bugün

entry'ler (41)

suyun kaldırma kuvveti

bir gün sıcaktan bunalan arşimet serinleme amaçlı olarak duş almak istemektedir.yüzme bilmediği için denize girmek istemez ve tek çare duştur onun için**.ve evinin yolunu tutar.eve girdiğinde eşyalarını bırakır ve doğruca banyoya koşar.artık suyun içindedir ve serinleyip rahatlamıştır.kafasına tasla suyu dökerken tas elinden kaymıştır.arşimet tam tası alacakken bi de bakar kiaboo nidası tas yüzüyo.düşünür taşınır bizim arşimet.ve suyun bazı şeyleri kaldırabileceğini anlar.o telaş,heyecan ve havayla atar kendini sirakuza sokaklarına.bas bas bağırır buldum diye.tabii yunanlar salak değil o kadar.bakarlar şöyle bi adama.şöyle derler saç sakal birbirine karışmış bu adama nasıl inananılır.arşimeti yalnız bırakırlar.arşimet buna çok içerler.evine döner.

lakin daha sonra bu teoremin doğruluğu anlaşılır.ve yüzyıllar sonra insanların fizik dersinde gördüğü bir teorem olur çıkar.yunanlar ise arşimeti tersledikleriyle kalırlar.arşimet ise çoktan tarihe geçmiştir.

abes

recaizade mahmut ekrem ile muallim naci tartışması.
(bkz: abes muktebes)

kaynarca

öyle bir yer hayal edin ki pek düzgün insan olmasın.kısa dönem askerlik yapanların sıfıra yakın olduğu bir yer.yolda etekli gezen kızlara her türlü laf atanın bulunduğu bir yer.okul cami yarışını caminin açık ara önde götürdüğü bir yer.gece erkeğin bile korkarak dışarı çıktığı bir yer.kadınların kocalarından dayak yediği,abaza sayısının her geçen gün arttığı,fordçuların minibüs ve iett duraklarında ikamet ettiği bir yer.platin sarısı saça sahip olanların yavrum,boş musun gibi pis laflara maruz kalabilitesinin yüksek olduğu bir yer**.ve böyle bir yerin istanbula bağlı olduğunu hayal edin.adına da kaynarca koyun.işte böyle bir yerdir kaynarca.

ama şöyle de bi şey var.bu sene linkin park kaynarcaya yakın bir yere gelmiştir.metro hattı kaynaracaya kadar uzatılmıştır.istanbul parka yakınlığı söz konusudur.

neden övüyosun şimdi bi şeymiş gibi diye sorabilirsiniz.haklısınız da.hiçbir şey olmuyo.eee ne demişler;
''eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir''

trouble

pinkin breaking bad adlı dizinin reklamında çalan şarkısı.bence pinkin en güzel şarkısıdır.sözleini de yazdığımda tam olur bence.

No attorneys
To plead my case
No orbits
To send me into outta space
And my fingers
Are bejeweled
With diamonds and gold
But that ain't gonna help me now

I'm trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I disturb my town
I'm trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I got trouble in my town

You think your right
But you were wrong
You tried to take me
But I knew all along
You can take me
For a ride
I'm not a fool out
So you better run and hide

I'm trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I got trouble in my town
I'm trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I got trouble in my town

If you see me coming
Down the street then
You know it's time to
Go (and you know it's time to go
cause here comes trouble)

No attorneys
To plead my case
No orbits
To send me into outta space
And my fingers
Are bejeweled
With diamonds and gold
But that ain't gonna help me now

You think your right
But you were wrong
You tried to take me
But I knew all along
You can take me
For a ride
Cause I'm not a fool out
So you better run and hide

I'm trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I disturb my town
I'm trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I got trouble in my town

So if you see me coming
Down the street then
You know it's time to
Go (go-oh-oh..I got)

Trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I got trouble in my town
I'm trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I got trouble in my town

Trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I got trouble in my town
I'm trouble
Yeah trouble now
I'm trouble ya'll
I got trouble in my town
I got trouble in my town
I got trouble in my town

ı have seen enough

rock n coke 2009'a katılan cold war kids adlı grubun cnbc e tarafından csı ny dizisinin reklamında da kullanılmış harika ötesi şarkı.sözleri şu şekildedir.

how's it going to feel when summer ends?
out of money, out of friends

i've seen enough
of nothing news
the blacker stain on history
or last laugh blues
not gonna fight
not gonna cry
not gonna shop around for one flag to fly

i've seen enough
inventor's age
i've cover up my face
brownbeaten shame
i've got the itch(bazı sitelerde* edge yazıyo)
i feel the sting
like fallen in to the deepest sleep
telephone rings

i've seen enough
the angry mob
yeah they were unison da-da-da
they can't be stopped
sitting at home, making plans
dont wanna be another silly set of, accident hands.

türbanlı barbie

(bkz: haşemalı barbie)

gerdek gecesi entry giren yazar

insanları kıskandırmak isteyen insan kişisi.
(bkz: karıya da girerim entry de)

engel

(bkz: handicap)

come wander with me

agua de annique adlı grubun söylediği harika ötesi şarkı.sözleri jeff alexander tarafından yazılmıştır.sizi alıp uzaklara götürür.ruhu dinlendirir.her derde devadır yani.hatta lacoste parfüm reklmında da çalmıştı.sözlerini de yazıyım tam olsun.

