bugün

sevdiği entry'ler

allah beni seviyorsa neden fakirim

güzel bir soru. fakir olan birinin aslında isyanı gibi bir şey bu. bunu diyen arkadaşa hemen bir peynir ile cevap verelim. her seferinde hoşuma gitmiştir bu hikayeyi anlatmak...

şimdi zamanın birinde 4 fakir genç kahvaltı yapmak için 1 kalıp peynir ve aldıkları ekmekle çay ocağına girer. durumları anca küçük bir kalıp peynire yeter. nevaleyi açıp otururlar masaya. içlerinden bi tanesi;

'' ben peyniri bölemem. hepiniz arkadaşımsınız, hak geçer '' der.
diğeri; '' ben de bölemem, birinize az düşer allahtan korkarım '' der.
diğer fakir ise; '' durun o zaman şu karşıda oturan hacı dayıya söyleyim '' der ve hacı dayıya seslenir;

'' heyy hacı dayı, biz 4 arkadaşız. bi kalıp peynirimiz var ama hak geçer diye kimse pay etmek istemiyor. bize yardımcı olur musun? peyniri bizim için pay eder misin ? ''

hacı dayı cvp verir; allahın adaletine göre mi dağıtayım? yoksa hacı dayının adaletine göre mi?

gençler tebessüm ederek ; '' tabii ki allahın adaletine göre '' der.

hacı dayı alır eline bıçağı ve cart diye peyniri ortadan ikiye böler. ikiye ayrılan peynirin bir diğer yarısını da bıçağı vurur. sonra o üç parçayı şlak şlak diye 3 gencin önüne koyar. gençler bu duruma çok şaşırır çünkü birisi peynirsizdir. yani başlıktaki soruya göre iyice fakir kalmıştır.

peynirsiz kalan genç; '' hacı sen naptın ya, hani bana peynir'' der .

hacı; '' ben size sordum, hacı dayının adaleti mi, allahın adaleti mi dedim. siz de allahın adaleti dediniz. işte gençler allahın adaleti böyledir . kimine çok verir, kimine hiç vermez. oysa hacı dayının adaletine göre deseydiniz ben onu çok güzel 4 e bölerdim '' der.

gençler bu konuşmadan bir şey anlamaz. hacı daha da aydınlatmak için tekrar söz alır;

- bakın gençler; allah herkesi zengin yapsaydı dünyada bir düzen olmazdı. veya o çok sevdiğiniz anneniz, kardeşiniz , babalarınız hiç ölmeseydi yine aynı şey olurdu. bunun örneklerini say say bitiremem, kimse başına kötü bir şey gelmesini istemez ama kötü olmadan iyinin kıymeti de bilinmez. şimdi o yarım kalıp peynir verdiğim arkadaşın, yani diğerlerine göre zengin olan o arkadaşın, seninle bu peyniri paylaşmazsa, seni yavan ekmeğe muhtaç bırakırsa kötülük yapmış olacaktır. oysa allah zenginleri de bu şekil de sınar. yeri gelirse dıp dızlak sokağa atar. yeri gelirse kafasına tetiği tutturup sıkar.

peynirsiz kalan genç çok hislenir bu konuşmaya, hacı dayıya teşekkür eder ve ekmeğinin arasını açarak yarım kalıp peynirli arkadaşından peynir ister.

peynirli cvp verir; '' kanka anca bana yeter ya''

hikayeden de anlaşılacağı üzre; mal, mülk, zenginlik, fakirlik, güzellik, ölüm cart curt falan fıstık bazen insanı çok değiştirebilir. kimisi isyan eder ( peynirsiz yani fakir kalan o çocuk gibi ), kimisi de sevinebilir.

ama hayat her daim devam eder. isyan ettiğiniz o allah'ın adaleti ile..
aslında adaletin yarısı da insanların kalbinde, kendi ellerinde...

allah ın yarattığı en güzel şey

görsel .

sikmezseniz bayan yanına oturun diyen muavin

kime kızdığı belli olmayan muavindir. belki de bu düzene isyan eder. belki de adamın tipini beğenmemiştir. bilemiyam.

yazarların en çok bana soracaksınız dediği konular

borsadır. tavsiye ettiğim her kağıda en az üç dip yaptırırım.

Motosiklet modelleri, başlangıç motoru, ekipman, sürüş teknikleri, supplementler, vücut geliştirme, beslenme programı.

Davul, perküsyon ve vurmali çalgilarla ilgili her sey.