bugün

(bkz: cannibal corpse ve azer bülbül dinleyen düz adam)
(bkz: dostum sen hep böyle karmaşık kal)
(bkz: ben salvatore di stefanoyum diyen yazar)
arto dinleyen yazar tribidir.
zevkli adamdır. şebnem de severim, mor ve ötesi de. düzsem düzüm, bunu aşağılama olarak görmüyorum. şebnem ferah türkiye'nin yetiştirdiği en önemli sanatçılardandır. klasiktir zaten "ayy bağırarak şarkı söylüyoo öööğh". kardeşim geçin bunları, allahı var kadının manyak güzel sesi var. benim öyle sesim olsa gece gündüz şarkı söyler, bir güzel de o vokallerden koyarım. mor ve ötesi'ne gelince, çok sıkı takip etmem, her yaptıklarını bilmem ama severim. en azından kimseye sataşmadan, kendi hallerinde, hoş bir müzik yapıyorlar. kaliteli şarkıları da oldukça fazla. dinlemeyen dinlemez, sevdiğim için düz adamsam (o ne demekse) gurur duyuyorum düzlüğümle...
kendisinin yapmadığı her şeyi yapan insanları düz adam olarak nitelendiren insan tespiti. aferin çok iyi düşünmüşsün çocuğum.
kısmen doğru önermedir. çünkü sanatçının popülerliği ne kadar artarsa sanatçı o kadar ayağa düşmektedir. internet alemlerinde "seboooş, mor ve ötesi hatta berisi hastasınım ehuheu." şeklinde dolaşan haykırışlara bakılırsa bu iki müzik ehli de çoğunlukla düz adamlarca dinlenmektedir.
ayrıca bu durum popçular dışarı cıların eline büyük koz vermektedir.

edit: önerme değilmiş lan bu. demek ki önerme diye atlamamak lazımmış her başlığa.
"çok sert müzik dinlerim, teoman, şebnem" diyen liseli teenage mutant ninja turtle'ları anımsattı bana.
düz adamın ne demek olduğu henüz anlaşılmasa da bir pazar günü şöyle sözlükte bir sıçayım bakalım mantığıyla açılmış konuda bahsi geçen adamdır. zira türk rock müziğin bir bayan olarak birçok tabuyu yıkmış, birçok gelişmenin altında imzası bulunan ve en önemlisi şarkı sözü yazan yani üreten bir sanatçıya "aaauuuww, uuuuwwww diye bağırmakla rock müzik olmaz" demek olsa olsa pazar günü ishal olup sözlüğe uğramak demektir.
mesele ulus delikanlılarının dinliyor olması ise sadece, bok atanların etiket meraklısı olduğu sonucu kaçınılmazdır.
(bkz: hangimiz duz degiliz ki)
metroda kitap okuyan mal tespitinden çok farklı olduğu iddaa edilen tespit. bunlar kelime kalıbı olarak tespit değil tanımlama bence ama bunu görmezden gelerek devam ediyorum.

fark? biri mutuassıp bir hakaretde bulunuyor. düz...
diğeri? çatır çatır. mal!

başka bir fark yok.
metroda kitap okumak ne kadar kişisel ise onu bunu şunu hatta bet sesimle beni bile dinlemek tercihtir tartışılmaz.
tespit yapmakla yazar olunmaz.
göte giren şemsiye açılmaz.
ibrahim tatlıses ve demet akalın dinleyen sığ adam'dan daha iyi bir tarza sahip olan düz adamdır. ha bunun birde yabancı dil bilmeyen ritmden anlamayan ama sırf şekil olsun diye metallica dinleyen versiyonu ve daha beteri olan beyaz şahin marka araba ile undergraund müzik dinleyen versiyonuvardır.
insanları müzik zevkleriyle aşağılamaya çalışan yanlış ve yüzeysel tespit.
(bkz: düz adam)
(bkz: yamuk adam)
"auuuuwww ouuuuuw" tarzı çığlıklarıyla rock müzikte çığır açan benzerleri için:
(bkz: david coverdale) (bol bol auw'lar kendisi, deep purple, ardından whitesnake vokali)
(bkz: blackie lawless) (w.a.s.p. vokali, fena çığlık atmaz)
(bkz: steelheart)
(bkz: sebastian bach) (skid row vokali, solo projeleri de vardır, glam rock kralıdır, çığlıkları için wasted time önerilir)
(bkz: glenn hughes) (deep purple bassçısıyken de çığlıklarıyla coverdale'e taş çıkartırdı, solo projesiyle de vokalini kanıtlamıştır. çığlıkları için deep purple california konseri önerilir.)
(bkz: ronnie james dio) (black sabbath ve rainbow vokali, ayrıca koskoca dio, açıklamaya gerek yok.)
(bkz: ozzy osbourne) (aynen)
(bkz: robin mc auley) (msg vokali, çığlıkları için bakınız msg unplugged konseri)
(bkz: king diamond) (mercyful fate vokali, king diamond olarak solo albümleri de vardır, diğer çığlık örneklerinden bambaşka kategoridedir, çok başarılıdır.)
(bkz: rob halford) (judas priest vokali, god of metal lakabıyla bilinir, çığlık atma sanatkarı.)
(bkz: ian gillian) (deep purple vokali, child in time çığlıkları için ısrarla önerilir.)
(bkz: janis joplin) (hippi kraliçe, çığlık için bakınız cry baby adlı şarkısı.)
(bkz: bruce dickinson) (iron maiden vokali, solo projesi de vardır, nwobhm yaratıcılarından, çığlıkları olmasa iron maiden iron maiden olmazdı.)
(bkz: axl rose) (g'n'r vokali, çığlıkları için sweet child of mine önerilir.)

