bugün

iş yapmak istemeyen, üşenen, tembel, miskin.
(bkz: tudor lodge)
oğlu kızı olmaz derler bunların.
uyuşukluk örneği kimse. bir gariptirler. genel olarak herşeye üşenip hayatta kalmaya devam ederler. mesela aynen böyle internet başında yazışmaya, oyun oynamaya üşenmezler. fakat mailleri okumaya üşenirler. ancak gözlerine de mail kutusunun yanıp sönmesi batar, okundu olarak işaretler yeni mailleri. işte bunu yapmaya üşenmezler. su içmeleri gerektiğinde alıp içmeye üşenirler, ayaklarına geldiğinde üşenmezler. galiba birazcık beleşci bunlar...
ha bir de ne bk yediklerini bilmiyorlar bence.
eringeç de denirmiş kendisine. *
Tatile gittiğinde, denizde yüzmeyi efor sarfetmek olarak görüp güneşlenmeyi seçen,
hatta susamamak için gölgede güneşlenen;
O kadar sıkıştğı halde tuvalete gitmeyen, Çünkü Sadece bu gidişini değil bir dahaki tuvelete gidişinide geciktirdiğinin farkındalığıyla hareket eden;
Yatarken sivrisinek vızıltısını duyduğu halde Sokarsan sok diyerekten kalkıp sineği öldürmeyen,
daha çok yoruldukları halde kendilerini kârlı saydıkları için tepkisizliği yaşam biçimi haline getirmiş tembel kişiliklerin sözlükteki karşılığıdır.
nasıl olsa sabah yine giyeceğim diyerekten çoraplarını çıkarmadan yatan insandır.
editovski: lan bu türkçe karekterler canımı sıkmaya başladı ha? burda bi sürü entry vardı böyleee.
"iş en geç"in söylenegelen hali olsa gerek.
"üşengeçlik yarışması olsa kesin 1. olurdum ! aman gerçi kim gitçek şimdi oraya..." ibaresinin ortaya çıkması durumudur.
erteleme hastalığından muzdariptir. şifası kendisidir.
sözlük kurmaya üşenmemişlerdir http://usengecsozluk.sozlukspot.com/
bazen o kadar üşengeç oluyorum ki bir cümlenin sonunu bile getire....
üşengeçler kabilesi olarak, elma ve armutu sırf çöpe kadar gitmemek için, sapı kalana dek yiyenler toplansak bi bok yapamayız, üşengeçlikten. toplanamayız bile.
trakyaca kalpazanda diyebiliriz. *
mesela,
üşengeçliğimden bitmesini istemediğim günler var, gün yetmiyor bana yapmak istediklerim yüzünden.
dipnot: bir sürü yapmam gereken iş varken şans eseri saate bakıp, bilgisayarda zamanın nasıl geçtiğini anlamamış akabinde götü tutuşmuş bir insanım.
mesela şimdi düşünmesemde bu yazdıklarımı biri söylesede yazsam gibi..
Üşengeçlik nedir bilir misin? Sonra anlatırım.
sözlükdeki karşılığı Gülelif olan kelime.
işyerine girişte turnikeler mevcut. personel kimlik kartı okutularak turnikelerden geçilmesi gerekiyor. sabah girişlerde ve akşam çıkışlarda dikkat ediyorum turnikelerden geçenlere. kimisi kimlik kartını cüzdanına koymuş. cüzdanı da pantolonunun arka cebine yerleştirmiş. dönüyor kıçını ve yaklaştırıyor arka cebini kart okuyucuya. cüzdanını çıkarmaya üşeniyor. birisi göğüs cebine koymuş kartını. eğilip okutuyor kartı. bu kadar mı zor olur kartı çıkarması cebinden?
Kalkip mutfaktan su almamak icin ablasiyla tavla atan insandir. Tabiki suyuna.
Elmanın çekirdekli kalan kısmını atmamak için sapına kadar yiyen insandır.
güncel Önemli Başlıklar