bugün

marmaraya beklerken yine avucumuzu yaladığımız ve dinlemek için (bkz: bana boğaziçi yolları)
2003 ya da 2004'de izlemiştim, geri vokali olan bir kız vardı, bir iki yabancı parça seslendirmişti tek başına. egosu yüksek olsa çıkartmazdı arkasında sahneye onu daha iyi söylüyor diye herhalde.
bu akşam boğaziçide 2-30 saat boyunca durmaksızın şarkı söyleyen hanım kişidir. Nasıl nefes var arkadaş sende bu ne böyle
üniversite şenliklerinin vazgeçilmezi.
türk rock müziğinin serdar ortaçı, gökhan özenidir ve tüm çıplaklığıyla gözümüzün önünde dururken bu gerçek; ergenlik sorunlarını 14'ünden 74'üne omuzlarında taşıyacak olan ve asla atlatamayacak olan nesiller onu baş tacı yapmaktadır. yoksa 20 yıldır aynı müzikle aynı sözlerle sadece ve sadece ergen kızları tavlayabilecek kapasitede olan, anlamsız içi geçmiş şarkılarıyla -tek işlevi sahnede böğürmek olan- bu hanım ablamız çoktan geçmişte silinip gidenler arasında yerini alırdı. ne yazik ki ülkemizin gerçeğidir kendisi aynı zamanda. ergenlikte yaşadığı 3-5 problemi hayatı boyunca üzerinden atamayan/atamayacak nesiller bu tip kabız sanatçı(!)ları var etmeye devam edecektir, etsindir. ama önümüze sanat güneşi olarak getirmenize, ilahlaştırmanıza gerek yok. sizin olsun. alın kundaklayın, sarmalayın, koynunuzda saklayın.
en basarılı rock sanatcısıdır. üstüne isim tanımam.
birçok kişinin anlamadığı, o kafalarıyla da asla anlayamayacağı kapasitede bir sanatçıdır. utanmadan bir de serdar ortaçla göhkan özenle karşılaştırmıyorlar mı asıl sorun budur. bu kişilerin müzik bilgisinden şüphe edildiği gibi zevksizdirler de efenim. siz gidin beyonceyi falan dinleyin ben metallicayı dinlerim tek başıma...

editledim: imla
dün akşam 22.25 itibariyle boğaziçi üniversitesi'nin bahar şenliği kapsamında sahneye çıkmış ve yaklaşık 2 saat kadar sahnede kalarak, dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşatmış süper hatun.

kendisini 2 defa canlı izleme olanağım oldu. o kadar şanslı olduğumu düşünüyorum ki bu kadını canlı dinleme şansına sahip olabildiğim için. asla detone filan olmuyor bi kere. sesi çok net, sanki kayıttan dinliyormuşsunuz gibi kusursuz. sahne kostümü, siyah lateks tipi dekolteli ve çok seksiydi. izleyiciyle diyaloğu ve enerjisi şahane. çok tatlı ya.

sahnede devleşiyor minnacık kadın resmen. sanki az önce o çığlıkları atan, o muhteşem vokali yapan o değilmiş gibi minik bir kız çocuğu gibi "çok teşekkürler arkadaşlar çok sağolun * " diyor bir de. böyle yanaklarını ısırasınız geliyor.

konser alanı hayvanlar gibi kalabalıktı bi defa. şebo'yu duyan gelmiş resmen. milletle kıç kıça sürtüne sürtüne konser alanına girdik kuzenlerimle. bi de şebo'yu göreceğim diye giydim 8 cmlik topuklu + platformlu ayakkabılarımı salak gibi. ayaklarım mahvoldu. çalılıklara çıktım o topuklularla şebo'ya bakacağım diye. ayakkabılarımın topuğu rezil kepaze oldu çok üzgünüm ama şebo'ya değer, sorun değil ne yapalım. ilk başta yeni albümden 2 şarkıyla başladı. ilkini hatırlamıyorum, ilk şarkıyı kaçırdık salak güvenliğin aramaları uzatmasından dolayı. 2. şarkı insanlık'tı. çok iyiydi ya.

