1. 1.
  Wasp'in her seyi , heavy metal dunyasinin gorup gorebilecegi en baba front man'lerden biri ,muhtesem sarki sozu yazari wild child .
  2 ... eric draven
 2. 2.
  muhteşem sesli adam. son wasp albümü dominatör'de de kalitesini 1 kez daha kanıtlamış.
  1 ... wolfshade
 3. 3.
  istediği zaman neler yapabileciğini dominator albümünde göstermiş efsane vokal .
  ... eric draven
 4. 4.
  çirkindir ama karizmatiktir. idol'de insanın içine işler sesi.
  ... sweet leaf
 5. 5.
  rob halford'la birlikte gelmiş geçmiş en etkileyici sese sahip olan wasp solisti. sima olarak dave murray'la büyük benzerlik taşır.

  (bkz: blackie lawless vs dave murray)
  -1 ... blackened
 6. 6.
  nedendir bilmiyorum ama bu aralar sesini feci derecede nihat doğan'a benzettiğim heavy metal idolü. *
  ... hangar
 7. 7.
  sesi doğuştan distortionlı insan.

  (bkz: frontman)
  1 ... tornado of souls
 8. 8.
  gerçek ismi steven edward duren olan, 4 eylül 1956 state island, new york doğumlu wasp vokali, bassçısı, ritm gitaristi, beyni, kalbi her bir haltı.

  13 yaşında bir kavgada bıçaklanması üzere 14 yaşına geldiğinde adam olması için askeri okula gönderilir. 18 ay sonra askeri okuldan atılmak için bir teğmeni döver ve amacına ulaşır. dönüşte "bari sporcu olsun" diyerekten beyzbol çalışmalarına yönlendirilir. zaten ünlü beyzbolcu ryne duren'in yeğenidir kendisi. hatta kimi konserlerde üzerine arkasında "33 blackie" yazan t-shirtler giymesi veya omuzluk kullanması da bundan mütevellittir. fakat dikiş tutturamaz. bu da ona göre değildir. bu magazin kısmı idi.

  işin aslına gelecek olursak; müziğe 9 yaşında, abisi odasında değilken içeri gizlice dalıp çaldığı gitarıyla başlamıştır. sonra 15'inde the underside isimli ilk grubunu kurar. 16 yaşına geldiğinde black rabbit isimli bir grupla barlarda çalmaya başlar. bu sıralarda çaldığı bir diğer grubun ismi de orfax rainbow'dur. mayıs 1975'te, florida turunda iki konserliğine johnny thunders'ın yerine new york dolls ile birlikte çalar. turdan sonra arthur kane ile birlikte florida'ya döner ve vokalliğini yapacağı ilk grup olan killer kane band'in kuruluşunda rol oynar ve blackie goozeman adını alır.

  yaklaşık bir yıl kadar sonra kane, new york'a dönmeye karar verir ve blackie'nin los angeles'ta kalma hevesi sonucu yolları ayrılır. 1976 yılında, o dönemde logolarında pentagram kullanan ilk los angeles grubu olan sister'ı kurar. sonradan wasp'ta da çalacak olan randy piper, sister'ın ikinci ve en uzun ömürlü gitaristi olur. blackie şovlarında ateş almış ayakkabılarla yürümek, canlı kurtlar yemek gibi tuhaf aktivitelere yer verir ve grubun ismi bu sayede duyulmaya başlar.

  1978 yılında kareye nikki sixx ve lizzie grey de dahil olur ve bu kadroyla birkaç kayıt yaptıktan sonra aralarına chris holmes katılır. sister'ın bu kadrosu düştükten sonra blackie 1979 yılında randy piper ile birlikte circus circus isimli gruba dahil olur. daha sonra bu gruptan bir halt olmayacağı kanaatine vararak 1981 yılında london isimli grupta lizzie grey ile çalışmalara geri döner. birlikte birkaç demo çıkartırlar.

  ve nihayetinde 1982 yılında blackie lawless yanına chris holmes ve randy pipes'ı da alır ve son olarak davula da tony richards'ı yerleştirerek wasp'ın temellerini atar. hepimize de hayırlı, uğurlu olur.

  evet lan ben yazdım bunu. * çok güzel oldu. long live father!
  1 ... bad trip
 9. 9.
  19 kasımda deri kıyafeti ve testereli kollarıyla mic stand ının üzerinde görmeyi beklediğim wasp ı wasp yapan süper sese sahip frontman.

  (bkz: 19 kasım 2009 wasp istanbul konseri)
  1 ... chainsaw charlie
 10. 10.
  akla zarar bir sese sahip, muhteşem wasp solisti,her şeyi.
  bu adam "touch" derken öldürür bir de.
  (bkz: sleeping in the fire)
  1 ... go johnny go