bugün

entry'ler (287)

doğa koleji

En son maaşı 31 mayısta ödemişti. 21 ağustos itibari ile hala maaş yok. 26 ağustosta tüm öğretmenlerin iş başı yapmasını istiyorlar bir de. Ulan sen önce insanlara haklarını öde, ondan sonra iş iste. Yüzsüzler...

doğa koleji

Takvimler 18 Ağustos 2019'u gösterirken, haziran maaşını dahi hala yatırmamıştır. Şaka gibi ama öğretmenler yaz tatillerini bir maaş dahi alamadan geçirmişlerdir.

Yarın yani 19 Ağustos günü 8.sınıflar için kurslar başlayacak ve yaz tatili boyunca maaş vermedikleri öğretmenleri yarın göreve çağırdılar. Bakalım öğretmenler gidecek mi?

31 mayıstan bu yana para alamayan bir öğretmen eğer 19 ağustosta okuluna gidip derse giriyorsa, ona zaten her şey müstehaktır. Sömürüye devam...

doğa koleji

iflas mı edecek, birilerine mi satılacak her ne yapılacaksa bir an evvel yapılması gereken okul zinciri.

Zira süreç böyle ilerlerse ve kimse bu duruma bir dur demezse mağduriyetler giderek büyüyecek. Velilerden toplanan milyonlar ileride buhar olup uçacak.
Umarım böyle bir şey olmaz ama bir iflas durumunda, binlerce öğretmen, on binlerce öğrenci ve yüzbinlerce veli mağdur olacaktır.

Şu an için kesin ve net olan bir şey varsa o da: Doğa kolejinin şu an itibari ile öğretmenlerinin maaşlarını bile ödeyemediğidir.

Ağustos ayı geldiği halde hala haziran maaşlarını ödeyememiştir.
işin daha da kötüsü öğretmenlere maaşla ilgili en ufak bir açıklama yapılmamaktadır.

Twitter'da öğretmenler sürekli olarak "maaşları ne zaman yatıracaksınız?" diye sordukları için, okulun genel müdürü Ali Rıza Lüle twitter hesabını "korumalı" konuma getirmek zorunda kalmıştır. ( http://www.twitter.com/AliRızaLule )

Doğa okulları resmi instagram hesabı ise yoruma kapatılmıştır. Sebep tabi ki maaş alamayan öğretmenlerin foto altına yaptığı yorumlar. ( https://instagram.com/dogaokullari )

Kampüslerin elektrik, su vb. faturalarının bile aylardır ödenmediği söylenmektedir.

Durum giderek daha vahim bir hal almaktadır.

doğa koleji

5-10 Nisan tarihleri arasında yatırılması gereken "mart ayı" maaşını, sonunda 7 Mayıs 2019 akşamı, tam bir aylık gecikme ile de olsa yatırmıştır.

Çok şükür ki insanlar, borçlarının bir kısmını ödeyebilecek ve biraz olsun rahatlayabilecektir.

Şimdi sırada 5-10 mayıs tarihleri arasında ödenmesi gereken Nisan Ayı'nın maaşı var. Umarız onu da geciktirip insanları yeniden mağdur etmezler.

doğa koleji

-Sözleşme gereği 5-10 Nisan arasında maaşları ödemesi gerektiği halde ödemeyen,

-öğretmenlerine: "biz size 11 Nisanda 1.000 TL falan yatıracağız. Geri kalanını da ay sonuna kadar ödeyeceğiz." diyen,

-ancak nisanın son günü de geçtiği halde insanlara hala maaşlarını ödemeyen kurumdur.

Bir de dalga geçer gibi, 30 Nisanda insanlar maaş beklerken gün sonuna kadar habersiz bırakılmış, iş çıkış saatinde ise müdürlere gelen bir telefon ile ödeme yapamayacaklarını iletmişlerdir.

1 mayısta okullar tatil ama, 2 mayısta doğada cümbüş var.

doğa koleji

insanlar maaş alamıyor bu okulda.

Maaş alamayan öğretmenler borçlarını ödeyemiyor.
insanlar barut fıçısına dönmüş durumda.

Bunu veli ve öğrencilerine yansıtmıyorlarsa da mesleklerine yani öğretmenliğe duydukları saygıdan.

Bunu okuyan bir veli varsa ufak bir tavsiye vereyim: Şu anda öğretmenlerinize iyi bakın. Onları sevin.

muhtemelen haberiniz bile yok ama bu insanlar kiralarını, faturaları, kredi kartı borçlarını ödeyememiş durumda. borçlu oldukları kişi ya da kurumlar tarafından taciz ediliyorlar.

