesi de fakir sanmayın. Yakında yine avrupayı krallar gibi gezmek üzere ama bu sefer orada yaşamaya başlayarak ve orada maaş almaya başlayarak tekrar gideceğim. Umarım kur bu haldeyken siz Türkiye'de o rastalılara dönmezsiniz sayın her boku ben bilirimci arkadaşlar.

kolay görünen ama zor olan işler

Atmosfer dışına çıkan bir füze/roket tasarlamak. inanılmaz iteratif, etkileşim kurulmasi gereken, bilime hakim olman gereken bir süreçtir. En ufak birşeyi degistirirsen bütün diğer tasarımlar değişir. Baştan tasarlarsin. Herhangi bir sıkıntıda milyon dolarlık bir zarara, belki can kaybına neden olunacağını bilmek de cabası ve stresi. Bu stresi memur maaşından az yüksek, hostes maaşından daha düşük olan bir maaş için cekersiniz Türkiye'de. Öküz gibi zaman harcarsınız. Ne ugrasacaksin.

safiye inci

2 hafta önce malum pankartın üzerine ODTÜ'lüler hepsi vatan haini diye burada öten dingiller vardı. Şimdi ben bütün islama inanan çarşaflılar vatan hainidir teröristtir diye bir başlık açsam doğru olur mu sayın genelleyici dingiller?

25 yaş 15 bin tl

Vatanınızı çok seviyorsanız ilim irfan öğrenin ülkeyi kalkındırın, savunma sanayini geliştirin. Gidip nöbet tutmayla anca kendiniz avutursunuz. Artık kılıç kalkan devri geçti. Teknoloji lazım teknoloji. Birine ılık demeden önce düşünün. Benim bedelli yapacak bütün arkadaşlarım arkadaşlarım türkiyenin yerli silahlarının(füze,tank vb.) tasarımında çalışıyor. O silahlar tsk tarafından kullanılıyor. Yine tuvalet temizlemekten daha faydalı bir iş bence ordu için ve ülke için. Kimin daha fazla katkısı var tartışmayalım.

berat çok daha seri toparlayacak

Toparlar toparlar da kendi ekonomisini toparlar o. 1 günde yüzde 10 değer kaybeden para biriminden beklentisi olanın da hayal gücüne hayranım bu arada.

akp mühendisliği ürünü altı boş tren rayı

ODTÜ kapatılsın diye yırtınan, 200000. olarak üniversiteye giren, araştırma ve hesap nedir bilmeyen, düşük maaşlı bir mühendislik ekibinin ürünüdür.

7 temmuz 2018 odtü mezuniyet pankartı gözaltıları

Bursunu sen veriyorsun dingil. Vergi vermiyor musun sen?

beni maaşlı trol sananlar

Boş gezenin boş kalfası olarak da bakabiliriz.

Erdoğanın icraatlarıyla öğretmenlerin maaşı ne alaka ?

öğretmenlerin yazın çalışmadan maaş alması

Oğlum size her akla gelen konuda nefret kusun diye haram para mı veriyorlar lan. Ne yapsınlar yazın aç mı kalsınlar? Senin gibi saçma konularda nefret kusarak para kazanmıyor hiç değilse.

misvak mizah dergisinin odtü mezuniyet çalışması

Buna gülenin beynine sokayım.

odtünün bilimsel çalışmaları

Öncelikle bu pankartı açan arkadaşlara ben de kızıyorum ve karşıt görüşten kişilerin hazırladığı aşağıdaki karikatürü de oldukça hoş buldum. Bu da ifade özgürlüğü.
görsel

Şimdi bilimsel çalışmaya gelirsek.

