bugün

hermann hesse nin ünlü bir romanıdır.
bütün filmlerin klişe repliklerinden sadece biri. devamında ''o bana diri lazım'' gelir.
(bkz: baglanmayacaksin) *
kutsal kitaplarda yer alan en anlamlı emir.
(bkz: 29 Ocak 2009)
(bkz: recep tayyip erdogan in simon peres e verdigi ayar)
erdoğan ın davosta söylediği,tevrattan alınma sözdür.
iletilen kavimcek yanlış anlaşılan emir.*
"sivil, çoluk çocuk, yaşlı, kadın demeden; yakacaksın, sakat bırakacaksın, süründüreceksin, işkence edeceksin, perişan edeceksin... ama öldürmeyeceksin!" anlamış sürahiler.
hangi dilde söylenirse söylensin türkçesi kadar vurgulu söylenemeyen sözdür.
(bkz: asagidaki ileti tum alicilara teslim edilemedi)
(bkz: 8 madde)
Tayyip Erdoğan tarafından dünya tarihine katılmış bir söz. '' siz öldürmeyi iyi bilirsiniz'' sözü tüm kameralar önünde dünya tarihindeki yerini almıştır. Fakat avrupa tarafından bu sözler de tarihe gömülecek ve unutturulacaktır.
(bkz: çalmayacaksın)
orjinalinde noktalama işareti bulunmayan emirleri arada nokta koymadan okuduğunuzda "komşunu öldürmeyeceksin" anlamına gelen emir. (You shall not murder, You shall not commit adultery, You shall not steal, You shall not bear false witness against your neighbor)
(bkz: süründüreceksin)
(bkz: öldürmeyen allah öldürmüyor)
Musa peygamber'in tabletine yazdığı bu emri kendisinin dahi uygulamadığını bilenler için oldukça ikiyüzlü bir durumdur. Zira Musa peygamber havarileri ile baskın yaptıkları bir firavun köyünde askerlerine erkekleri ve çocukları öldürmekdikleri için fırça dahi atmıştır. Sadece üremeye elverişli bakir genç kızların sağ bırakılması mottosundan da anlaşılacağı üzere bu emir bir göt ayağıdır.
heceleyerek söylendiğinde son derece karizmatik olan cümle. *
en çok cinayetin din savaşlarında işlendiği göz önüne alındığında, yaran ayettir.
semavi dinlerin hepsinde, öncelikli emir olarak karşımıza çıkan emir cümlesidir. ölümcül 7 günah olarak bilinen günahların da başında bu emirle ilgili olarak "öldürmek" gelir.

din uğruna yapılan savaşlarda kaybedilen insanlar göz önüne alındığında, şakaysa çok komik gerçekse hiç komik değil tadında bir emirdir. sorgulanması gereken şey dinlerin değil insanların yanlışlığıdır. insan yanlışsa zaten dine kulp takmaya gerek yoktur; delinin dönüp kendini düdüklemesi gibi, insan da kendini öldürtecek dinleri kendisi yaratabilir. ha din tanrı tarafından gönderildi de insan sapıttıysa; ki insanın yapısı düşünüldüğünde böyledir; o zaman iş çok daha farklı olur.

ne dedim lan ben diye soruyorum.
habil ve kabil'e uygulanmayan ilahi emir. çünkü ilk denemede nasıl oluyor görmek lazım ?
dünyada görünen kısmı din altında yürütülüyor gibi görülen her şeyin yalan olduğunu kanıtlayan emir. kaynak götüm falan değildir, bildiğin ortadoğu.
yahudilerin kutsal kitabı tevrat ın altıncı kuralıdır. pisrail in okumayı unuttuğu kural.
erdoğan'ın konya da israil'e ithafen anlamadıysanız diyerek türkçe-ingilizce-ibranice olarak 3kere tekrarladığı emir cümlesi.
(bkz: you shall not kill)
israilli öküzlerin anlamadığı tek kelimelik cümledir.
(bkz: insan öküz olunca)