He said
Come wander with me, Love
Come wander with me
Away from this sad world
Come wander with me

He came from the sunset
He came from the sea
He came from my sorrow
And can love only me

Oh where is the wanderer
Who wandered this way
He's passed on his wandering
And will never go away

He sang of a sweet love
Of dreams that would be
But I was sworn to another
And could never be free

sevgililer arasındaki telefonu önce kapatma geyiği

bu hikayenin en güldüren versiyonu tartışmasız haybeden gerçeküstü aşktaki versiyonudur.izleyin mutlaka hak verirsiniz.

çocukken yapılan salaklıklar

çocuk iken yaptığım birkaç aptallık vardı.bunlar geldi aklıma birden.nerden geldiğini bilmeden.ben de paylaşmak istedim senle sözlük.
yaptığım ilk aptallık sümüklü bir kıza aşık olmaktı.ince bir isveçliye benziyodu kız valla.gerçekten saçmalıktı.
ikincisi.annem aşağıdan zile bastığında diafonu kullanıp açmak yerine anahtar almadan,üçüncü kattan aşağı inip ordan açmıştım kapıyı.haliyle kapıda kaldık.babamın gelmesini beklemiştik.(that happening happened when ı was just a little boy)
üçüncüsü.lacivert bir sepeti içinde geçirdim çocukluğumu.içinde oynardım oyuncaklarımla oyunumu.
dördüncüsü.anaokulunda iken söylemeye başladığımız,bitmesini istediğim halde bitmeyen ileriki sınıflarda da devam eden,nihayet ikinci sınıfta noktaladığımız bir eylem vardı.bir tekerleme ya da bir ilahi.nerden biliyim şimdi.aynen şöyleydi:
neşeyle yiyeliiiiim
bu güzel yemekleriii
iştahımız bol olsuuuun
yediğimiz kan olsuuuun
hepimize yarasııııın
afiyet olsuuuun

çıkar tahtanın önüne bunu söylerdik.ne salakmışız ya.
edit:aslında sözlük yazarlarının itirafları başlığına da yazabilirdim ama ne bileyim muzurluk olsun diye ben de bi başlık açtım.

rastgele harflerle gülme eğilimi

çıkan bip bip sesinden aşırı derecede haz alan insanların yapabileceği eylem.

kısa boylu erkek

mecazi anlamda değil gerçek anlamda ufuk çizgisi alçakta olan insandır.netekim* ulu önderimiz atatürk boyu kısa olmasına rağmen yaptıklarıyla o boy farkını çoktaaaaan kapatmıştır.

tecahülüarif

(bkz: bilmezlikten gelme)
edebi sanat.şu şekilde anlatılabilir:
benim mi allahım bu çizgili yüz?( (bkz: otuz beş yaş)
bu dizede sayın cahit sıtkı tarancı yüzünde oluşan o çizgilerin kendisine ait olduğunu bilmesine rağmen blmezlikten gelmiş yani tecahül i arif yapmıştır.

ekol

bilinenin aksine okul kelimesinin kökü okumak değil ekoldür.*
(bkz: tdk)

yaşayan en seksi 100 türk

recep tayyipi en seksi erkekler listesinde 28. sıraya koyan ne yapıyo ya bunlar,ne oluyo lan dememe sebep olan liste.
(bkz: kime göre neye göre seksi)

çocuklarla girilen diyaloglar

önce karakterleri tanıyalım.
insan kişisi:yedi dokuz arasında bi yaşa sahip.sadist.çalışkan.ertesi gün sınavı var.annesinin o gün evlerinde günü var.(i)
yavrucak:üç dört yaşlarında.sevimli.tombul.aşırı yaramaz.bazen uyumsuz.pek söz dinlemez.(y)
i çalışmaktadır.matematiğin en anlamadığı konusundan(obeb,okek) sınavı vardır.içeriden gelen çocuk sesi onu deli etmektedir.sadist beyni çalışmaya başlamıştır.artık plan hazırdır.tek yapması gereken çocuğu odaya çağırıp gerekli mesajı vermektir.mc donaldstan aldığı harika bir kayıp balık nemo oyuncağıyla y nin güvenini ve sempatisini kazanmıştır.artık y odadadır.
i:senin adın ne?
y:sanane
bu cevap i yi çok sinirlendirmiştir.y nin gözü ise oyuncaktadır.
i:senin annen hangisi?
y:tombik olan.
i:şimdi senle bi şey konuşcaz tamam mı?
y:taam abi.
artık çocukla kurulacak dialog i için bitmiştir.
tekme havada uçuşmaya başlamış,çocukta ağlamaya başlamıştır.
dayak bittikten sonra:
i:sessiz olcan mı lan?
y:eet.olcam.gidebiliy miyim?
i çocuğu geri çevirmiştir.söyleyeceği bu söz çocuğun bütün umudunu kıracaktır.
i:annene söyleme tamam mı.söylersen yine döverim.

(bkz: bu hikayedeki kişi ve kurumların gerçek hayatla bir ilgisi yoktur,tamamen hayal ürünü bir entry dir.)
daha fazla saklayamayacağım.o hikayedeki mal benim.bu şekilde çok dayak yedim,çok dayak attım.
(bkz: sözlük yazarlarının itirafları)

uludağ sözlük moderasyonu

(bkz: management of the dictionary of uludag) ya da
(bkz: uludag dictionary management)

lise dizilerindeki saçmalıklar

arka sıradakileri tencereye koyun.üstüne lise defterini ekleyin.kısık ateşte bir de hayat bilgisini ilave edip karıştırın.bakın nasıl saçma şeyler çıkıyor ortaya.işte bu saçmalıklara biz lise dizilerindeki saçmalıklar diyoruz.

ok sitesinden yaran soru ve cevaplar

(bkz: bu sorulara cevap veren insanların eşleri)