bugün

uzaydaki üç cismin gravitasyon etkisi altındaki dinamiği hakkında kesin bir yargıda bulunamama durumu. halbuki iki cismin birbirleriyle olan hareketi oldukça açıkken üçüncü bir cisim araya girdiği an durum zamanla doğru orantılı bir şekilde tahmin edilemeyecek derecede kaotikleşir. herhangi bir analitik çözümü yoktur ama nümerik tayini yapılabilir.
Liu Cixin isimli yazara ait bir romandır.

bir kâmil bu arkadaşa deli demeden araya gireyim, kitap ile alakasız ve mantıktan koparacak kadar detaylı bir konuya girmiş arkadaş.
çözüm muhtemelen temel geometridedir.
geriye dönüp bakmak lazım...
rölativistik etkileri hesaba katarsanız iki cisim probleminin çözümü bile açık felan değildir. bu da bize ne kadar cahil ve haddizatında bi bok bilmeyen, lakin aşırı derecede kibirli türler olduğumuzu yüzümüze vurur.
200 yıl sonra çözülmüştür.

görsel
Beni 2 gündür uykularımdan eden, düşünmekten işime gücüme odaklanmamı bile zorlaştıran bilim kurgu romanı.
Dizi ağır işliyor ama kendini izletiyor ve sıkmıyor. Netflix'in bu yıl ki en iyi dizisi demek yanlış olmaz. Kitapları okumayan biri olarak 2. Sezonu şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum.
An itibariyle 4.bölümde oldugum dizi. Güzel gidiyor izlenir.
Uzaylılarla şaka olmaz. Turknet var izledim. Çok da korktum. Uzaylılar pislik çıktı rıza baba.
Filmin hikayesi, üç cismin nispeti problemini münasebet eden mühim bir matematik meselesine dayanmaktadır. Hikaye, tahavvülât dolu bir bilim kurgu mahiyetindedir ve galaksiler arası bir macerayı anlatır. Ana hatlarıyla, üç cisim problemi, bir gezegenin hareketini etkileyen üç merkezi kuvvetin hesaplanmasını içerir. Film, bu matematiksel mevzunun etrafında dönerken, bilim insanlarının, kahramanların ve gizemli varlıkların kesişen yollarını gösterir. Filmin tezahürat eden tansiyonu ve akıl dolu senaryosu seyirciyi sürüklerken, aynı zamanda evrenin derinliklerine de yolculuk ettirir. Bu suretle, "3 Body Problem", zihinleri meşgul eden bir eser olarak sinema sahnesinde izleyicilere zengin bir deneyim sunar."
çin menşeili inanılmaz ölçüde etkileyici bilim kurgu hikayesi. ne bekliyordunuz yapay zekanın gelişimini çorumda, çankırıda burnunu karıştırıp duvara süren ve koyun otlatan cahil anadolu köylüsü mü tasvir edecekti? yoksa lenovo, huawei, sapphire, msi, asus, tsmc gibi sayısız yarı iletken ve bilişim şirketiyle dünyaya yön veren çin halkı mı?
Netflix'in güzel yapımlarından birisi ama bu ikinci sezonun geleceği anlamına gelmiyor. Adamlar squid game'i bile hiç ettiler. Bu sene ikinci sezonu gelecekmiş ama 3 yıl ara verilir mi @#& daha ne diziler heba oldu gitti. Saçma bir politikaları var. Amaç zaten para kazanmaktan çok insanları tüketmeye alıştırmak. Ânı yaşa, uzun vadeli hesaplar yapma. Vodafone'un sloganı vardı ya ânı yaşa, duyduğum en saçma sözlerden birisi. Tabi ânı yaşa, geleceği düşünme. Sen yeter ki düşünme. Hayvanlar gibi günlük yaşa, sürekli tüket. Kapitalizmin b. kunu çıkardılar.
güncel Önemli Başlıklar