bugün

entry'ler (2125)

meksika

başı bir türlü beladan kurtulamayan latin amerika ülkesi. yıllardır uyuşturucu kartelleri belası ile boğuşan bu ülke, son zamanlarda meydana gelen 2 ayrı deprem ile iyice sarsıldı. geç te olsa büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. bu sene meydana gelen depremlerin 1985 yılında büyük kayıplara neden olan depremin yıldönümünde meydana gelmesi enteresan bir durum.

slow müzik

https://youtu.be/nCFehylFBMg
https://youtu.be/ygIQACYvYT0
https://youtu.be/i_cfBgSQGvQ
https://youtu.be/D3AJJ_RBU4w
https://youtu.be/kWfikni3u9E
https://youtu.be/8tWMCGRWr-Y
https://youtu.be/eql0whxoK_M
https://youtu.be/bG5N3GC-m20
https://youtu.be/jtoncUzV6nA
https://youtu.be/CPXDuYNxjxY
https://youtu.be/lB6a-iD6ZOY
https://youtu.be/sqSTLsmx_3s
https://youtu.be/1bt1ePD_yVI
https://youtu.be/fnrr38AViDI
https://youtu.be/IVH4qcc-Q_o
https://youtu.be/JXAP2nChOjM

sözsüz müzik önerileri

https://youtu.be/c_nswACOnOM
https://youtu.be/yPKoTE5lOw0
https://youtu.be/LjxZKyOL-LU
https://youtu.be/KrWkwmbfLGQ
https://youtu.be/aOsvk-Hpnq4
https://youtu.be/MWc8yS6MbWg
https://youtu.be/faWR2IG4HWA
https://youtu.be/sbRDya4TCZ8
https://youtu.be/no_Ztj87OAs
https://youtu.be/vbQbmNuH44I

türk kızları gitsin rus kızları gelsin

bence rus kızlarıyla takıntılı derecede kafayı bozan erkekler rusya'ya gitsin; rus kızları da kendi ülkelerinde kalsın. erkek nüfusu azalınca türkiye'de lübnan'daki gibi bakımlı kızların sayısı artar en azından. genellikle kadın nüfusunun erkek nüfusundan fazla olduğu ülkelerde kadınlar aşırı derecede bakımlı ve çekici olur. takıntılı erkeklerin ayılıp bayıldığı ukrayna, rusya gibi ülkelerde kadınların göze hitap etmesinin nedeni birçoğunun erkek nüfusu az olduğu için kendilerine daha çok bakmaları. ayn durum lübnan için de geçerli.

türk kızlarına tavsiyeler

bu ülkede yaşayan yarı arap kökenli bir türk kızı olarak diğer türk kızlarına bir takım tavsiyeler vermeden önce türk kızları hakkında söylenenlerle ilgili birkaç link paylaşacağım.
https://www.google.com.tr...izlari-mi-turk-kizlari-mi
http://forum.memurlar.net/konu/619992
maalesef türkiye'deki kızları genelleme yapılarak bu şekilde eleştiriliyor. linkte anlatılanlar gibi davrananlara tavsiyem ilk önce davranışlarını değiştirmeleri. tavsiyelerime uyup uymamak kişisel isteğe bağlıdır, kimseyi zorlamam bu konuda. sadece türk kızlarına yapıştırılan etiketlerin bir daha yapıştırılmaması için davranışlarda değişiklik yapılırsa daha iyi olacağını düşünüyorum. bir sitede yer alan bir yazıda yapılan karşılaştırmada "bir Rus kıza bir Türk kızı için "çok güzel" dediğinizde "evet gözleri çok güzel" şeklinde özgüven dolu cevap verir. bir türk kızına bir rus kızı için "çok güzel" dediğinizde türk kızı "o zaman niye yanımda duruyorsun. git onunla takıl. nasıl olsa gecelik 100 dolar" diye tersler." ifadesi yer alıyordu. evet türkiye'de kafası belden aşağı çalışan bir sürü erkek var maalesef. evet türkiye'de kadınlar rus kadınlarından farklı yetiştiriliyor. yine de türk kızlarının genel olarak kendilerini değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. türk kızları slav kızları gibi olsun demiyorum. zaten onlarla birebir aynı olmamız mümkün değil. türk kızlarına genel olarak ağır eleştirilere maruz kalmamak için eğitime, kültür-sanat alanına önem vermelerini; kendilerini geliştirmelerini, bakımlı, zarif, kibar ve mütevazı olmalarını tavsiye ederim. bir de türk kızları bazı ebeveynlerin erkek evlatlarla kız evlatları eşit yetiştirmemesini eleştirsin, sorgulasın.

