bugün

bir yılmaz erdoğan-demet akbağ oyunu.
beşiktaş kültür merkezi'nde oynanan oyun.
bilet fiyatlarının uçukluğu sebebiyle kınadığım mükemmel oyun.
aslen bir yilmaz erdogan kitabidir.oldukca basarili bir kitapti ama oyununa gidemedim.
(bkz: haybeden gerçeküstü konuşmalar)
yılmaz erdoğanın çok çok güldürdüğü, demet akbağın mükemmel olduğu oyun. televizyon dizisi haline getirilicekmiş ayrıca.
(bkz: biri beni buna götürsün) * *
uzun zamandır oynanan oyun. kahramanların isimlerinin oyunun sonunda çıkması güzel bir süpriz lakin oyunda isime hiç gerek kalmıyor.
demet akbağ'ın oyunculuğu dışında hiçbir artısı olmayan oyun.
dvd'si hatta dvd-rip'i çıkmış oyundur.
*
yılmaz erdoğan'ın illa ki oyun yazarı olduğunun göstergesi, "ya bunların hepsini yaşadım" diyebileceğimiz kadar bizden, kadın erkek tartısmasını en güzel yerden, içinden gösteren enfes oyun... mutlaka izlenmeli.
http://www.haybeden.net/
'bir oyun niçin yazılır?' sorusunun cevabını tekrar düşündürten oyundur. boştur, lagalugadır, geyikaltı bir metindir.
özellikle çiftimizin telefon konuşmasındaki ayrıntıların; yılmaz erdoğanın gözlem yeteneğini net bir şekilde yansıttığı eğlendirici oyun.
(bkz: tatlım) * **
yılmaz erdoğan ve demet akbağının oyunculuklarının devleştiği mükemmel tiyatro oyunu.bir aşk bu kadar iyi anlatılır ve özetlenir.vcd ve dvdsi çıkmıştır.hazırda piyasadadır.şiddetle tavsiye edilesi.
...
-elma şekeri gibiymiş ya aşk; elinde sopayla kalana kadar yiyorsun işte.
+aşkla ilgili pek çok şey gibi onu tarif etmek de haybeden gerçeküstü bir çabadır.
-tarif edilemez mi yani?
+içine etmek daha kolaydır...

(bkz: tatlım tatlım tatlım)
--spoiler--
- ne salak adamım ben ya , tatlım yoksa evlilik yıldönümümüzü mü unuttum?
+ evet tatlım... öyle tatlı unutmuştun ki, hatırlatmaya kıyamadım ! *
- !!!??..!!
--spoiler--
açık hava tiyatrosunda izleme şansım olmuştu. demet akbağ kuğu gibi ordan oraya uçuyor, yılmaz erdoğan da ağır fakat sevimli tavırlarıyla izleyenleri büyülüyordu.
d.a: biraz daha brokoli?
y.e: yok çok oldu öyle şeyleri bırokoli.
bize bizi bizim gibi anlatan tiyatro sanatının güzel örneğidir. iki başarılı oyuncuyla daha da izlenir hale gelen bu oyun, yılmaz erdoğan'ın olaylar karşısındaki ''haaaydi bakkaalııım'' lı tepkileri bizleri oyuna daha da bir çekmiştir. izlenilesidir.
bir ilişkide yapılmaması gereken her ne varsa ancak herkesin ilişkilerinde bir ya da bikaçının kesinlikle yer aldığı komik ama gerçek olaylardan kesitler alınmış mükemmel bir tiyatro.
DVD deki extralarda Yılmaz Erdoğan'ın röportajında belirttiği gibi, o söyleyene kadar farkedilmeyen kişilerin bir isminin dahi olmaması (birbirlerine "tatlım" diyorlar) ve oyunun son perdesinde "e biz adaşız tatlım!" diyerek bu iki usta oyuncunun ustalıklarını konuşturduğunu gördüğüm, hayatın ta kendisi olan oyun.
dvd olarak izlemesi dahi keyif veren kadın ile erkeğin aşk - evlilik ilişkisini çok güzel ele alan, kelime oyunları ile ayrı bir hava kazanan, bir çok yerinde gülmekten kasıklarınızı tutacağınız, sigmund freud'un tezini doğrularcasına davranışları içinde barındıran, özgün bir BKM oyunu.
anca bu kadar guzel anlatılır ve oynanır dediğim yılmaz erdoğan şaheseri.
yılmaz erdoğan 'ın çok iyi bir gözlemci olduğuna bir kez daha inandığım güzel oyun.