bugün

entry'ler (6)

nürnberg mahkemeleri

Her ne kadar insanlığa karşı suçlar ve barışa karşı suçların yargılamalarını yapan bir mahkeme olsa da hukuki açıdan bakılacak olursa mahkemenin meşru bir mahkeme olduğu söylenememektedir. Kazananların adaleti veya kanunsuz suç olmaz ilkelerine ters düşen bu mahkeme birçok eleştiriye de maruz kalmıştır. Her ne kadar bu mahkeme eleştirilere de maruz kalsa da Nazilerin işledikleri suçlara bakılınca hukukilik göz ardı edilerek büyük bir kamuoyu baskısıyla yargılamalar yapılmış ve cezalar verilmiştir.

sometimes in april

Bir ülkenin halklarının nasıl birbirine düşman kesildiğinin anlatıldığı, Hutuların kadın, çocuk, yaşlı demeden kendilerinden olmayanlara yaptıkları katliamların gözler önüne serildiği bir soykırım filmi.

Clinton’un Yardımcısı: Vahim bir hata yapıyorsunuz. Eğer ölümlere son vermezseniz, sonuçları olacaktır.
Hutu Generali: Gerçekten mi? Denizcileri mi göndereceksiniz? Burada benzin yok, elmas yok. Ruanda’da hiçbir şey yok. Neden geleseniz ki?

hastası olunan sözler

ben önce senin kadar oldum, sonra kendim kadar oldum.

rss

genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolayca takip edilmesini sağlayan özel bir XML formatıdır.

modern zamanlar

Modern zamanlar 1920’li yılların başında uygulama konulan, vasıfsız işçilerin bir üretim bandı oluşturduğu, kitle üretimi ve kitle tüketimi sistemine dayanan Fordizm, kişilerin kendi çıkarları doğrultusunda ekonomik faaliyetlerde bulunduğu, özel mülkiyetin ve kişisel karlılığın temel oluşturduğu Kapitalizm ile birlikte modernist sisteme sessiz bir protestodur.

ülkenin doğal sınırlara ulaşmış olması

osmanlı devleti'nde sokullu mehmet paşanın ölümüyle girilen duraklama döneminin ve avrupa'ya olan üstünlüğün kaybedilmesinin yüzeysel nedenlerinden biridir.