bugün

pezevenk ali mahvettin aileyi, ağlıyoruz ulan.
boğaz köprüsüne başını koyup kağıt gemiyi sulara bırakan osmanla şahane bir görüntü oluşturmuş dizidir.
her bölüm sonrası evde derin sessizlik yaşanmasına sebep olan dizidir.
o ali'nin de, yengesi ve kızının da, özellikle o sarı çıyanın da ebesiyle tanışmak istiyorum.
her izlediğim de çok büyük yıldızlar doğuyor dedirtten dizi. osmanı konuşmaya bile gerek yok, mete desen sanki hep babasını dövmüş de öyle bir günü kamera önünde gerçekleştiriyor gibi adamlar iyi iş çıkarmışlar ama en nihayetinde dizidir illaki sıkıyor insanı hele bir de 3 4 sezon sürerse bu mükemmelliğini, orjinalliğini kaybeder silinir gider.
izledikçe halimize şükretmemiz gerektiğini düşündüğüm dizi.
(bkz: bu kadar da olmaz)
(bkz: abi bu ne ya)
kadınların dizileri ne kadar iyi yönetebildiğinin,seyirciye hikayeyi yaşıyormuş hissini ne kadar başarılı verebildiğinin kanıtı dizidir.
diğer örnekleri için;
(bkz: aşk-ı memnu)
(bkz: fatmagül ün suçu ne)
bu caroline bihter'den daha orospu çıktı. vay be..
" osman " , rolü o yaşta çok güzel oynuyor. hatta oynamıyor sanki yaşıyor...
o surat ifadelerinden, ses tonundan sonra dayanamıyorum osmanı evlat edinmek istiyorum sözlük olmadı kaçırırım...

(bkz: benimmiş meğersem)
cast seçimi çok başarılı olan dizidir. tutar aga! *
haa son olarak fatmagül, alirıza, bihter, behlül, ezel, v.s piyasada ne kadar oyuncu diye geçinen adam/kadın varsa şu osman denen çocuğun pipisini yesin lan * *
tek reklamla dizi çekilebiliyormuş üstelik seyirciyi koltuğuna çiviliyormuş sayın yapımcılar!
son yılların en en en gerçekmiş hissine ulaştıran dizisidir tartışmasız. öyle ki, sabahçı kahvesinin bahçesinde geçen diyaloglardan dizinin sonuna kadar reklam girsin diye yalvardım çünkü iki büklüm kıvranıyorum tuvalet diye, ama yok gidemedim bırakılmıyor ki dizi. en sonunda televizyonun sesini sonuna kadar açtım koşa koşa gidip geldim bu sefer de reklama girmesin diye yalvardım ve girmedi *
hüngür hüngür ağlatan dizidir. aylinin, metenin, ahmetin, berrinin, ve annelerinin oyunculukları okadar gerçekçi ki tebrik ediyorum böyle bir ekibi bir araya getiren her kimse onu. ve o pis yengeyle karoline diyecek hiçbir sözüm yok. (bkz: gavur inadı)
sonunda bir dönem dizisi kusursuz gidiyor inşallah ilerleyen bölümlerde bozmazlar. beklenmedik gelişmelerle ekrana çi-vi-len-dik! övecek başka kelime bulamıyor, bundan böyle salı günlerime asla başka bir planı dahil etmek istemiyorum.
insanların bilinçaltındaki yahut kalplerindeki gizli kalmış duygusallığı ortaya çıkaran dizi, helal olsun bu yönden bakarsak bile başarılı bence. en ağlamam diyen arkadaşlarım bile yerlerde la ağlamaktan. bu nasıl iş?
Osman karakterini canlandıran çocuğun ,o yaştaki oyunculuğunu "acaba sette dövüyorlarda öyle mi ağlatıyorlar bu çocuğu" diye düşünerek seyrediyorum.bu dizi son 4-5 yılın en güzel dizilerinden biri.çok fena oldum aga yaa!seyrederken zamanı,mekanı,yılı unuttuğum hatta diziye dahilmiş gibi hissettiğim tek dizi.böyle devam etsin
"allah o adamın belasını versin" diye attığım naralarla komşularımı rahatsız etmeme sebep olan ve akıl sağlığım için izlememeye karar verdiğim dizidir.
soner'in nasıl çocukların cemileyle görüşmesini sağladığını anlamadığım dizi.
aylin i canlandıran kızın rol yapabildiğini gördüm ilk defa bugün. tebrik ettim. ha bir de şu neriman yenge midir nedir ya duygusuz, ya da beyinsiz. * ulan küçücük çocuk, ışık açık olsa kaç yazar lan. nolacak 1 geceden. zaten onu yatarken yanına alır ki insan. salonda tek başına bırakılır mı lan öyle bi tip orada?
ekranların yeni fenomeni olmayı çok kısa sürede başarmış bir dizidir. herkes bu kadar beğendiğine göre vardır bir hikmeti.
sürtük yenge nasıl olur. onu gösteren dizidir. pislik karı karşındaki 5 yaşında çocuk. 4 de olabilir. bilemedin 6 olsun.*
hönküre hönküre ağlattığı içün, tek başına izlemesi makbul olan dizi.
--spoiler--
-her şey iyi hoş da, ulen neden sadece cemile'ye odaklandı polis? balıkçı amca aldı bıçağı eline, sildi parmak izlerini, elledi bir güzel kendi parmak izleri kalsın diye. hiç mi suç aleti incelemesi yapmazlar? ifadenin alınması sırasında süs diye mi koydunuz o bıçağı masaya, poşetli moşetli?

