bugün

entry'ler (90)

modernizm

Modernizm adı altında topluma aşılanan öğeler ile toplumsal ahlaki değerlerimizi tek tek kaybetmekteyiz. Vefa, vicdan, hatır, saygı, sevgi, sadakat, tahammül, hoşgörü gibi huzuru çağrıştıran ilkel ama evrensel olan kavramların yerini; vefasızlık, vicdansızlık, hatır bilmezlik, saygısızlık, sevgisizlik, sadakatsizlik, tahammülsüzlük, hoşgörüsüzlük, doyumsuzluk gibi kaosu çağrıştıran modern hissiyatsızlıklar almış durumda. Bu kaos doğurma potansiyeli yüksek olan modern hissiyatsızlıklar, kimileri tarafından özgürlüğün tanımı olarak ele alınarak, modern insanın kişisel özgürlüğünü ya da kişisel özgürlük anlayışını hissiz bir insana indirgiyor. Bu noktada, sosyal ilişkilerimizde huzuru ve hoşgörüyü arayışımız; akıl ve ruh sağlığı küflenmiş, sözde aydın ve sözde bilge insanların topluma kötü niyetli önderlik etme insafsızlığını kendilerinde bulmaları ile yavaş yavaş son bulmaktadır.

Modern kültür, bence, bu hissiyatsızlıklardan kaynaklanan çatışmaların doğurduğu bir kaos kültürüdür. Umarım gelip geçicidir.

radyo zift

yayında olan radyo imiş.

bir erkeğin en seksi olduğu an

passive aggressive dinlediği andır..

radyo zift

an itibariyle yayında olan radyodur..

nilüfer

beyinlerin, kalplerin, dillerin, işaretlerin, mimiklerin aracısı olan bir şarkı.
adı nilüfer,
diğer adı gerçek,
bir diğer adı aşk..

söz: murathan mungan
müzik: sunay özgür
yorum: müslüm gürses

nilüfer
Zamanın eli değdi bize
Çoktan değişti her şey
Aynı değiliz ikimiz de
Zaaflarına bir gece
Hatalarına bir nilüfer
Sevgisizliğine bir kalp verdim
Artık geri ver
Geri veremezsin aldıklarını

Artık geri ver
Geri verilmez hiçbir yanılgı
Yokluğuma emanet et
Sende benden kalanları
Her şeyi al
Bana beni geri ver
Bir şansım olsun
Başka yer, başka zaman
Sensiz ömrüm olsun..

oylama aliskanligi olmayan yazar ve seovi

sözlüklerde oylama alışkanlığını edinememiş ya da sadece seri eksi oylama alışkanlığı edinmiş yazarlardır.

şimdi bu başlığı benzer başlıklar mevcut iken neden böyle bir başlık açma gereği duydun diye soranlar olabilir.. hemen cevap vereyim, sözlükte dolaşırken öyle güzel entrylere denk geliyorum ki okuduktan sonra hemen yazarın karmasına, son oylanan entrylerine bakıyorum ama bu güzel entrylerinden eser yok.
aynı şekilde çok kötü başlık ve entryler ile karşılaştığımda ise yine aynı işlemi yapıyorum ama karmasında ve son oylanan entrylerinde kötü entryleri ifade eden hiç bir unsur yok.. ee bu durum beni çok rahatsız ediyor.. cidden çok güzel yazarlarımız var, bir o kadar da kötü, kaka yazarlarımız var tabi, hatta bu grubun populasyonu biraz daha fazla, her neyse bu beni ilgilendirmez..

bir de sadece eksi oy aliskanlığı olan yazar arkadaşlarımız var; bunlara ise hiç bir şey diyememekteyim. ama şöyle bir önerim var bu arkadaşlara :
eksi oy vermeden kendinizi iyi hissetmiyor, gününüz berbat geçiyor ise benim entrylerim eksi oy verebileceğiniz birer numunedir, yeterki artı oyu hakeden yazar arkadaşlarıma haklarını verin.