rus kızlar türk aile yapısına daha uygun

türk erkleri ile evlenip başta antalya olmak üzere türkiye'ye yerleşen rus kadınlar mevcut. daha önce hiç rusyaya gitmediğim ve 3 ukraynalı kız dışında slav kökenli hiçbir kızla ya da erkekle diyaloğum olmadığı için (bahsettiğim 3 kızla da çok az diyalog kurdum) onlarla ilgili kesin bir şey söyleyemem. ancak ben onların türk aile yapısına tamamen uygun olmadıkları görüşündeyim. zira rus kızları ile türk kızlarının genel olarak yetiştirilme şekli çok farklı. türk kızları çocukluklarından beri genellikle çok uzun olmayan etek ya da elbise giydiklerinde ebeveynleri tarafından "kapat kız bacaklarını" diye uyarılırlar. türk kızlarının evlenmeden önce ilişkiye girmesi toplum tarafından hoş karşılanmaz, bunu yapan kız "namussuz" damgası yer. ayrıca türkiye'de ailesi tarafından zorla okuldan alınıp kapatılan kızlar var. bir de türkiye'de evlendikten sonra herşeye burnunu sokan kayınvalideler, görümceler; karısını ya da sevgilisini mal gibi gören erkekler var. rus kızları bildiğim kadarıyla böyle bir aile ortamında yetiştirilmiyor. türkiye'deki bazı açgözlü, egoistler de aile yapısındaki yanlışları, eşitsizlikleri eleştirmek yerine türk kızlarının hepsini yerden yere vurarak farklı aile yapısına sahip rus kızlarını yüceltir. rus kızlarının çoğunun yüksek, türk kızlarının çoğunun düşük özgüvenli olmasının nedeni aile yapılarının genel olarak farklı olmasıdır.
ekşi sözlük'te türk erkekleri ile evlenen rus kızları ile ilgili yazıları okudum. içlerinde evliliğinde çok fazla sorun yaşamayanlar varmış ancak onların bir kısmı sokağa çıktıklarında bazı iki ayaklı öküzler tarafından "nataşa" diye taciz edildikleri için yanlarında yakından tanıdıkları, güvenilir birileri olmadan evden dışarı çıkamıyorlarmış.
edit: rus kızlarını da türk kızlarını da aşağılamadım. bu konuyla ilgili okuduğum yazılardan ve yakından bildiğim türk aile yapısını da karşılaştırarak objektif bir yazı yazdım.

telemundo

abd'nin florida eyaletine bağlı miami şehrinden latinlere yönelik ispanyolca yayın yapan, bildiğimiz pembe dizileriyle ünlü (telenovela diyorlar) tv kanalı. yayınladıkları dizilerdeki bazı sahneler türkiye standartlarına göre aykırı olmasına rağmen almanya'nın rtl isimli en ünlü kanalına kıyasla muhafazakar sayılır. en azından belli yerlerde sansür uyguluyorlar. bir de bu kanalın dizilerindeki başrol kadın oyuncular genellikle düzgün fiziki, çekici; erkek oyuncular ise boylu poslu, yapılı tiplerdir.

telemundo

abd'nin florida eyaletine bağlı miami şehrinden latinlere yönelik ispanyolca yayın yapan, bildiğimiz pembe dizileriyle ünlü (telenovela diyorlar) tv kanalı. yayınladıkları dizilerdeki bazı sahneler türkiye standartlarına göre aykırı olmasına rağmen almanya'nın rtl isimli en ünlü kanalına kıyasla muhafazakar sayılır. en azından belli yerlerde sansür uyguluyorlar. bir de bu kanalın dizilerindeki başrol kadın genellikle oyuncular düzgün fiziki, çekici; erkek oyuncular ise boylu poslu, yapılı tiplerdir.

