bugün

üzüm meyvesinden yapıldığı gibi nar meyvesinden de yapılan tatlı mayhoş içecek.
(bkz: türk içecekleri)
Şıra: Henüz mayalanmamış üzüm suyudur.
Henüz mayalanmamış üzüm suyu ya da Bazı meyve ve sebzelerin özüne denir argoda ise süzülmüş afyon anlamındadır.
Urfa'ya has bir kültürdür.
mayalanmış taze üzüm suyudur.
Pişmemiş üzüm suyu (şıra) havasız fıçılarda durunca, gaz habbeleri ve köpük meydana gelerek mayalanır. Şarap hâline döner. Bu durumdaki şırada şeker azalıp, ispirto çoğaldığı için, tadı şekerliyken, keskin ve yakıcı olur. Üstü köpükle örtülünce, şıra şaraba dönmüş olur. Şıra kaynatılıp içine pekmez toprağı konursa, pekmez hâline gelir.
lezzetli bir içecek. daha önce bursa'da içmiştim. istanbul'da ikinci defa nasip oldu.
--spoiler--
taze üzümü ezip sıkmak ve suyunu ayırmakla yapıldığı gibi kuru üzümden de üretilir. Kuru üzüm, güzelce yıkandıktan sonra suya yatırılıp birkaç saat bekletilir. Sonra taş dibekte macun kıvamına gelinceye kadar dövülür. Su ilave edilerek karıştırılır ve süzülür. Suyu alındıktan sonra üstüne yeniden biraz daha su konup karıştırılır ve tekrar süzülür. Posası atılır, böylece elde edilen üzüm suyu şıradır. Eskidikçe sertliği ve ekşiliği artar.
--spoiler--
3-4 ya da 4-5 sene önce bursa'da amcamın düğününe gitmiştim. o sıra içmiştim ilk herhalde. bayağı da içmiştim. şerbet gibi, kırmızı, harika bir içecektir. düğünden sonra da, bursa'ya her gidişimde içmişimdir. yeminliyim, kayhan'da pideli köfte ve şıra. ötesi yoooook!
bozacının şahidinin sattığı şekerli ürün.
(bkz: şire) de denilirdir
adapazari nda islama kofteyle cok guzel gidendir.
Mayalanmamış üzüm suyudur.Keskin ve hoş bir aroması vardır.Küçüklüğümün Bursa ziyaretlerinde hemen hemen tüm iskendercilerde bulunurdu.istanbul'da -hala yapıyorsa-vefa bozacısında da iyi şıra içilebilir.
üzüm suyunu sevmeyen ben bile, iskenderin yanında içtiğimde bayılmıştım. özellikle süslü karakol iskenderde denemenizi tavsiye ederim.
bozacı'nın şahidi şıracı söyleminin içinde geçen içecek türüdür.
Kıymeti bilinmeyen içecek.
Bursada ictigim muthis lezzet.
Her yerde içilmeyecek kadar özel bir şeydir. Bursa'da cidden tavsiye edilecek yerler vardır. Fena derecede canım çekti bak şimdi.
görsel
Mübarek cuma saati şarap yerine içiyoruz.

Şarap akşama artık.
Izgara köfteye en iyi eşlik eden içecektir.

Üzüm şırası olacak ama.
görsel gayet hoş şekerli ama baymayan şerbetimsi mayalanmamış üzüm suyu.
üzümün sıkılarak hiçbir işlem uygulanmadan hazırlanan suyudur. biraz bekletilince de alkollenmeye başlar ve şarap haline gelir.