sonra çakıl taşları'na başladı. açıkçası bu şarkıda ağlattı beni. ardından yağmurlar, sigara, yeniden doğup gelsem, sil baştan, mayın tarlası, ben şarkımı söylerken, fırtına, can kırıkları gibi muhteşem şarkılarını söyleyerek herkesi mest etti.

konserine gelenleri hiçbir zaman yanıltmaz. türkiye'nin görüp görebileceği en iyi seslerden biri. yıllardır aynı çizgide ve saygıyı hak eden bi insan. bu yüzden onu çok seviyorum.

bitanesin sen şebbo. *

görsel
görsel
düzeltme: resimleri ekledim. ben çektim. ancak o kadar oldu. *
15 mayıs akşamı boğaziçi üniversitesinde verdiği konserle sevenlerini bir kez daha mest etmiş olan kişidir. o ne berrak o ne güzel bir ses öyle. herkesin aynı anda bağıra bağıra tüm şarkılara eşlik etmesi insanın tüylerini diken diken eden duygu yoğunluğu yaşatmaktadır. teşekkürler şebnem ferah.
özlem tekin'in yanında vasat kalmaktadır.
dün akşam boğaziçi üniversitesinde verdiği konserle ne kadar çok liseli sevdiği olduğunu bir kez daha kanıtlamış kadın sanatçı. resmen çimlerde hiç görmediğim kadar çoluk çocuk gördüm. ayrıca konserine para vermek istemediğimizden üniversitemden kouvulmamızı isteyen güvenlik görevlerine sahipti.
türkiye'nin en başarılı bayan rock starı.
bir ilah.
kendisi yaptığı besteleri ve çığlıkları ile bir dönemi büyütüp ergenliğin en deli zamanlarından şu günlere gerek bunalım gerek mutluluk yardımcısı olmuş nam-ı değer kraliçedir.

geçtiğimiz gece şehrime gelip, konserini verip, yüreklerde bir kez daha taht kuran olmuştur. kulakların pasını silen olmuştur. deri elbisenin en yakıştığı olmuştur.

üniversite şenliklerine kendisini adamış insanevladıdır.
ve inanılmaz kibar bir hatundur. çıt kırıldım kırılıcam. gerçi konserin sonuna doğru onun ve dinleyicilerinin kafasının iyi olmasından ötürü kendisini pek pek aşıp cümleleri yuvarlaya yuvarlaa konuşmuş olsa da kibarlığı elden bırakmayan olmuştur.

öncelikle insanı sarhoş edendir. evet. insanı bildiğin sesi ve besteleriyle sarhoş edendir. kendini kaybettirendir.
çaldığı elektrosu ve bir ara verdiği bateri şovuyla tüm hayranlarını mest etmiştir.

konserlerinde her daim hayranlarıyla iç içe olmayı sevdiği için özel seyirci arasına giren stand kurdurtandır. o yaklaştıkça kalbin ne denli hızlı attığını canlı canlı hissettirmiştir. mükemmeldir. gerçekten mükemmel.
gitaristi ve kendisi ile enfes bir şölen çıkartmıştır. o değil, metin türkcan'ın taş gibi olduğunu 3 metre dibinden gören bir insan olaraktan denilebilicek tek laf var ki; "götün yemin ederim çok güzelmiş, ben senin o saçının telinin kurbanı olam mı a canım olam mı?"

diğer kendini bilmiş "şu saate şu parayı alırım" diyen tiplerden değil. konserine 10 dakika önceden başlayıp 15 dakika geç bitirmiş, gençliğe 25 dakika fazladan ziyafet vermiştir. şey gibi bir şey; uzun zamandır görmediğiniz bir dostunuzu görüp, çılgınlarca mutlu olup, size 70lik bira ısmarlaması gibi.

her parçası, her her parçası, her her her parçası birbirinden değerli birbirinden coşkulu ama; gözlerimin etrafındaki çizgiler, sigara ve sil baştan daha bi başka be.