mesela sözlüğe giriş yaptın hemen yaz ordan damperlikamyon diye, bütün girdiğim entrylerimi sırayla eksile, haa şöyle ki bir zaman sonra eksi oylayacağın entry kalmadı; ee aynı entryi birden fazla da oylayamıyosun, bana hemen bir özel mesaj patlat, ben senin eksi oylaman için güzel, bilgi içerikli, hoş entryler girerim.. hmmm niye mi güzel ya da bilgi içerikli, çünkü biliyorum o tarz entryleri eksi oyladığınız zaman daha bir tatmin oluyorsunuz..

entryme şöyle bir deyim ile son vermek istiyorum;
yiğidi öldür hakkını yeme..

ama biraz yukarıda da belirttiğim üzere, entrylerim bu yazar arkadaşlarıma eksi oylamaları için birer güzide numunedir; beni öldürüp, hakkımı yiyebilirsiniz..

ama sözlüğümüzde öyle yiğit yazarlarımız var ki, lütfen onların haklarına tecavüz etmeyin.. mesela çok güzel bir entry okudun herhangi bir yiğit yazarımızdan, egonu acayip derecede tahrik etti bu yiğit yazarın hoş entrysi.. ne mi yapacaksın? daha önceden bilgisayarının monitörüne kenara bir yere yapıştırdığın kağıda bakacaksın hemen, o kağıda da şöyle yazalım.. damperlikamyon : numune yazar diye belirt yanına da, hatta parantez içinde de yaz seri eksi oylama yapabileceğim legal bir yöntem diye, neden mi legal? çünkü ben kabul ediyorum bu durumu, yeterki hakeden yiğit yazarlarımızın haklarını yeme..

yine bu sadece seri eksi oylama yapan yazar arkadaşlarıma bir öneri daha geliyor;

empati.. evet yanlış duymadın dostum empati.. şöyle ki; kendini seri eksi oy verdiğin yazar arkadaşımızın yerine koy, zevkle sözlüğe giriyorsun, hoş düşüncelerini, yaşadığın güzel-kötü olayları, bilgilerini, kısacası bir çok şeyini paylaşıyorsun bütün uuserlar ile.. karşılığında ise ne bekliyorsun para mı? olabilir ama zall reklamlardan kırdığı paraları biz yazarlar ile paylaşacak biri değil. hatta para isteyen de yok, yapılan bazı güzel zirveleri finanse etsin yeter, hatta bir bira bile kafi.. her neyse zall da böyle biri işte, ona daha sonra değineceğim.. seçeneklerde pek bir şey kalmadı. ne bekliyorsun, sadece bir oy ama seri eksi oy beklemiyorsun, artı oy ya da sadece eksi oy bekliyorsun.. ama dikkat et seri eksi oy değil..

bu empati olayını çözemedim ben diyecek olursan da başka bir şekilde anlatayım; bu empatiyi biraz mekanikleştirelim mesela.. nasıl mı olacak? hemen anlatıyorum:
ilk önce bana özel mesaj atacaksın: empati ya da sadece emp. yazman yeterli, bu emp. den emperyalizm gibi bir sonuç çıkarıp bura da ucuz siyaset patlatacak yazar arkadaşlarımızdan da değilim bu arada. her neyse ben hemen empati ile ilgili bazı problemlerin olduğunu anlayacağım ve hemen işe koyulacağım, başlayacağım girdiğin entryleri sıradan seri eksi oylamaya, güzel, hoş, kötü, bütün entrylerini eksi oylayacağım hatta hiç birisini okumadan.. sonra sen bir sonraki gün hevesle sözlüğe gireceksin, bir kaç güzel tespit yapmışsın onları aktaracaksın biz diğer uuserlara.. ama öncesinde bir karmama bakayım diyeceksin. o da nesi; vay canınaaaa, olamaz.. seri eksi oy veren ibneee diyeceksin iç sesin ile.. işte o zaman anlayacaksın ki senin yaptığın tam bir terbiyesizlikmiş, seri eksi oylama hiç de iyi bir şey değilmiş..

işte sana bir çok yöntem dostum, seç birisini yapalım, becerelim şu işi, ve bundan sonra da ortak problemlerimiz için uğraşalım..

