1. 1.
  1982'de Manchester'da kurulan, sadece 4 stüdyo albümleri bulunan, morrissey'in melankolikliği ve mutsuzluğuyla özdeşleşmiş efsanevi ingiliz grup.
  6 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  ingiltere'nin medarı iftiharı..
  1 ... piano-forte
 3. 3.
  (bkz: the queen is dead)
  1 ... piano-forte
 4. 4.
  bir zamanlarin en iyi rock topluluklarindan biriydi. tarzina yakin bir grup gostermek gerekirse the cranberries i ornek gosterebiliriz. ayni zamanda the cranberries in solisti dolores bu grubun hayranidir. ilk albumlerinde the cranberries i the smiths ozentisi olarak gosteriyorlardi. ancak yillar gecmis the smiths dinleyicisi kalmamis the cranberries hala ayaktadir. eski bir fanlari olarak ara sira da olsa dinlerim. how soon is now sarkilari asmistir. bu grubu dinlerken kendinizi bulutlarin ustunde hissedebilirsiniz. huzur ve mutluluk veren asmis muzik grubu.
  5 -2 ... hexagram
 5. 5.
  The complete peel session
  Rank
  Meat is murder
  Louder than bombs
  The smiths...
  albumleridir ve unutulmamıştır
  efes one love festivale (2006) gelmiştir herkes de gitmiş görmüş mutlu olmuştur.
  ... pixie
 6. 6.
  there is a light that never goes out
  how soon is now
  last night I dreamt that somebody loved me kanımca en iyi parcalarındandır.
  1 ... mor gazoz
 7. 7.
  (bkz: james)
  ... moriybund zoblivion
 8. 8.
  (bkz: mr and mrs smith)*
  -1 ... crocus_cc
 9. 9.
  Girip girebileceğiniz, girmiş olup çıkamadığınız, girmek isteyip de giremediğiniz her türlü ruh durumuna uygun şarkısı olan nadir* müzik topluluklarından.
  3 ... a plomb
 10. 10.
  The Smiths...başı the ile başlayan grupların kesinlikle en ingilizi en melankoliği. Herşeyden önce The Smiths 80 lerdeki güzel ve kusursuz eşleşmelerden biriyle kurulmuştu,aslında iki farklı kutubu temsil eden karakkterler Morrissey ve John Marr bir araya geldiklerinde inanılmaz bi sentez oluşturdular..Belkide Smiths'in büyüsü de burdan kaynaklanıyordur..Morissey'in mutsuz,bunalımlı ve karamsar lirikleri John Marr'ın bazen kıpır kıpır bazen de tek notası tek göz yaşına denk melodileri ile birleşince,Smiths 80'lerin vazgeçilmez gruplarından oldu.
  Aslında başarılı sayılmazlardı,şarkıları listelerde ilk 10'a bile girdikleri çok enderdir,ama bir ekol dü Smiths,daha sonra çıkan bi çok guruba ilham kaynağı oldular,şarkıları defalarca coverlandı.. insanların onları anlamadıklarını söylüyolardı,hatta "the world won't listen" adında bi şarkı bile yazdılar bu tepkisiz ve etkisiz insan ordusuna hitaben..
  Smiths,Kitle grubudur,genel ve yaygın bir dinleyici tabanı yoktur(kendi kanaatim). Moz, Belki de dünyanın en romantik,en karamsar ve en melankolik solistlerinden biridir,sesinin her tonunda ölümü çağırır,aşkı bağırır,ve her notası acıtır..bilen bilir..
  O yıllarda doğup gelişen Indie(independent) Rock tarzının babalarındandır Smiths,belkide ilk spermi.. Çok ünlü gruplar onlardan etkilendi,ilham aldı,bunların en büyük örnekleri olarak The Cure,New Order, pixies ve hatta zamanımızın Alternatif müzik ustalarından Placebo'yu bile sayabiliriz..
  Arkasinda inanilmaz bir muzikal miras birakan, bircok sarkisi ancak defalarca dinlendikten sonra anlasilip sevilecek, karanlik, melankolik ve muzikal acidan benzersiz keyifli bir grup Smiths. Elinize gecen herhangi uzerinde SMITHS yazan albumu almaniz size cok sey kazandirir bence. Ben yine de Best of'larindan kacinmanizi tavsiye ederim, bir albumlerine elinizi attiktan sonra kisa surede anlayacaksiniz ki, her albumleri bir best of'du Smiths'in...lakin, The world still won't listen???
  5 ... woolloomooloo