hollywood

son zamanlarda taciz, tecavüz skandalıyla gündeme gelen abd'nin dünya çapında popüler sineması.
https://www.google.com.tr...mcinin-yatagi-184648.html
ayrıca istisna yapımlar dışında genellikle aynı tip filmler ile dizileri piyasaya süren yayın platformu.

harvey weinstein

son zamanlarda hollywood aktrisleri ile şirketinde çalışan kadınlara yönelik taciz, tecavüz iddiaları ile gündeme gelen tipsiz herif.
bu tipsizin foyasının ortaya çıkmasıyla birlikte hollywood'un öteki yüzünü öğrenmiş olduk.

hande bermek

normal olmadığını düşündüğüm kadın. normal olan biri böyle bir rezilliğe soğukkanlı bir şekilde yaklaşmaz. kocasının yeğeninin kocası "teknedeki kadın karım" diye boşanma davası açıyor, bu kadın kocasının yeğeni ile ilişki yaşamadığını söylüyor.
https://www.google.com.tr...usal-birliktelikleri-yok/

25 eylül 2017 kürdistan referandumu

https://m.dunya.com/dunya...-durduracak-haberi-383494
israil destekli referandum sonucuna tepki gösteren ülkeler listesine lübnan da eklendi efendim. bundan sonra barzani'ye ambargo uygulayacaklarmış.
edit: mısır havayolu şirketi de cuma gününden itibaren erbil-kahire uçak seferlerinin iptal edileceğini açıklamış. türkiye'den sadece pegasus, erbil uçak seferlerini durdurduğunu açıkladı.

arabistanda kadınlara araç sürme izni verilmesi

kendi ülkelerinde araba sürebilmek için mücadele eden suudi kadın aktivistlerin büyük bir zafer kazanmasıdır.
edit: manal el şerif isimli bir kadın daha önce ülkedeki araba kullanma yasağını deldiği için hapse atılmıştı.

suudi arabistan

https://www.google.com.tr...k-arac-surebilecek-788251
suudi kraliyet ailesinin kafasına saksı düştü herhalde.

kylie jenner

bu aralar hamileliği ile gündeme gelen magazin ünlüsü. kimin eli kimin cebinde belli değil bu camiada genellikle.

hakan hepcan

arapların genelleme yapılarak kötülenmesinin (ülkede arap kökenli vatandaşlar yıllardır yaşadığı halde) normal karşılandığı bir ülkede bu soytarının afrika kökenli bir futbolcuya twitter'dan "maymun" diye hakaret etmesine tepki gösterilmesi enteresan bir durum. bu soytarı ile birlikte aynı suçu işleyenlerin hepsi hak ettikleri cezayı alırsa türkiye daha hoşgörülü ve huzurlu bir ülke olur. söylediklerimin aynısı facebook'ta türk askerleri hakkında "tc. piçleri, gebertildi" vb paylaşım yapan pkk sempatizanları için de geçerli. onların da hakan hepcan'dan farkı yok.

25 eylül 2017 kürdistan referandumu

ırak ile iran'ın kuzey ırak'taki barzani bölgesi ile sınır kapılarını kapatmasına ve tsk'nın ırak ordusu ile birlikte askeri tatbikat düzenlemesine neden olan ; bölgedeki araplar ile türkmenlerin boykot ettiği, evet diyenlerin kutlama yaparken kürdistan bayrakları ile birlikte israil bayraklarını da taşıdığı, bölgede yeni bir krizin ortaya çıkmasına neden olan referandum.

süs köpeği

terrier, chiuahua, pekinez vb küçük köpekler için yapılan tanım. sesleri diğer köpeklere göre incedir.

kürdistan referandumu

https://www.cnnturk.com/d...l-bayraklari-dikkat-cekti
türkmenler ile araplar'ın çoğunun karşı çıktığı; israil yalakalarının evet oyu verdiği referandum.

bir kıza alınabilecek en iyi doğum günü hediyesi

kitap okumayı çok seviyorsa kitap.
kitap dışında parfüm, bluz, elbise, makyaj seti, takı, oyuncak peluş ayı vs. alınabilecek doğum günü hediyeleridir.