bugün

asıl adı mehmet özdilek olan beşiktaşa 14 yıl aralıksız hizmet vermiş olan futbolcu,inanılmaz görkemli bir jübileyle veda etmiştir futbola ve jübilesinin tüm gelirini eğitim gönüllüleri vakfına bağışlamış güzide bir insandır.
gecen sezon beşiktaşta oynayan futbolcuları gordukte...
sana yapılan o muhteşem jubile ananın sutu gibi helal olsun.dedigim kral beşiktaşlı kral futbolcu.
Futbolu ile Belçikalı Vincenzo Scifo’ya benzetilen,özellikle voleleri ile ünlü,Süper Lig'in en çok gol atan orta saha oyuncusu unvanına sahip Beşiktaş'ın unutulmaz oyuncusudur.Özellikle muhteşem jübilesinin gelirlerini türk eğititim gönüllüleri vakfına bağışlaması ile gönüllerde ayrı bir yer etmiştir.
Bir dönem Barış Manço'nu:
2Saldım çayıra Mehmet
Mevlam kayıra mehmet' şarkısı ile tribünler onu selamlardı...
1986/1987 sezonunda attığı 29 golle 2.ligde gol kralı olan ve kahramanmaraşspor'u tek başına 1. lige çıkaran futbolcu.bir sonraki sezonda beşiktaş'a transfer olmuştur.
anadolunun kartallara armağanıydı.
dünya kupası elemelerinde isviçre ile oynadığımız ikinci maçta soyunma odasına gitmekte olan isviçre takımına uçan tekme ile saldıran eski milli futbol takımı yardımcı teknik direktörümüz. bu olaylar sonrası hiç kimsenin kendisine sahip çıkmaması çok acıdır.
jübile maçında ac milan'a gol atan beşiktaş efsanesi.
1 Nisan 1966'da doğmuş, hesaplarıma göre 44 yaşında kendileri.*
beşiktaş'ın efsane yıldızı mehmet özdilek (şifo): sivil bir anayasa için ve daha demokrat bir
ülkede yasayabilmek adına ben de yeni anayasa paketini destekliyorum.
bu adamı hep isviçreli futbolcunun götüne attığı tekme ile hatırlıyorum, o sebeple bu adam evet diycem ben ya diyince içim bir hoş oluyor.
kısa boyuna rağmen attığı kafa golleri ile hatırlanan yetenekli futbolcuydu.
Erman Toroğlu'nun "Mehmet'in Şifo Mehmet değil, mehmet şifo diye anılması gerekirdi. Çünkü Mehmet Avrupa'da oynama fırsatı bulsaydı Şifo'dan çok daha iyi bir futbolcu olurdu." Dediği futbolcu. Arada güzel ve doğru cümleler kurabiliyor erman bey.
(bkz: mehmet özdilek)

erzurumspor teknik direktörü.