çektiğim futrafların içerisinden 3 tanesi;
http://i.imagehost.org/view/0262/100_2883
http://h.imagehost.org/view/0276/100_2874
http://j.imagehost.org/view/0779/100_2873

ne şanslı ki gün boyu şarıl şarıl yağan yağmur, konser saatine 2 saat kala kesiverdi. onun için çamur içerisinde tepinmek de sesin her türlü oktavının içine sıçıp yok etmek de değerdi. değdi.

edit: linkler düzenlendi.
yarın (bugün) akşam ankara üniversitesi nde bahar şenliği kapsamında vereceği konser ile, hala içine girdiğimiz küçük kaygan deliği, yeni ve büyük bir dünya sanan biz kullarına büyük bir ders daha verecek olan ilahe.

bir aydır ölmek için kampa girmiş olan aciz bünyelerimizi, yine yeniden yerden yere vuracak olan bitanem, bebeğim.

heyecandan uyku tutmuyor. o derece yani.
rock camiyasında en güçlü seslerden biridir.
konserine gittikten sonra şarkılarına zaten var olan sevgim, kendisinede katlanarak oluşmuş türkiyenin en efendi rock sanatçılarından biri.
ağzımıza sıçmış olandır.

(bkz: çok sevdik be abi)
ankara üniversitesi bahar şenlikleri'nde verdiği konserle bir kez daha kalpleri çalmayı başaran kadın. o yağmura, çamura rağmen alanı dolduran binlerce insanı memnun bırakmış ancak hoşçakalı söylemeyerek üzmüştür.
sevimli insan, hani o kadar ıslanmışken, (bkz: ankara üniversitesi 2010 bahar şenlikleri)
az buçuk söverken,

'siz de ıslandınız ama gitmediniz ya teşekkürler size' temelli konuşması

'yok lan sabun muyuz ericez' moduna sokmuştur her bi kişiyi.
22 mayıs ankara üniversitesi şenliklerinde izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatan, sahnede devleşen, performansı izlenmeden ölünmemesi gereken sanatçıdır.

takip için sitesi: http://www.sebokolik.com

yorum yazmadan geçemiycem yahu. *

Muh-te-şem Bir Konserdi...

Başka ne söyLenebiLir bu konser için biLemiyorum. Evet çok kLişe bir sıfat ama öyLeydi Gülümseme Muh-te-şem-di

4:30 gibi konser alanına arkadaşlarla gittik ve sahnenin sağında demirlere yapıştık başladık beklemeye... SaatLer geçiyor ama yağmur araLıkLarLa yağmaya devam ediyordu. Ben 22 ocaktan aLışıktım, vücudum daha önce bundan daha soğuğunu üsteLik sabahtan itibaren maruz kaLdığı için bu seferki bana soğuk biLe geLmemişti * Şaka bir yana yağmurun araLıkLarLa ince-ince sürekLi yapması bizi baya ısLattı ama Şebo'nun performansının buna değeceği deneyimLe sabit oLduğu için bekLemekten vazgeçmedik. Bu arada 2. bir sahnede aLt grupLar çıktı. GrupLarın isimLerini hatırLamıyorum ama senfonik-metaL ve eLwis-metaL söyLedikLeri için fena haLde iLgimi çekmişLerdi. Gülümseme Şebo'dan önce o yağmurun aLtında iyi geLdiLer vaLLa, en azından canım sıkıLmadı.:)

ve o ana geLdi kaLp atışLarı duyuLdu perdede kaLp göründü, dumanLar çıktı... Önce ekip çıktı sonrada Şebnem... Merhaba çaLmaya başLadı ve artık Şebnem sahnedeydi... Bir anda böyLe bir bekLeyişten sonra sahnede onu görmeyi ne kadar özLediğimiz fark ettim, ve o anda bir şey daha fark ettim ki o da bu durumun fena haLde aLışkanLık yapmaya başLadığıydı.

