bugün

onedio'nun dün gece facebook hesabından yaptığı ama daha sonra tepkiler üzerine hiçbir şey olmamış gibi davranmaya çalıştığı manipülasyondur.

dün gece facebook hesaplarından yapılan paylaşım:

görsel

paylaşımın içeriği:

http://i.hizliresim.com/3v3rN9.png

(anlamayanlar için söylüyorum, başlıkta italya yazmıyor ve türkiye'de yaşanıyormuş gibi servis ediliyor. içeriğe tıkladığınızda italya olduğunu görüyorsunuz. şunu bile göremeyenler için açıklama yaptık ya ne diyeyim daha.)

görüldüğü üzere onedio sırf tık için, direkt olarak 3 milyon kişinin, dolaylı yoldan ise belki on milyon kişinin erişimi olan bir sayfada referandumda "hayır" oyu verecek insanları bu kadar kolay zan altında bırakabiliyor. girdiğinizde ve başlığı okuduğunuzda aklınıza ilk türkiye gelmedi mi?

başlığın başına italya eklemek gerçekten ne kadar zor? hiç zor değil. clickbait amaçlı mı yaptılar, amaçları manipülasyon mu bilmiyorum ama clickbaite kurban verilmeyecek siyasi meseleler vardır. bunlar ülkenin geleceğini ilgilendirir. bu da onlardan biridir.

ülkemizde bunu okuyan binlerce hatta milyonlarca insan elbette ki başlığa tıklamayacak. okuyup geçecek. aklında ise ne kalacak? hayırcılar ahlaksız. tamamdır, cepte.

bunun bir tık ötesi "askerler şehit oldu!" deyip tıkladığınızda "ama afganistan'ın askerleri" diye bir haber görmenizdir. bunu normal görmenin imkânı yok.

ben bu paylaşımı gece vakti gördüğümde altında binlerce beğeni almış küfürler mevcuttu. onedio hepsini kaldırmış. saatlerce bu hâliyle yayınladıktan sonra, bugün öğlene doğru sanırım, şöyle bir düzeltme yapmış ve başa italya eklemiş.

http://i.hizliresim.com/kGa4k9.png

ee bu kadar kolay mı? manipülasyona uğrayan ve kandırılan milyonlarca insan ne olacak?

sözlük ahalisinden beklentim gereken tepkiyi göstermeleri. ekşi sözlük'te yazarlığı olan bir arkadaşımız orada da bunu başlık hâline getirirse gerçekten memnun olurum. bugün bunu bu kadar alenen yapan, yarın gizliden gizliye ne mesajlar verebilir, farkında mıyız?
haber gerçek. başlık yalan ve yanıltıcı. tepki haberin sunuluş tarzınadır.

bugün bir gazete "referandum diktatörlük getiriyor!" başlığını atarsa ama habere tıkladığınızda "ama italya'daki referandum getiriyor" diyorsa bu da manipülasyondur.

bu kadar basit bir denklem kemalist kişilik bozukluğu ile değil doğru ve yansız haber alma isteği ile anlaşılabilir.

haber doğru, başlık ise tamamen provokatif ve yanıltıcı. bu kadar basit.
Böyle duyar görmedim ciddi mi bu. Her zaman ülke söylemeden haber yapılıyor mk.
millet clickbait haberlere o kadar alışmış ki bunu normal sanıyor. gerçekten inanılmaz.
Şaşırmadım onedio zaten başlı başına algı saçmalıkları üzerine kurulmuş çöplük bir ortam.
türkiye deki bir kadının "herkese sakso çekecem" diyebileceğini zanneden ergen hezeyanı. demek aklınıza türkiye geldi, aklınız var mı ki?
nerdeyse her konudaki haberler için yapılan bir durum bu. daha fazla ilgi çeksin daha çok okunsun bakılsın diye yapılan bir şey. doğru bir şey mi yapıyorlar pek de değil ama her zaman yaptıkları bir şey. tepki konulacaksa her zaman konulmalı sadece şu anki olay ve durum için değil. bence bundan daha kötüsü insanların okuma alışkanlıklarının olmaması zaten o yüzden bu haldeyiz ya ülkece.
Valla ben hayır diyeceğim, kari güzelmiş bana oral yapacaksa italya'ya gider orada da hayır derim.
Italya'ya gidip, hayir oyu kullanmamiza vesile olacak hede. (bkz: italya cok guzel sen de gelsene)
(bkz: kemalist kişilik bozukluğu)
clickbait'tir, dahası haber içeriği bile okumadan başlık okuyan güruha "evet saflarını" sıklaştırmak bir fırsat daha vermiştir. net.
Dün bizzat benim açtığım başlıktaki içerikdir.
(bkz: zall yazarları italya ya götürsün kampanyası)
güncel Önemli Başlıklar