bugün

osmanlı iktisatçısı. orhan pamuk'un abisi. pek çok üniversitede ders vermiş bir bilim adamı. yale üniversitesi mezunu.

okuduğum kitaplarının hiç birisinde sağlam iktisadi temellere rastlayamadığım nazarımda sadece bir osmanlı tarihçisi olan bilim adamı.
meslektaşım olmasından mütevellit eleştirilerimi daha rasyonel çerçevelerde yapmaya calıssam da, osmanlı iktisadı konusunda tarım bilgisinin derinliği hariç çok yeterli bulamadım kendisini ya da osmanlı ekonomisi uzmanı olduğunu bildiğim için ve bu kadar sükse yapmış bir isimden daha derin ve yoğun bilgi aktarımları beklediğim için mi bana ulaşamıyor kanaat getiremedim. acaba iktisatçı ünvanının yerini sadece osmanlı tarihçisi alsaydı kitaplarını daha tatminkar bir şekilde mi okurdum bilemiyorum.

edit: 2007'li 8'li yıllardan entryler vardı burada. sayın sözlük neden uçtu onlar?
gördüğüm en mütevazi akademisyen. aynı zamanda çok disiplinli ve öğrenci dostu.
Çok üzülüyorum bu adama. Ne kadar mesleğinde başarılı olursa olsun, ne kadar kitap çıkarırsa çıkarsın, ne kadar iktisat tarihinde yükselirse yükselsin hep orhan pamuk'un abisi olarak anılacak...
bence kimsenin gölgesinde kalmamaktadır. eved.

https://www.youtube.com/watch?v=LcfV3bCUrrY
binary oppositions felsefesine göre Orhan Pamuk'ın mefhum-u muhalifi olan karşıtıdır.
"Orhan pamuk'un abisi" olarak anılmasına üzüldüğüm iktisatçı. Orhan'ı Şevket pamuk'un kardeşi olarak bilmemiz daha doğru olurdu sanki.