Konsere dönersek, bir yandan Merhabayı söyLerken bir yandan eLbisesini inceLiyordum ve cidden harikaydı kıyafeti. Hayran kaLdım yahu, başka birşey söyLeyemiyorum resmen hayran kaLdım * Merhaba'dan sonra YaLnız geLdi... Şarkı Listesi GaLa'daki gibiydi neredeyse... Tam oLarak sıraLama akLımda değiL ama şu şarkıLarı söyLedi: Merhaba, YaLnız, Benim Adım Orman, insanLık, Can KırıkLarı, Mayın TarLası, Ben Şarkımı söyLerken, GözLerimin Etrafındaki ÇizgiLer, DeLgeç, ÇakıL TaşLarı, Yeniden Doğup GeLsem, Sigara, Fırtına, Eski, YağmurLar ve bu aşk fzla sana ile veda etti, açıkçası hoşçakalı duymadığım için bana konser bimiş gibi gelmedi ama malesef ki bitmişti...

Ve performansLar... cidden çok iyiydi.. Yani bunu söyLememe gerek var mı biLmem ama şebo oradaki yüzLerce kişiye unutuLmaz bir gece yaşattı.. Ben ise insanLıktaki davuL şov iLe gaLa konserine, mayın tarLası iLe koçfestteki performansına giderken buradaki aLev efektLi şarkıLar iLe de konser kendi unutuLmazsını oLuşturmuştu kafamda. Evet birçok şarkıda aLevLe eşLik etti Şebo'ya, özeLLikLe şarkıLarın aniden değişen yerLerinde aLevLer çıkması Şebo'nun sesi aLtına süper bir fon oLuşturuyor, harika bir görüntü ve ses kombinasyonu ortaya çıkıyordu Gülümseme

Ne var ki gece boyunca aksiLikLer de peşini bırakmadı ekibin... Bir ara sesde sorun oLdu sanırım çünkü Şebo araLıkLarLa sahnenin sağına geLiyor oradaki görevLiLere kuLakLığını göstererek bir şeyLer söyLüyordu... Gecenin en komik oLayı ise Ozan'ın başına geLeniydi.. Biz pür dikkat Şebo'ya Mayın TarLası'nda eşLik ederken (yanLış hatırLamıyorsam şarkı mayın tarLasıydı) garip bir org sesiyLe irkiLdik, tabi Şebo da öyLe, gözLer birden Ozan'ın oLduğu kısma çevriLdi Ozan yoktu * birkaç ufak sesden sonra Ozan eLinde kLavye iLe doğruLdu ve kLavyeyi yerine taktı.. güLeLim mi şarkıya devam mı edeLim biLemedik vaLLa.. ama şarkı devam etti, biz de tam destek hep bir ağız şarkıya devam ettik.. Şebo ise güLme krizine girmişti sanki.. ÖzeLLikLe seyircisine ayıp etmemek için arkasını dönerek güLüyor ve Ozan'a "hay aLLah seni..." dercesine eL işareti yapıyordu * ama dediğim gibi şarkıLar bu ses ve taLihsizLikLere rağmen hiçbir şekiLde yarıda kaLmadı kesiLmedi, sonuna kadar devam etti, Şebo ve ekibi tüm profesyoneLLikLeri iLe farkLarını ortaya koydu. ÖzeLLikLe Şebo'nun mikrofon ayakLığını omzuna aLıp "ben bir müLteciyim" havasında şarkıLarını söyLemesi mükemmeLdi... KuLLanacak sıfat buLamıyorum arkadaşLar performansLar için... ayrıca Şebo'nun ara ara attığı "ankara" çığLıkLarı bana sık sık gaLa konserini hatırLattı. Yine şarkı araLarında "müzik, karşıLıkLı payLaşım ve sevgi" iLe iLgiLi kısa kısa konuşmaLarı oLdu. ŞarkıLarıyLa oLduğu gibi Şebo yine, mütevazi duruşu iLe izLeyiciLerini mest etmişti.