Pankartı açan odtülü arkadaşların bilimsel çalışması var mıdır bilmiyorum. Ama bir odtülü olarak sana kendi çalışmamdan bahsedeyim canım arkadaşım. Roket nozzle'ına yani rokete yön verilmesini sağlayan önemli parçalardan birinnin esnek eklemi için elastomer malzeme kullanılıyor. Bu malzeme roketin yönlendirilmesi sırasında yük altında çalışır ve oldukça doğrusal olmayan bir davranış gösterir. Ne kadar deplasman vereceği roketin yönelimini belirleyen hassas bir konudur. Hesaplanması bu doğrusal olmayan davranışın iyi bir şekilde modellenmesiyle mümkündür. Arka planda karmaşık denklemler, bir çok test ve matematik gerektiriyor. Ayrıca roketin uçuş sırasında ısınması da (+300 santigrat derece) malzeme davranışını değiştireceği için işin matematiğini ağırlaştıran konulardan bir diğeri. Burada da termodinamiğe girmek gerekiyor. Arka plandaki diferansiyel denklemler ve sürekli ortamlar mekaniği formülleri burada yazamayacağım için burada anlatmaya uygun değil. Ben bunu araştırıyorum. Diğer arkadaşlar kendilerininkini yazabilirler.

ajdar bile makine mühendisi diyen anne

Oğlum her gördüğünüzü makina mühendisi sanmayın lan. Bu ülkede ne adamlar diploma alıyor. Alabilmiş mi o şahibeli. O adam eminim duvara sabit kıçı kırık çubuğun üzerinde oluşacak gerilmeyi bile hesaplayamaz. Zaten niye hesaplasın hesaplayabilse alacağı en fazla maaş 3000 tl. Bu herşeyden habersiz andaval haliyle daha çok dikkat çekiyor.

odtünün sikimsonik mezuniyet pankartları

Birader sen de ifade özgürlüğünü kullanıyor eleştiriyorsun adamları. Al bak seninki de ifade özgürlüğü. Hatta daha da abartıp küfürünü de ediyorsun ağız dolusu. 20000 kişinin 100 kişisi aşırılık yapıyor ve benim gözümde bu da dingillik. Ama adama ağız burun dalmıyorum pankart taşıdı diye. Sen 20000 kişiyi aynı kefeye koyuyor bir güzel genellemeni yapıp ODTÜ'yü karalıyorsun sosyal mecralarda. Terörist diyorsun koca bir üniversiteye. Seni engelleyen var mı yok. ODTÜ'de emin ol karşıt görüşlü adamlar da var. Onlar zamanında cami konusunda bir takım aşırı uçlar tarafından ezilince bu dingillerin karşısında durdum. Benimle aynı fikirde olan sana çevremden bir sürü ODTÜ'lü de bulurum.

odtünün sikimsonik mezuniyet pankartları

Uzun bir yazı olacak dikkatini topla dingil. ODTÜ dediğin universitede 20000 öğrenci var, kimi bölümleri kazanması kolay kimisi zor, her kalitede adam var. Bu kadar büyük bir topluluğu 2 3 pankart tutan adam için aynı kefeye koymak dingilliktir. O pankartların orada olması ifade özgürlüğüne verilen önemdendir yoksa oradaki herkes o pankartı doğru bulduğu için değil. Sana dingil ismini bu yüzden koydum.
ikincisi, ODTÜ dediğin üniversitenin mezun mühendisleri şayet yurtdışına gitmemişse (ki bugünlerde senin gibi dingiller yüzünden epey gitmeye başladılar, yakından bir gözlemci olarak şahidim) Türkiye'nin belki de Türkiye'ye, en çok katkı sağlayan alanlarından olan savunma sanayinin (burada üretilen ürünler yurtdışına da satılıyor ve senin gibi boş beleslerin aksine ülkeye para sokuyorlar yani doları düşürüyorlar) çok çeşitli ARGE alanlarında (elektronik, makina için dinamik, yapısal termal analiz teknolojileri, mekanizma tasarımı, güdüm modelleme, yazılım) çalışmakta ve bu ülke için değer üretmeye çalışmaktadırlar. Bunu da köşe başındaki çiğ köftecinin, uçaktaki hostesin maaşından düşük maaşla yapıyorlar bir yandan da yüksek öğretimlerine devam ediyorlar haberin olsun. Hiç kolay bir iş degil. Dediklerim torpilsiz giren odtululer için gecerli. Yoksa orada torpille giren bazı üniversitelerden kişiler de var ama hic bir halta derman olmadıklarını söyleyebilirim. Bu idealistlik ister.isteseler yurtdisina da giderler.Tıp okuyup para kırayim diye düşünmeden bu ülke için çalışan ve çok nadir olan idealist insanlara terörist demeden önce ben bu ülke için ne bok yaptım da bu kadar atar tutar oldum diye elini vicdanına koy bir düşün. inanmıyorsan savunma sanayinde yüzde 80 oranında odtulu var mı yok mu bakabilirsin. Pek çok yönetici CEO da odtuludur ve bu alanda en az 20 yıldır çalışmaktadırlar. Atılacak çok adım var ama sizin gibi ise yaramaz dingillerden ziyade birşeyler yapmaya çalışıyorlar en azından.