teker teker ismini saymaya üşendiğim ya da aklıma gelmeyen onlarca daha glam rock, heavy metal ve hard rock örneği de vardır ayrıca. şebnem ferah bunlardan etkilendiğini her fırsatta belirtir, sesi glam için de heavy metal için de çok uygun bir sestir ve çığlık atabilmektedir fakat rock kültürü olmayanlar için "awww uuuuuuw" diye çığlık atıyor olarak kalacaktır, "rock müzik auuuw uuuuw diye çığlık atmak değildir" diyen düz adamın, düz adam tanımlamasıdır.
o cıglıkları aauuuw seklinde yorumlayan insanlar icin laf anlatmaya calısmak bosunadır aslında. evet o adam oyle bir duzdur ki, ota boka cıkıntılık yapma geregi duymaz.
(bkz: sebnem ferah/#1418728)
müslüm babayı da şebnem ferah ı da efendime söyleyeyim zartı da zurtu da sadece tarzdan ibaret değil, sanki ibadetmiş gibi görüp bu tarz meselesini aşağılama meselesi yapan bir düz adamdan daha fazla düz olmayan bir adama düz adam diyerek saygısızlık yapabilecek kadar düz birinin, dümdüz bir yakıştırmasıdır.

hayır anlamadığım; illa savaşacak yer mi arıyorsunuz?
(bkz: düzüm)
(bkz: düz değilsin)
(bkz: düzerim)*
eskişehir'de okuması veya yaşaması gereken düzdür. her sene düzenli olarak bahar şenliği niyetine her sene gelir bu iki grup/şarkıcı.

tabi bu adamın düzlüğü şebo veya moro(?!) dinlemesinden kaynaklanmaz, iki şarkıcı kardeşler de sevdiğimiz, saydığımız, yıllarını rock müziğe harcamış şahsiyetler. lakin kral tv'de klibi çıkan adamdan soğur rock alemi, para için kaset çıkarandan, düz adamın bile dinlediği aynı grubu dinlemekten falan, fistan, bostan, korkuluk...

o düz adam "ben de rock dinliyorum, şebocuyum, mayın tarlasına bayılıyorum, günaydın sevgilim çok süfer" dediği anda diğer kıvrımlı adam bir anda hem o düz adamdan hem de o şarkıcıdan soğur. sevse bile sağda solda söylemeye çekinir. böyledir çıkıntılı rockçı olmak, düze gelmez.
(bkz: herkes dinliyor diye şebnem ferah dinlememek)* * *
kana'atimce şebnem dinleyen insana düz demek ayıp kaçacaktır. şebnem ferah türkiye'de konservatuar eğitimi almış sayılı rock san'atçılarındandır. almış olduğu şan eğitimini hakkıyla ifa etmektedir. yazmış olduğu sololarda yenir yutulur cinsten değildir. konserlerinde bunu açık açık duyuyoruz. ısrar ile bkz; metin türkcan

düzden kasıt herkesin dinlemesidir, buna takribi yanında dinlenen mor ve ötesi veyahut bir çok güncel türk rock yapan grupları dinlemektir der isek, düz insan sınırları içine alabiliriz o elemanı, evet. *
şebnem çok iyidir, çok pis çığlık atar, mor ve ötesi desen türk rock tarihinin en iyisidir. gibi gereksiz önermelerle dolmuş başlık.

tamam da neden savunma mekanızmanı gereksiz yere harekete geçiriyorsun sevgili rock sever? kimse bu ikisi azayı rock a senin dediklerinin aksine birşey demedi ki. (istisnalar vardır fakat yazar burada düz adamların kaliteli rock sanatçısının değerini düşüremeyeceğini anlatmak istiyor.) sadece düz adam dinliyor bunları dedi birkaç kişi. onlar da kaçıştılar seni görünce.

şebnem ferah a "seboooş" diyen, mor ve ötesi ni pop grubu sanan adam düz adam değildir de nedir hem?
her kimse kendini toplamalı.genelde ergenlik döneminde olurlar bu kişiler ama sonra girdikleri müzik sohbetlerinde mort ve ötesi olurlar.
bu başlığı atan adamın aslında kendide bilmektedir şebnem ferah'ın ne kadar kaliteli bir sanatçı olduğu gerçeğini.bu sebepten atmıştır bu başlığı çok kişi yorum yapsın diye. su götürmez bir gerçek bulayım aksini iddia edeyim diye düşünmüştür tahminimce.
bunu diyen adam rock dinliyorsa,
heralde anasının karnından çıkarken metallica,oasis,guns n roses(çeşitlendirilebilinir)dinlemiyordu.tahminen ilk rock la tanıştığı yıllarda da.şebnem ferah bizdeki ilk kadın rockçılardandır öncülerindendir.yaptığı müzikte hafife alınmayacak kadar iyidir.bunu diyen adamın ya dinlediği müzik türü farklıdır yada batı aşığı yabancı müzikten başka birşey dinlemeyen biridir.
belki kendilerine rockçıyım diyenlere,kimleri dinliyorsun,biliyorsun diye sorulduğunda,şebnem ferah sil baştan,mor ve ötesi bir derdim var diyenlerden dertlidir.
bir insanın yabancı müzikleri dinlemesi sevmesi için,hele ben sadece yabancı müzik dinlerim demesi için önce kendi müziğini bilmesi, ülkesindeki şarkıcılarının müziğini dinlemesi anlaması lazım.