Bu yüzden de saçma salak sebeplerle gidip: "vay efendim oğlumu/kızımı neden en ön sıraya oturtmadınız?" Gibi aptal cümleler kurmayın. Adamı pis terslerler.

doğa koleji

Şaka maka mali açıdan iyice uçuruma doğru yuvarlanan kolej. Bu ay da öğretmenlerine maaşlarının ancak %30'unu yatırabildiler. Geri kalan tutar da ne zaman yatat Allah bilir.

doğa koleji

Mart ayının ardından Nisan ayında da maaşları yatıramayan kurum.

Bu gidişle gelecek yıl, ellerindeki tüm iyi öğretmenleri kaybedecekler. Bünyesindeki birçok iyi öğretmen, seneye başka okullarla anlaşacak ve tüm iyi öğretmenlerini kaybeden okulda eğitimin kalitesi düşecek. Sonuçta da öğrenci kaybı ve ister istemez iflasa göz kırpan bir kurum.

Eskiden Doğa Kolejinde maaşlar hiç sekmezdi.
Ayın 5'inde trink yatardı.
Sonra ne olduysa 2018-2019 eğitim öğretim yılında maaşlar önce 6'sına, sonra 8'ine derken 10'una sarktı.

Genel müdürlük, her sene kaşla göz arasında imzalattıkları yıllık sözleşmeleri gösterdi: "Bakın biz maaşı 5'inde veriyorduk ama sözleşmede: 'maaşlar ayın 5'i ile 10'u arasında yatar.' şeklinde ifade var." dediler.

Millet naapsın. "Eyvallah! 10'unda da olsa yeter ki alalım." dedi. Sonra ayın 10'unu da geçer oldu. Hatta mart ayı maaşını ancak yarım maaş ödeyebildiler. "Gerisi de bir ara ödeyeceğiz." dediler. Milletin maaşlarını yarım yamalak ödeyip çok afedersiniz piç ettiler.

Şimdi nisan maaşını da, ayın 10'u olduğu halde ödeyemediler.

Herhalde bu ay da maaşın 3'te birini falan yatıracaklar.

Doğa'daki öğretmenler büyük batakta. Krediler, kiralar, faturalar yatırılamıyor. Sonu hiç iyi değil bu okulun.

Edit: "maaşın 3'te 1'ini yatıracaklar" derken şaka yapmıştım ama adamlar 11 nisan'da harbi harbi maaşın 3'te 1'ini yatırdılar. Geri kalan tutarın ne zaman yatacağına dair,en ufak bir bilgi yok.

doğa koleji

Maaş dahi ödeyemez hale gelen kurum. Aylardır ödemeleri geç yapıyorlardı, mart ayında ise bayağı bayağı maaş ödeyemediler.

6 günlük gecikmenin ardından, öğretmenlerine ve tüm çalışanlarına yarım maaş yatırabildi. Kalan yarısı artık ne zaman yatar Allah bilir.

doğa koleji

2016 yılında metal yapı tarafından satın alındıktan sonra iyice suyu çıkmış olan okul zinciri.

Özellikle 2018-2019 eğitim-öğretim yılında çok ciddi saçmalıklar yaşanmaya başlamıştır. Örneğin bu yıl itibari ile öğretmenlerin kahvaltılarını kesmiştir.

Ayrıca bu okullarda, bir eğitim kurumunun en temel ihtiyacı olan a4 kağıt bile bulunmaz hint kumaşına dönüşmüştür. Öğretmenler kendi ceplerinden a4 kağıt alarak ders materyali çoğaltmaktadır.

Daha da vahimi ise, artık maaşlarda da sorunlar baş göstermiştir. insanların maaşları geç yatmaya başlamıştır.

Senelerdir ayın 5'inde trink diye yatırılan maaşlar, 2018-2019 döneminde ayın 9'una 10'una kadar sarkıtılmaya başlanmıştır.

Özellikle 2019'un mart ayında yatması gereken maaşları ayın 11'ine kadar yatıramayan bu kurum, en sonunda tüm öğretmenlerine yarım maaş yatırmıştır.

Maaşlarınızın geri kalan kısmını da 10 güne kadar vereceğiz şeklinde haber gönderilmiştir.

Okul işletmek, binalar dikmeye benzemiyor ne yazık ki. Bakalım bu mutsuz öğretmenlerle ne kadar daha devam edebilecekler.