-bıraksınlar mete'yi de, ali'nin ağzını burnunu kırsın rahatça. biz de rahatlayalım.

-her hafta bir karakteri daha çok seviyorum, bu hafta hiç beklemediğim bir şekilde aylin'i sevdim lan. o kendini beğenmiş kız gitti, yerine kardeşlerine destek olan dünya tatlısı kız geldi sanki. hele o müdür mete'ye durumu anlatırken mete'nin elini tutuşu, yere düştüklerinde birbirlerine sarılışları.. fırk..

-neriman'ın yatacak yeri yok. ne istiyorsun şuncacık osman'dan. azarlayıp durma ağzını yüzünü dağıtırım. fesat karı.

- "ismini bilmiyor ben.
çe.. çe.. çemile.. öyle bir şey"
lan çemçük ağız! allah belanı versin emi!

-berrin ile ahmet'in fazla uzamadan bir an önce mutlu sona ulaşmasını temenni ediyoruz biz evcenek. lütfen ama. sevenler bir araya gelsin. yıldız mıldız çok karıştırmayın yahu. hakan sen de başkasına canım. hadi canım.

-mete müzik öğretmenine aşık olmasın sakın. her bölüm o kadının şarkı söylemesini çekebilecek durumda olamayız ama. bize de yazık bi' yerde.
--spoiler--
bir metre gerimde annemin telefonla internette 101 oynamasına ve sürekli kendisiyle aynı 101 masasında oturan ablama "bana bi sarı 10 at, tek taşayım, bıdı bıdı" demesine rağmen ağlaya zırlaya ilk kez izlediğim ve beni koltuğa yapıştıran şahane dizidir. küçük velet osman beni benden almış, abi mete ve abla berrin hemencecik canımın içi olmuştur. kötü gibi gözüken kaptan babayı bile çok pis sevmeye başlamışımdır üstünü çıkarıp yatağa uzandığı ve edelelerini sarsa sarsa ağlamaya başladığı zaman. o derece olmuştur dizi. bravo.
gerginliğin diz boyu olduğu ağlayan zırlayan dizisidir. *
reklam dönüşü direkt biten dizi. kanal d bunu hep yapıyor. geçelim özete:

mete: benim canım kardeşim sende benim gibi annecisin. nasılda biliriz biz birbirimizi. babana yumruk attığın an eskilerimi hatırlattın bana. ağladım hıçkıra hıçkıra. hem sana hem bana. üzme kendini mına kodumunun senaryosu değişecek elbet kurtulcak annen. o güzel yüzün hep gülsün. hem yüzü hem gözleri gülen adamsın sen. hele kardeşlerine sarılıp kollarının altına alman gözlerimi dolduruyor.

aylin: annenin kıymetini anladın mı şimdi gerizekalı. yaa nasılmış annesizlik. kadına neler ettin. hep pezevenk babanı tuttun noldu şimdi. ama hakkını vermeliyim senin soner sayesinde annenizi gördünüz. bundan sonra hanım hanımcık kız ol.

