bugün

her babayiğitin harcı olmayan eylem. çok güzel şiirler yazabilirsiniz ama çok güzel şiir okuyamazsınız o yüzden bilen birinden dinlenmesi tercih edilmelidir.
bu işi iyi yapanlardan iyi bir örnek: rüştü asyalı'dır.
(bkz: metalycra)
(bkz: ibrahim sadri)
(bkz: yusuf hayaloğlu)
göt ister.

vay efendim öyle havalara girmek, elini kolunu sağa sola savurmak, zıplamak, ateş bükmek... kasar biraz. her babayiğidin harcı değildir.
şiir yazmaktan daha zordur. okuduğunuz şiiri yazan adamın hayal dünyasında gezinebilmek, onu anlayabilmek... zordur vesselam.
yazabildiğim halde bir türlü beceremediğim eylem. detoneyim hacı.
güzel okumak içim ; eğer şiir de bir kelime birçok yerde geçiyorsa -ki genelde geçer- , hepsini ayrı ayrı tonlarla okumak gerekir.
(bkz: yılmaz erdoğan)
bağırmak değildir.
bir sanattır , şiir okumayı bilmeyen kişi dinleyenleri baydığı gibi şiiri de katleder.
başkasına dinletmek için okunduğun rol yapıldığı bariz belli olduğundan, yapılmamalıdır.
insan şiiri kendisi için okur.

başkası için okuyup ta beğendirebilen bir kişiye rastlamadım.

bas bas bağırır ben bı söylediklerimi hissetmiyorum sadece rol yapıyorum diye.
tatlı bir duygu...
Şiir okumadan iyi şiir yazmak mümkün değildir. Şiir okumak sabır ve sevgi ister. Çok huzurlu bir alışkanlıktır.
zor değildir, hiçbir şey değildir. sesli şiir okumaktan bahsederken "yazmaktan daha zordur" "o duyguyu iletebilmek de yürek ister" filan diyorsunuz ya gözünüzü öldürmek istiyorum.
şiiri tiyatro oyunu sergiliyormuş gibi havalı havalı okuyunca, vurgulanmadık yer bırakmayınca güzel okumuş olmuyorsunuz. böyle bir şey yok.
şiirini yazarken okuyucusuna ne yapması, nasıl okuması gerektiğini söylememek için noktalama işareti ve büyük harf bile kullanmayan attila ilhan ın bir duyguyu şiirinde anlatabilmek için hiçbir diksiyonu düzgün adamın fon müziğine, vurgusuna, sesinin kudretine, ihtiyacı olamaz. bizim de yok.

"iyi şiir kötü okunamaz, kötü şiir de iyi okunamaz." *
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=BLyQqmGH9xQ
"bu özdemir asaf da şiir yazmayı biliyor, okumayı bilmiyor galiba. resmen dümdüz okumuş."
--spoiler--
ben hep okumak istedim, hala da isterim. hiç fırsatım olmadı ama.ilkokuldan sonra.
Arkadaşlarıma "Ceyda bunu yapmamalısın" dedirten lâkin benim sevdiğim eylem.
Şiir mukaddes eşigin supurgesi şairde boynundaki süpürücülük borcu ile insanoğlunun en yuksek rutbelilerinden birisi...
Bem bu rutbelerin en yuksegi icinde O'nun ummetlik liyakatinin en alçak ferdi olarak bu yolun süpürücüsüyüm! N.f.k.
Ses tonu ve renginin, vurgunun, diksiyonun çok iyi olması gereken vazifedir. şiiri anlam ve duygu katma işidir. iyi yapılmazsa en güzel şiirlerin bile kötü duygu yaratması olasıdır.
Sevgiliye okunuyorsa eğer daha bir anlamlı olan şeydir.
birileri masal okusun, birileri şiir okusun, birileri şarkı söylesin, birileri dans etsin. birileri gerçekten birilerinin ücralarına dokunsun. şiir bu, okunmak ister.

biraz pütürlü bir ses ve yeterli özgüvenle becerilebilir herhalde.
Yazıp okumakla level atladığım olgudur.

Kendi yazdıklarımı okumayı daha çok severim.
Sevdigilimin güzel yaptigidir. Onun o sesinde kaybolursunuz. Hele o kucukken yazdığı siirleri okuyorsa dogdugunuz gunku gibi bir huzur alir icinizi.
sesli entry ile yapmak istediğim şey ama eksi butonu çöker diye yapmıyorum. işte bunlar hep senin için zall.
bir sanatçının işidir.

öyle güzel ve yavaştan.