bugün

kumru benzeri bir kuştur. uçuşu hızlı ve sürekli sağ- sol şeklindedir. genellikle çiftler halinde dolaşırlar.

edit:
(bkz: uveyik)
ü harfiyle başlayan tek hayvan ismidir. *
--spoiler--
Bakın göründüler işte;
Atının üzerinde evrenin efendisi!
Cihanın gözbebeği!
Uhut'un sevgilisi!
Sağında ve solunda ashab-ı güzin
Önündeyse iki üveyik yürüyor;
Biri Sad bin Muaz,
Diğeri Sad bin ubade.
Allah'ım bu ne edep
Atlarının bile başı yerde...
--spoiler--
göçmen bir kuş türü olup güvercingiller familyasındandırlar. Renkleri boz ve gri'dir. kanatlarının üzerinde siyah çiller bulunur. kumru ile kaya güvercinine çok benzerler ama uçuş şekillerinden kolayca anlışılabilirler.
akdeniz bölgesinde kürüç adı verilen kuştur. üveyik olarak adlandırılan kuş ise tahtalıdır. avcılığı zevkli ama uçuş esnasında vurması zordur. sürekli yalpalayarak uçar, ani ve keskin manevralar yapabilir. uçar avı sevenlerin gözdesidir.
Az önce 60 yaşındaki kaynanamla isim şehir oynarıkenne ü harfi ile hayvan olduğunu öğrendim sayesinde.
Bilimsel adı Streptopelia turtur olan, kumrunun yakın akrabası kuş. Ancak ona nazaran görselliği daha ön plandadır.

görsel
Eşler hemen üremezler. Önce bir kaç hafta flört ederler.

görsel
Üveyik tohumlarla beslenir. Göç zamanı yağlı tohumlara ağırlık vererek vücudunda yağ depolar.

görsel
khnumhotep iii'ün mezarı başındaki duvar resminde akasya ağacı üzerinde tasvir edilen kuşlardan biridir.

görsel
(bkz: yabani kumru)

kurumuş ağaçların dallarında tünemeyi sever. tek veya maksimum beşli gruplar halinde slalomlar çizerler. kesik kesik uçuş karakteristiği ve beyaz göğsü sayesinde hemen fark edilebilirler. çeşme dibinde göğe uzanan ağaçların dallarına su içmek için konarlar. sözde avcılar bu ağaçların dibine sote kurarlar. bunun adına ise "penaltı" derler. ağaca konmasını beklerler veya pike atan üveyikleri vururlar. bildiğiniz katliamdır. avcılıkla bir alakası yoktur.
Tatavlalı Mahremî adlı bir şairin bir beyitinde de adı geçen hayvandır.
Gördüm seğirdir ol ala gözlü geyik gibi
Düştüm saçı tuzağına bön üveyik gibi
güvercin benzeri göçmen bir kuş türü. arjantin'de tarım zararlısı olarak bilinir.
görsel
https://kuzeyormanlari.or...s/2018/05/uveyik_kusu.jpg