radyo zift

an itibariyle deneme yayını ile sizlerin beğenisine sunulan radyo..
http://www.radyozift.tr.gg

yalnızlık

martılardan size arkadaşlık etmelerini istemektir,
dalgalardan size özel bir ses çıkarmalarını istemektir,
bulutlardan size özgü bir biçim alarak gözkyüzüne 'umut' yazmalarını istemektir,
aynı bulutlardan sağanak bir yağmur istemektir,
yağmur damlalarından kötü düşüncelerinizi arındırmasını istemektir,
ıslanan vücudunuzdan kuruyup yenilenmesini istemektir,
çöpü karıştıran bir kedi ile akşam yemeğini sizinle paylaşmasını istemektir,
gece olduğunda oradan geçen bir sokak köpeğinden sizi korumasını istemektir,
sokak köpeğinin nezaretinde geçen gecede huzur istemektir,
gecenin sabahında başka bir kediden kahvaltısını sizinle paylaşmasını istemektir,
yavaş yavaş doğan güneşten sizi ısıtmasını istemektir,
günün ilk ışıkları ile ısınan teninizin başka bir tenle tutkulu temas etmesini istemektir,
aynı tenin size bir ömür boyu eşlik etmesini istemektir,
bu istek geri çevrildiğinde ise; yine, yeniden, tekrardan,
martılardan size arkadaşlık etmelerini istemektir,
dalgalardan size özel bir ses çıkarmalarını.
bulutlardan size özgü bir biçim.......
aynı bulutlardan sağanak......
yağmur damlalarından.....
ıslanan vücuduzdan....
çöpü karıştıran...
gece..

--spoiler--
yalnızlık mutlu olmayı istemektir.. ama olamamaktır..
--spoiler--

yalnız geçirilen bir diğer günün ardından gelen edit 1 :

yalnız olmayan bir kişi açısından yalnız insan ise;
yalnız insan aslında insan değildir, acınılasıdır, yazıktır,
yalnız insanın yalnız olmasının sebebi kendisidir,
yalnız insan aslında hayvandır, yalan söyleyendir,
yalnız insan küstahtır, aldatandır, saçma sapan işlerin peşinden koşandır,
yalnız insan kaytarandır, bencildir, benmerkezcidir,
yalnız insan dokunduğu, izlediği, dinlediği her şeyi kirletendir,
yalnız insan iyi bir evlat değildir, iyi bir abi değildir,
yalnız insan kötü dua alandır, sevgisinden nefretinden emin olmayandır,
yalnız insan pişman olandır, vurandır, kırandır, sıçandır,
yalnız insanın hayatındaki her şey önemsizdir, basittir,
yalnız insan güzel anları bozandır, parçalayandır, kırandır,
yalnız insan sevdiği bir insanı hayatından göz göre göre çıkarandır,
yalnız insan affedilmeyendir, hiç bir şey yazamayandır,
yalnız insan cesareti olmayandır, korkaktır, haketmeyendir,
yalnız insan uyuşturucu bağımlısıdır,
yalnız insan hoşgeldin denilmeyen,
hep hoşçakal denilendir..

imkaniniz olsa ilk dirilteceginiz insan

(bkz: juliet)
bana yar olmaz ise;
(bkz: romeo)

damperlikamyon

yıllardır bu şarkı ne zaman playlist'ime girecek diye bekliyordum, coook zaman önce babam ile uzun bir yola giderken, babam çevirip çevirip çalardı bu şarkıyı; anlamıyordum ben de o zaman tabi;
şimdi diyebildiğim tek şey şu:
babacım seni çok seviyorum, varmış bir bildiğin..

öyleyse akın'dan gelsin;

rebeka

gidelim gel hadi senle bu gece
rebekanın yerine
götürelim rakı fazlasıyla
gel canım yakışır sana

kafanı bozma öyle her aşka
götürelim yakışır sana
canını sıkma kafana takma
vur kadehe (dibine) yakışır sana

gel misafir ol haydi bu gece
oturalım seninle
gel de yine vuralım kadehleri
içelim delicesine
hiç sızlanmam gidene ben canım
boşvermişim herşeye
güzelim sen sevişirsin benimle
rebekanın yerine...

klozete isedikten sonra sari lekeler birakan ayi

'ya işini insan gibi oturarak gör, ya da çık dışarı işini hayvan gibi gör' şeklinde tuvalete tam kafa hizasına yapıştıracağımız bir kağıt parçası ile evcilleştirilebilen ayıdır kendisi.