Koca kuruma yazık oluyor cidden. Çok yazık.

ido tatlıses

kendisi güldürmese bile, haber sitelerinde çıkan haberlerinin altındaki yorumlar gayet güldürüyor insanı.
ensonhaber.com'da yayınlanmiş olan "ido" haberinin arkasından gelen okuyucu yorumu:

-benim böyle kaşlarım olacak, cebime eroin koyar kendimi polise ihbar ederim.

güldürdün lan pezevenkswh

best fm

şu dogrudan satış boku yüzünden ne kadar dinleyici kaybettiklerini bilmiyor sanırım şu radyolar. best fm de bunların başında gelenlerden. oglum farkında değilsiniz ama insanlar arabalarındaki, telefonlarındaki radyolarından siliyor sizi. siz iki tane sikindirik uydu alıcısı satıcaz mantığıyla hareket ettikçe adınızı hatırlayan kalmayacak. silineceksiniz insanların zihinlerinden. adınız bile kalmayacak. misal ben arabamın radyosundan da telefonumun radyosundan da sildim uzun süre önce. ve muhtemelen 1 sene sonra birisi "best fm" dese, "aa dogru la, öyle de bir radyo kanalı vardı di mi?" diyeceğim.

hadi size bol satışlar...

krem

sanırım gençleri "gereksiz kozmetik ürün kullanımı"na karşı uyarmak için yapılmış bir dizi bu.
bana öyle geliyor yaani.

hani adamlar diyor ki: "bakın gençler, öyle bilip bilmeden kozmetik ürünlerine para dökmeyin. güzel yüzünüze ne idüğü belirsiz kremler sürmeyin. yoksa ahan da böyle çirkin bir şey olur çıkarsınız."
(bkz: larissa gacemer)

kısacası herkesin zannettiğinin aksine, çirkin iken güzelleşen bir kızın hikayesini değil; güzel iken çirkinleşen bir kızın hikayesini anlatan bir dizi aslında. adamlar nası ters köşe yapmış görüon mu hacıı??? inception falan halt etmiş aq*

vatan bilgisayar

konu "internet uzerinden alisveris" oldugunda, uzak durulmasi geren kurum.
internet sitesinden "hizli gonderi" logosunu tasiyan bir urun siparis ettim ama 4 gundur urun kargoya bile teslim edilmedi. Allah'tan hizli gonderiymis. bir de hizli gonderi olmasa bir ayda anca kargoya verilecek demek ki urunum.

camel deep blue

uzun zamandır camel white içen bir sigara tiryakisi olarak, camel white bulamayınca almak zorunda kaldığım jti ürünü.

her şeyiyle tuhaf geldi. kutusu gri renkli bi defa. sonra filtresi şu gömme filtrelerden, yani parliament tarzı. içimi camel white'a göre daha hafif.

hani tamam kötü diyemiyorum bu sigara için ama, "hah budur!" dedirtmiyor insana. tam tersine ben: "keşke iki sokak daha öteye gitseydim de, 'camel white var mi?' diye diğer bakkala da sorsaydım." dedim.

özetle, insana mevcut sigarasını değiştirtecek bir sigara değil.

hepsiburada com

siteye girip taksit seçeneklerine baktığınızda şu iki not ile karşılaşıyorsunuz artık:

-Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 75 TL üzerinde olmalıdır.
-300 TL altındaki siparişlerinizde en çok 6 taksit imkanından faydalanabilirsiniz.

eski köye yeni âdet getirmişler anlaşılan.
hem "piyasanın çok altında satıyoruz." ayağı yapıp milleti dürt,
hem saçma sapan müşteri hizmetleri mantığıyla milletin alışverişini rezil et,
hem de böyle komik kurallarla insanları kendinden iyice uzaklaştır.
hepsiburada'ya söylenecek en net söz:

(bkz: bsg)

die motherfucker die

türkçesi: "öl kahrolasıca pislik, öl" dür.

kuzey güney

millet olarak, bi şeyin de bokunu çıkarmadan duramadığımızın kanıtı.
ezel tuttu ya, hemen eşşeğin .mına su kaçırmak lazım.

(bkz: flashback)

cep telefonu interneti

başlık, kavramı tam tanımlayacak özelliklere haiz olmasa da, hakikaten iyi bir şeydir bu.
ve şu an için, kullanıcıya en mantıklı paketi vodafone'un sunduğu da bir gerçektir.
7.99 liraya sınırsız aylık paket veren baska bir gsm operatörü henuz yok çünkü ülkemizde.

camel white

dudak yakan sigara.

bu ne lan böyle? filtreye yaklaştıkça, insanın dudağına kor deyiyormuş gibi oluyor kimi zaman. filtreye çok yaklaşamıyorsunuz o yüzden içerken. yıllar önce, mallığın kralını yaparak (ama tamamen dikkatsizlik sonucu) sigarayı tersten içmeye kalkmiş, kor halindeki kısmı dudağıma değdirmiştim. aynı onun gibi gibi oluyor.

ve evet, közü düşüp duruyor lan bunun. tütünü çok gevşek sardıklarından mıdır nedir bilemedim...