berrin: aferim kızım sana. tam annesinin kızı. cemile görse vallahi gurur duyar seninle. o soğukkanlılık korumacı içgüdünle kardeşlerine kol kanat germen helal olsun kızım sana. ahmet'le çok yakışıyorsun valla bak. gidipte o salak hakan'a yüz verme. pisliğin önde gideni, gitsin tikkylerle eğlensin o.

neriman: nalet karı. ne meymenetsiz bir insansın sen. osman'ı bir günlüğüne emanet ettiler sana. çocuğa neler ettin. hanım haaanıımm sen hiç çocuk olmadın mı sen hiç çocuk yetiştirmedin mi? gerçi görüyoruz yetiştirdiğin çocuğu küçük kevaşe. ne günahı var o güzel gözlü minik burunlu evladımın. merak etme biz bakarız osmanıma. 70 milyon var arkasında.

mesude: anasına bakta kızını al. aynı annen gibisin hık demiş burnundan düşmüş. fesat içten pazarlıkçı. umarım nuri alçolar gibilerin eline düşersin. bu gidişle düşeceksin zaten aylin'i de baştan çıkaran sensin. bir de amca çocukları olacaksınız. vallahi kızılcık sopasıyla döverim seni. kendine gel.

kemal: evin pintisi. ne kızına edep vermiş ne karısına. hep mıymık. sende saman altından su yürütenlerdensin. sen değil misin osman'ın resim çizdiği aşk mektubunu masada okuyan. he cevap ver bana. veremezsin tabi yüzün yok. yıkıl karşımdan.

inci: ahh benim güzel öğretmenim. mete'nin içindeki o kötü ali'yi öldürmek sana düşüyor. meteyle çok yakıştınız lan. şimdi bırak o benim kardeşim öğrencim ayaklarını. vallahi diyorum bak bu çocuk ileride teoman gibi rockı bir şey olursa süper şarkılar bestelersiniz beraber. evlen kız onlan. çocuk 4 bölümdür ağlıyor yanağını okşayıp iltifat ettin yüzünü güldürdün yavrumun helal olsun. ailecek seviyoruz seni.

hakan: zengin züppesi cool adam kılıklı vicdanı kör olası herif. berrin'den faydalanmak istediğini bütün memleket duydu şerefsiz. birde böyle kıza trip atmalar. noluyo lan? sanki kız sana yüz verdi. kapı gibi ahmetim var orda. ağzını burnunu ben kırarım senin bir daha berrin'in yakınında görmiyeyim.

ahmet: sana saygım sonsuz güzel adam. kelimeler bile senin karakterinin güzelliğini anlatmaya yetmez. berrin'i merak etmen karakollarda sabahlaman. simit getirmen. helal olsun. annenin dediği gibi "babasının oğlu". ne duyarlı ne mükemmel bir annen var seni yetiştiren bile mükemmel yetiştirmiş helal olsun bir kez daha. ileride berrin'i istemeye gidersen çikolata ve çiçekler benden. o hakan pezevengine bakma kedi gibi korkak mırıldar mırıldar susar o.

necati: lan ajdar anık'ın göt fırçası seni. meteme 6 kişi giriştin şerefsiz. delikanlı adam tek gelirdi. ee hayat tesadüflerle dolu. nasıl giydin eteği. yapma abi diye zırladın. bir daha seni okulda görmek istemiyorum. o karı gibi, müdür karşısında kıvırmaların sinirime dokanıyor derhal kaydını sildirip başka okula alıyorsun. defol git lan bu diziden.

hasefe teyze: ahh hasefe teyze ahh elinde tesbih çeke çeke dönmüyor bu işler. oğluna bir eşek dili büyüsü yapamadın. çocuk gitti gitti hollanda'dan metres yaptı kendine. nasıl yetiştirdin bu çocukları? biri mıymıy diğeri zampara. şimdi kan kusup kızılcım şerbeti içiyosun kahrından biliyorum. o mahkemede bir tokat atamadın mı sıfatsıza anca yüzüne tükür mete bile yumruğu geçiriverdi karnına.

soner: seni şimdilik çözemedim. ama aylin'e yaptığın kıyak hoşuma gitti. annelerini gördü çocuklar. helal olsun sana.