Her bir performans ayrı güzeL ayrı kayda değerdi... Herkes farkLı bir Şebo şarkısı bekLerken ben "gözLerimin etrafındaki çizgiLer"i duyunca yine dayanamadım gaLadaki gibi hem ağLadım hem şakıya eşLik ettim. Konser bittiğinde ise Şebo sarhoşu oLarak aLandan yarı mutLu yarı hüzünLü oLarak evLerimize dağıLdık... Sarhoş derken gerçek anlamda kullanıyorum kelimeyi sanki 2 bira devirmiş kafam çakır keyif olmuş gibiydi gerçekten konser sonrasında *

Sonuç oLarak ise şunu söyLemeLiyim ki, ben burada en ince detayına kadar konseri anLatsam da bu "anLatıLmaz yaşanır" durumu yaşamadan koLay koLay anLaşıLabiLeceğini düşünmüyorum... Kısacası yaşadığınızı hissetmek için bir şebo konserine gidip onun şarkıLarıyLa yıkanmak şart. Ve tek bir tavsiyede buLunmak istiyorum; O aşığı oLduğumuz, her birinin ayrı anLamı ve önemi oLan şarkıLarı Şebo'nun ağzından canLı canLı dinLemeden öLmeyin arkadaşLar... Hayattan çok büyük bir mutLuLuktan mahrum kaLmış oLursunuz o zaman...
her kesimin severek dinlediği rock şarkıcısı.
ilah, tanrıça ya da her ne derseniz deyin eminim az kalacaktır o varlık için. yıllardır hayran bir şekilde dinlediğim, birgün, belki birgün konserine gidebilirim diye umut ettiğim şahanemsi varlık. 22 Mayıs Ankara Üniversitesi Şenliklerinde buluştum onunla. her ne kadar ortalarda sıkışıp kalmış olsam da, onu görebilmek için önümdeki hiç tanımadığım çamyarması herifçioğlunun omuzlarına tutunmuş, konser boyunca parmak uçlarımda durmuş olmama rağmen çok az görebilsem de muhteşemdi.. onunla aynı ortamda olmak, şarkılarına avaz avaz eşlik etmek, herşey ama herşey muhteşemdi. konserinin hatırası olarak çamurlu ayakkabılarımı ve paçası çamurlu pantolonumu hala yıkamadım. pis miyim? hayır, sadece deli gibi hayranım..

yağmur yağmasına rağmen ıslandığını hissetmemek, üşümemek, sadece onu hissetmek, ona eşlik etmek.. yağmurun oluşturduğu çamurlarda zıplamaya çalışmak.. evet hepsi mükemmeldi. performansı bu kadar yüksek, sesine bu kadar hakim ve bu derece sevimli bir varlık daha var mı acaba?

herşeyiyle herkesten bi parça taşıyan bir kadın o. herkeste iz bırakabilecek şarkılar yapan bi kadın o. mükemmel ötesi bi kadın o. güçlü bi kadın o. benim sözlüğümdeki mükemmel kelimesinin karşısındaki anlam olan kadın o.

herzaman, olabilecek heryerde, her konserde onunla olabilmek dileğiyle. şebo dinlemek büyük ayrıcalıktır. herkesin bi kere bile olsa onun canlı performansını görmesi gerekir bence.
Deli kızım uyan şarkısını komadaki ablası için yazmıştır.
her şeyden önce çok iyi bir şair, yazdığı sözlerin ondan çıktığına inanamadığım bütün şarkılarında felsefenin amkoyan süper bir rockcı.'geçmiş hiç yaşanmamış gibi davransanda baştan yazamazsın'.
2010 yazının 'fanta kızı'dır. rakını sarı kola eşliğinde yapacaktır.
Uludağ Üniversitesi şenliklerine gelmişti.. Aşık olunası, sevilesi insan.. I love you şebo...