edit:denedim işe yarıyor, kimisi yazıyı okuduğunu hiç söylemiyor, ama ben klozetin orta kapağının ilk önce kaldırılmasının sonra o sırada gözgöze gelinen bu kağıt parçasının verdiği kısa süreli etki ile; 3-4 saniye sonra da kapatılmasının sesini içerden duyuyor oluyorum..

keske beni utandirsan

kendinden emin gibi görünen ama kendinden ve de söylediklerinden emin olmayan kişi yakarışıdır.

iio

rebel adında bir parçaları vardır ki sözleri çok sancılıdır.

Ride the bike like if it's on clear water
Leave speed behind
Fill it with adrenaline
Medals made of gold not silver
Challenge the races that others can't win
Audit me, however you may want
I own a slang that you'll never pronounce
Wild-child like you wouldn't know
Young reckless offspring
That's out of control

Blasting me up
Up... up... I go
Rebel, Am I?!
Who... me? Oh no...

To be among the bonafide trail blazers
Gotta jump in, no wetting your feet
Lead in ferocious spaces
Cowards can sleep, while you swallow your feast
Audit me, however you may want
I own a slang that you'll never pronounce
Wild-child like you wouldn't know
Young reckless offspring
That's out of control

Blasting me up
Up... up... I go
Rebel, Am I? !
Who... me? Oh no...

That's how a rebel speaks
While all the others tweak
That's how a rebel walks
While all the others talk
Ride the bike like if it's on clear water
Leave speed behind
Fill it with adrenaline
Medals made of gold not silver
Challenge the races that
Others can't win

Blasting me up
Up... up... I go
Rebel, Am I? !
Who... me? Oh no...

Am I a rebel,am I a rebel...

bursa

güzel, yaşanılası bir şehirdir bu şehir.

çocukluğumun en güzel 6 yılında beni de içinde barındıran, bu nedenle bende farklı anıları olan şehirdir bu şehir..

ankara-bursa
bursa-ankara

mintaxla canım mintaxla

mintaxla canım mintaxla ben de yıkarım mintaxla şeklinde devam eden reklam sloganı.
hımmm nasıl becerdin?
mintaxla canım mintaxla.. mintaxla canım mintaxla..

gugli gugli gugli

--spoiler--
the fall'un küçük karakteri alexandria'nın olumsuz ya da kötü durumlarda iken o olumsuz ya da kötü durumdan kurtulacağına inanarak dile getirdiği kelimelerdir:
gugli.. gugli.. gugli.. go away..
--spoiler--

il volto di mae west

bir salvador dali eseridir.
gerçek sinemacı takımından david fincher ve spike jonze'nin finanse ettiği; yönetmeni tarsem singh olan the fall'un ve de afişinin esin kaynağıdır bu eser.

kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir..
kesinlikle yaşanması gereken bir andır..

il volto di mae west;
http://www.worldgallery.c...-West,-1934-35-83808.html

the fall afiş;
http://correctopinion.wor...08/03/29/the-fall-poster/

saribela

#4523862 bayan bir yazar olduğu halde böyle bir entry girdiği için kendisinin cesaretini hayret ile karşılamaktayım, kutluyorum.
ayrıca burdan kendisi adına; entry'sinden de anladığım bir takım şeyler üzerine bir dilekte bulanacağım; bakir olmayan bir eş adayı diliyorum bu saygıdeğer yazarımıza, sanırım onun için bol sevişmişi, işi bileni-bol pratik yapmışı makbul..

iyi sabahlar sözlük ben yatıyorum

goodbye cruel world i am leaving you today..
goodbye.. goodbye.. goodbye..

h2so4

(#4523743)
her zaman demişimdir, sorgulayan insan çok acılı ve sancılı yaşar bu hayatı, fakat ardındakilere aynı acı ve sancıyı çekmemeleri için ya da sadece bu acı ve sancıları kusmak için ortaya güzel kayda değer bir ürün verir..
bu ürün olmuş dostum, paylaşımlarının devamının daha hoş anlarından esinlenerek gurur ile yazdığın gurur ile okuduğum paylaşımlar olması dileğiyle..
şans, umut, huzur seninle olsun..
*