ali: lanet olsun senin gibi babaya. yerin bin kat aşağısında cıyır cıyır yan emi. iki yakan bir araya gelmesin. pis herif. ne istedin lan cemilemden ne istedin lan metemden aylinimden berrinimden ve de osmanımdan. ne bok yemeye geldin seferden. metenin ellerine sağlık. çekimlerin yapıldığı yeri ve saati bilsem beyzbol sopamla ziyaretine gelmek isterdim. cemile kurtulcak diye umutlandırdın o çocukları senin yaptığın işin içine tüküreyim ben. hemen cemileden ayrılıyorsun ben bakarım onlara gerekirse asker maaşımı gönderirim mahallede para toplar genede aç komam ben onları.

caroline: sen varya sen. sana müstehak kızım bunlar az bile yaptı cemile. sen taa hollandalardan kalk gel kadının karşısında kocasını muck diye öp. yine 2 cmle yırttın. öyle dedi doktor. sen osmanımı gördün mü gözleri çipil çipil ağlamaktan nar kırmızı minicik burnu lokum gibi oğlumu annesiz bıraktın, 4.5 yaşında lan daha. ne götsün sen caroline. hemen sattın lan ali'yi. bu herif bir daha sana güvenir mi? ne bok yemeye geldin istanbul'a. umarım ileride osman senin yüzüne tükürür.

osman: ahh benim güzel oğluşum. kıyamam ben sana kuyban oluyum o ellerine minicik yüreğine. "bevvin abla" diyen dillerini yerim yer. ağlama osmanım benim kurtarıcaz anneni. annen sana yine gül şurupları yapıcak. bizde senle kağıttan uçak filoları yapıcaz. ağlama sakın. sen ağlayınca bende ağlıyorum güzel kuzum benim. gerekirse tanıdıkları devriyeye sokar anayasayı değiştirim ben. üzülme sen.

cemile: cemilem güzel ablacım seni en sona bıraktım. üzme kendini. düzelicek elbet mına kodumunun senaristleri 4 yıl cezaevi için yazacak halleri yok ya. sen ordan çıkıcan yine osmanımınıza gül şurubu yapıcan. yine metenin saçlarını okşayacaksın. ne güzel çocuklar yetiştirmişsin sen. hem ana hem baba oldun onlara. ağlamaktan beter ettin beni. sen ağlıyon ben ağlıyom sen kahroluyon ben kahroluyom. değer mi bu adam için be abla. ama kim olsa aynı şeyi yapardı sevdin diğmi? değmezmiş ablacım. senaryoya şöyle bir baktım kocandan boşanıcaksın ve darphane gibi para basacak olan triko üretimi işine giricen abla. üzme kendini o lanet ali'de behlül gibi sakalları uzatıp mezarlıklarda yatıp kalkar artık.
izlerken kendinden geçen akşam kuşağı bireylerinin, başkarakter oyuncusu cemile'ye görüş günlerinde temiz çamaşır götürme olasılığı olan dizi.
(bkz: bir kitle imha silahı olarak televizyon)
Ben de izliyorum hem de geçen hafta* üç bölüm durmaksızın izledim. bireysel çözülmelerin çürüttüğü toplumun yamalı kozasını anlamaya ihtiyacım vardı.

Ayfer Tunç'un son romanı incil'den bir alıntıyla başlıyor. sanırım bu alıntı, yukarıda sözünü ettiğim toplumsal çözülmeyi bize bir parça olsun izah edebilir.

Recm edilmek üzere olan bir kadını taşlamak isteyen topluluğa Hz. isa 'ilk taşı günahsız olanınız atsın.' diyor.

Hangimiz günahsızız ki?

Yarın bu Osman'lar, Mete'ler falanlar filanlar birer ali olacak...
yani ağaçlar fidana, fidanlar ağaca dönecek ülkemde. kısır döngü işte...

Ek: yazdıklarımı okuduğumda gördüm ki sevgili sözlük: ben de en az cemile'ye temiz çamaşır götürmeye hazırlananlar kadar ciddiye almışım bu diziyi.
izleyemedigim için üzüldügüm bölümdü.
gece izleyeceğim artık.
kaçıranlar için
http://www.tividizi.com/o...ki-4-bolum-tek-parca.html

edit : parça parça bozukluklar var sonradan uyarmadı diye küfür yagdırmayın bana.
zira ben yükleyene küfrediyorum şu an.
akıttığımız göz yaşının hesabını verin...