bugün

entry'ler (82)

rihannanın harflerini değiştirince kayahan olması

(bkz: işten çıkarken adama ingilizce am günü yağ)

rota

(bkz: skrillex)

hrsg

Heat recovery steam generatorun kısaltmasıdır. Kombıne cevrım santrallerde mutlaka bulunur. Gaz turbununden cıkan sıcak hava enerjısı burada tuketilir. Kazanlarda genel olarak LP ve HP drum olmak uzere ıkı tıp buhar drumı vardır. Kazana giren soğuk su, sıcak havanın ısı enerjısı ile buharlaştırılarak buhar turbunu vs gibi bölgelere gönderilir.

gaz türbini

bu tip türbinlerde, kompressörler vasıtası ile atmosferden emilen atmosfer havası, 12 vs. kademeli kompressor kanatları ile sıkıştırılarak sıcaklığı ve basıncı arttırılır.Gas turbınlerinin ilk kalkısında, oluşan dalgalanmaları önlemek için VGV'ler bulunur. ayrıca surge onlemek için bleed valfler bulunur. kompressorden sıkıstırılarak gelen hava yanma odalarında yakılan gaz veya sıvı yakıt karısımı ıle yakılarak yuksek sıcaklık ve basınclara ulasır. yanma odasından geçen ısınmıs hava, hareket enerjısını olusturacagı turbın bolgesıne geçer. turbınlerde havanın akıs yonunu değiştiren ve hareket enerjısınnı sağlayan bucket-nozzle ikilisi bulunur. bucketler ısınan havanın enerjısını rotora ıletir. genelde turbınler 3 kademelıdır. turbun eksozundan cıkan hava, conbıned cycle mantıgı ıle kazana gonderılır.

transmitter

transmitterler, sensör özelliğe sahip elemanların ürettiği elektriksel işaret bilgisini anlamlı enstruman sinyallerine dönüştüren cihazlardır. Transducerlerden farkları, transducerler, sense ettikleri ölçüm bilgisini elektriksel işaretlere dönüştürür. Örneğin, Termokaplların belli bir sıcaklık değerinde, mV mertebesinde gerilim üretir, ya bir pt-100 0 derecede 100 ohm direnç değeri verir. transmitterler ise, bu elektrıksel bilgiyi, 4-20 mA, 0-10V gibi enstrumantasyon sinyallerine dönüştürür.

cimplicity

GE fanuc ve GE kontrol sistemlerinin kullandığı SCADA HMI'dır.

yokogawa

Bir çok uzman tarafından en güvenilir kontrol sistemi olarak belirtilmektedir. Arıza yapma olasılıkları çok düşüktür. CS3000 DCS'leri meşhurdur. Petrokimya ve enerji tesisleride sıklıkla kullanılırlar. Gas türbini sistemlerine sahip santrallerde BOP (Balance of plant) kontrolünü Yokogawa sistemleri ile yönetirler. General Electric firmasının ürettiği Doğalgaz santrallerinde CS3000 UOI sistemler yer alır. Bu sistem GE-Yokogawa ortak yapım kontrol sistemidir ve BOP+Turbın kontrol Tek Cımplıcıty altında yönetilir.

who s that chick

too cold for you to keep her
too hot for you to leave her

dido

son bombası için;

(bkz: everything to lose)

keri hilson

sadece spoiler, başka bir şeye gerek yok...
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=fpoIxKkJ1G4
--spoiler--

hicbiseyebosunaiclenmeyenadam

(bkz: ironiden anlamayan nesle aşina değiliz)

özel sektörde 1 500 tl altında çalışan ünv mezunu

bu şekilde çalışan çok fazla insan var. Hele ki büyük sehirler dışında bu parayı görmek bile çok zorlaştı. Piyasada çok fazla mezun var. Elini sallasan mühendise, mimara, işletmeciye çarpıyor. Bu şartlarda bu ücrete iş bulmak bile gerçekten zor ki, bir çok iyi okul mezunun işssiz gezdiğini biliyorum. Atıp tutan, ve üniversitede kendini geliştirecen olum diye sallayan tiplere;

(bkz: sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz)

cebrail çiftlikli

Okulu tek dersten 5 e uzatanların unutamadığı hoca.

Bu hocadan yediğim ayarı ömrüm boyunca unutmayacağım. Şöyleki, hoca senenin basında haberleşmenin temellerini anlatıyor. Bizde tabi 2. sınıftan kalma 1.5 ortalamalarda sürünüyoruz. Daha ne elektronik bize ısınmış ne biz elektroniğe ısınmışız. Dersinin de meşhur olduğunu bildiğimiz için arkadaşlarla dersleri devamsızlık yapmadan takip edelim kararı alıyoruz.

Derste hoca, üstün körü olarak 2. sınıf konusu olan transfer fonksiyonunu anlatacak. Anlatmadan bir sorayım diyor ve koca sınıfta beni kaldırıyor. Ben tabi olaya fransız olduğum için başlıyorum sıkmaya işte hocam, ,elektriksel sinyalin matematiksel fonksiyonunun transfer edileceği iletim kanalından geçtikten sonraki son hali gibi saçma sapan bir cevap veriyorum. Ama Transfer fonsiyonun cevabı çok basit, sistem çıkış işaretinin, giriş işretine oranı(sonradan öğrendim.) Tabi benim cevapla , gerçek cevap tamemen farklı olacağı için hocadan gelen cevap,ayar herneyse...

CÇ veya AÇ:Şimdi arkadaşım, senin verdiğin bu cevaptan sonra ben senin elektronik mühendisliği bölümünde iki yıl geçiren bir öğrenci değil de, sağlık meslek yüksek okulundan, bölümde okuyan arkadaşının dersine misafir olarak girmiş bir öğrenci olduğunu düşüncesine kapıldım.

tabi sınıf koptu. Sonuç ne oldu. o dönem o dersten kalındı.
alınan ders: Bilmediğin şeye bilmiyorum demeyi öğreneceksin.

2007 mezunlarına saygılar...

(bkz: format ne la)

msn nin yeni sürümü yükleme zorunluluğu

(bkz: webmessenger)
(bkz: ebuddy)

özel sektör çalışanının patron elinde kukla olması

işte bu sebepten Kpss2010 rekor katılımla gerçekleşecektir maalesef.

eti benim o

askeriye kantinlerinin vazgeçilmezi, askerin nöbetteki en yakın dostu... bi benimo bi su 1 ytl, hey gidi günler hey...(3+2=5)

1010110

desimal 86. büyük ihtimal elektronikçi. hoşgelmiş...

iş kadınlarındaki mailing yapma çılgınlığı

(bkz: söz uçar yazı kalır)

yeni başlayanlar için mühendislik

devlete girin*

the corrs

çılgın mambo filmindeki one night şarkısıyla yine derinlere götürmüştür efendim...