entry'ler (37)

polis zulmünün gittikçe artması

(bkz: yolları kesen devlet polisi)

sözlük yazarlarının en son izlediği filmler

40 (kırk)

insanım demeye cesareti olan ayağa kalksın

ırkçılığı, milliyetçiği bir kenara bırakıp "insanı sadece insan olduğu için severek" , birlikte yaşamayı amaçlayan insanlardır bunlar.

dükkanda namaz kılmak

herkesin görebileceği biçimde dükkanda namaz kılmakır. doğru yapılmayandır. zira okuldan çok caminin olduğu bir ülkede gidip camide kılınabilir.

senden bi cacık olmaz

senden bir bok olmazı da vardır bunun.

gülen ayva ağlayan nar kumpanyası

sait faik'in okuduktan sonra bir daha, bir daha okunması gereken kitabı. "kumpanya" adıyla basılmıştır. saffet ferit ve kör halit adlı iki tiyatro sevdalısı adamın hikayesini anlatır. tiyatroya tutkulu gençler, yıllardır ordan oraya savrulan orta yaş adamlar, kadınlar, ünlü olurum diye kumpanyaya katılan genç kızların hikayesidir.

gecenin tek şarkılık özeti

(bkz: bir kızıl goncaya benzer dudağın)

köy enstitüleri

"faşişt yuvaları" demiş engin ardıç. bok yemiştir. zira o enstitülerden çıkan faşiştlerden bazıları ;

(bkz: ali yüce)
(bkz: mahmut makal)
(bkz: fakir baykurt)
(bkz: mehmet başaran)

ve derslerine giren (bkz: sabahattin ali) , (bkz: aşık veysel) vb. adamların "gomunist bunlar" denilerek neler yaşadığını biliyoruz. bu neyin kafasıdır engin ardıç.

vay yanına koyayım

suskunlar dizisinde sarı'nın ettiği laf.vurguları sağlam söyleyince tribe sokuyor insanı.

sait faik i bilmeyen nesil

bugün bir kitabevinde geçen diyalog şöyleydi;
ortaokul öğrecisi: amca sizde sait ile faik kitapları var mı?
sorumlu : hangisinin kitabını arıyorsun sen bakayım sait'in kitaplarını mı faik'in kitaplarını mı?
ortaokul öğrencisi: hangisi varsa amca öğretmen o adamlardan sınav yapacakmış okuyun dedi.

sorumlusu kimdir bu işin diye düşündüm durdum tüm gün. aklıma bir tek şey geldi. sistem

hiç gelmeyecek birisini beklemek

(bkz: godot yu beklerken)

öğretecek hoca olmadıkça din bir işe yaramaz

hasan sabbah tarafından söylenen söz. rivayet odur ki melikşah hasan sabbah'ı ülkesinden kovduktan sonra ömer hayyam'a söylediği sözdür.sonra alamut hikayesi başlar.

"öğretecek hoca olmadıkça din bir işe yaramaz, bu sürgün sürüldüğüyle kalmaz. bekle beni alamut,
alamut kartal yuvası, geri döndüğümde hiç biri sağ kalmayacak, ağızlarında kan pıhtısına dönüşecek tanrının duası."

leyla ile mecnun daki mecnun gibi konuşmak

sorun ne aslında bilior musun sor... sen şu an laf mı sokun bana ..pii hallere gel.

bir konu hakkında aklına ilk gelen düşünce

herkesin aklına ilk gelendir.

sevgilinin taktığı lakap

ağaç adam

ikinci dünya savaşı konulu filmler

hayat treni
(bkz: train de vie)

alternatif küllük gereçleri

red-bul deodorant kapağı

sözlük yazarlarının sevdiği tiyatro oyunları

jean dark 'ın öteki ölümü izmir devlet tiyatrosu

hastası olunan sözler

"yaşasın çiçekler, böcekler " diye bağıran adama "yaşasın hemşerim" dedi.

yanlış anlaşılmış şarkı sözleri

karbeyazdır ölüm
ellerinden gülüm
yine yoksun diye
düşmanım herkül'e