2018 yılı yeni memur maaşları

Araştırma görevlisi maaşı benim zamlı maaşımdan %7 fazla yazan listedir. Araştırma görevlisi var araştırma görevlisi var. Ben ODTÜ makinada derse giriyorum soru çözüyorum, 3 farklı derse bakıyorum, zibilyon tane öğrencinin ödevini quizini okuyup hazırlıyorum. Dünya kadar çeşit yan görev yapıyorum ama durum bu. Bazı kolay bölümlerde ise derse girmeden sadece tek derse bakarak daha fazla alan var. Araştırma görevlisine fazla diyen arkadaş bil istedim. Zaten yol yemek de bizden çıkıyor.

9 ocak 2017 dolar kuru

Bmw, mercedes'ten inmeyen, üretmeden tüketen eğitimsiz ve yandaş zenginler ordusunun, cuma günleri cami önünde sıralı lüks arabaların, kolay yoldan üretmeden köşeyi dönen emlakçıların, betona yatırım yapıp milyoncukları çatır çatır yiyen mütehhitlerin, sıfır üretimin, sıfır ar-ge'nin, aç gezen mühendislerin,boktan eğitim sisteminin, rantın, torpilin, bol beyin göçünün, bol savaşın, çatışmaların, ötekileştirmenin,toplumu birbirine düşürmenin ve darbenin! yarattığı kaçınılmaz sondur.

odtü vs boğaziçi

Hangi okuldan hangi mühendislik mezunu olduğunuz yurtdışında çalışmayacaksaniz zerre önemli değil.cunku turkiyede yapacağınız mühendislik değil.lisansta aldığınız 1960larin eğitimiyle almanlar gibi mühendislikte yapamazsınız. O yüzden boş beleş konuşmayı kesmenizi ve bir alanda gerçekten emek vererek uzmanlasmanizi öneririm. Almanlar yüksek lisans eğitimlerini bitirmeden çalışma hayatına baslamazken bizimkiler sikko lisans eğitimlerini karşılaştırıyor. Ayrıca boğaziçi puanları yüksek diyen arkadaş gerçekten az biraz analitik zekası var ise şayet, okula girenlerin puanlarını kontejyanlarini extrapolate ederek denk konuma getirsin.hatta non-linear extrapolate yapsın. Yillara Gore de baksin.Öyle karşılaştırsın. Zira boğaziçi kontejyani odtunun yarısı bile degil.adam alt tarafı lisans eğitimi alıyor, almanyadaki en önemli firmalara danışmanlık yapan, ayda 30 bin kazanan hocaların olduğu ODTÜ'yu küçük beyniyle beğenmiyor.neymis? Mudur çıkarıyoruz. Ulan ne büyük başarı. Mühendis dediğin bankaya mudur olmalı diyen adamdan ne beklersin ki zaten.senin o bankadaki mudurun hergun kıcini yirtarken, danışman hocam odasında klasik müzik eşliğinde hyperelastik malzeme model kodu hazırlayıp almanyaya satıyor. istediği saatte işten çıkıyor, yurtdışına gidiyor.

31 ekim 2016 ekonomik boykot direnişi

2000 tl araba kredi taksidim hariç destek verdiğim boykot. Önceden haber verseydiniz oğlum aldım artık.