anonim bir söz. allah tabiki de kullarını rızksız bırakmaz lakin bu söze çok güvenip 20-30 çocuk yapmakta akıl işi diildir. aslında bi bakıma "bahane"dir bu.
"aynı allah sana akıl da vermiştir evladım, durumuna bak bir hele" sözü.
(bkz: derdi veren allah dermanı da verir)
(bkz: seksi veren allah aklıda verir)
ingilterede allah yerine devletin var oldugu kavram
türkiye yi 3. dünya ülkesi olarak kalmaya mahkum eden düşüncelerden biri
türkler tarafindan söylenmis almanlar tarafindan uygulanan yegane söz...
sen yan gelip yattığın müddetçe allah üçün birini verir denilen durum.
bu cümleyi söyleyene bodoslamadan girilmesi gereken durum.lakin bu cümleyi kullanan zihniyetlerin çocukları köprü altı asalakları oluyor.
fakir çiftin ikinci çocuğu yapmasının sebebidir biraz da. rızkını allah falan vermiyor kardeşim, senin köyünü bırakıp geldiğin bu şehir onları yutuyor.
cocugu veren allah rizkini da verir

sağlık ocağında şahit olduğum bir konuşma.
*kaynana
*gelin (2 çocuğu var, biri hasta kucağında)
*engin kültürlü genç

kaynana, geçmekte olan hemşireye: biz bebeyi gösterecektik doktora ama, bi de şey bizim gelin yine gebe galiba kaç aya kadar alıyolar acaba? hemşire : içerde doktora sorarsınız der ve giderken, engin kültürlü genç dahil olur konuşmaya.
kültürlü ve bilgilidir yardımcı olmak ister.

ekg: teyze konuşmanızı duydum kusura bakma ama, yanlış bişiy yapmayın.
k: nasıl ekg kızım?
ekg: bebeği aldırmayın teyze.
k:ama..
ekg:hiç bişiyi dert etme teyze cocugu veren allah rizkini da verir.
k: vermedi ekg kızım.
ekg: verir teyze verir.
k: vermedi. aha buncaazların babası 2 yıldır işsiz, bu küçük olan da doğduğundan beri hasta.
ekg:cocugu veren allah rizkini da veriiiir.
k: vermedi.
ekg:...
k:vermedi.
ekg: (yüksek perdeden) öyle diyosun ama teyze, o aldırılan bebekler öteki dünyada gümüş bir tasın içinde getirilip, kaşıkla, annesine yediriliyo...
k: (ve tabi ki de gelin) aaaaaa!
ben: ohaaa!
egk: yaa!
çocuklar: anaaa!
nufüs patlamasına neden olan cümle.
allah sonra çocukların rızkını değil de,belasını veriyor.
orda burda mendil satıp haşat oluyor zavallılar.
15 yaş altındaki 5.6 milyon çocuk gıda ve gıda dışı yoksulluk içinde yaşıyor; 770 bin çocuk işçi olarak çalışıyor; 1000 bebekten 29u bir yaşını tamamlamadan, 37si beş yaşından önce hayatını kaybediyor.
http://www.unicef.org
sayılar sadece ülkemizin resmidir.
kızmasınlar ama enayi çiftlerin allah'tan boş beklentisidir. kontrolsüz ilişkiye girip bir tabur oluşturacak kadar
çocuk sahibi ol, allah da sana deniz fenerini yollasın.

(bkz: zikine sahip olamayan adamın hazin sonu)
(bkz: nikahta keramet var)
bizde ki kadar etki etmese de, henuz çin'ce ye çevrilmemiş olan söz öbeği.
* adamları daha fazla gaza getirmemek lazım, dünyanın anasını ağlattılar zaten.
verir vermesine de nasıl verir diye de sorulması gerekir...

(bkz: tinerciler)
(bkz: kapkaçcılar)
(bkz: dilenciler)
(bkz: köprüaltı çocukları)

ben bu entryi yazana kadar 4 insan daha açlıktan hayatını kaybetmiştir.
(bkz: anlayana sivrisinek saz)
tayyip bey bu zihniyetten yola çıkarak 8 mart dünya kadınlar gününde kadınlarımıza "bol bol çocuk yapın" çağrısında bulunmuştur.
tayyibe uyanların sonsuz beklentisi.
bu cumle icerigine gore beyenat veren ve avrupa ulkelerinde ki genc nufus sorununa dikkat ceken tc basbakanı ornek verdigi avrupa ulkelerinde ki gibi cocuk basına bilmem kac euro cocuk parası vermeyi akıl edebilirse dogrulugu kanıtlanacak olan onerme.
Allah'ın önce rızkı daha sonra da çocuğu vermiş olabileceğini dolayısıyla,çocuk sayısı arttıkça çocuk başına düşen rızkın azaldığını düşünememiş bir zihnin ürünü olan bir laftır,sonuçta yine acıyı o çekecektir,sanmıyorum ki hiçbir baba evladını aç görmekten zevk alsın.
hurafedir efendim. yoktur böyle birşey, azıcık televizyon izleyen bir insan bunun külliyen yalan olduğunu bilir. açlıktan ölen çocukları gördükçe bu lafın hurafe olduğunu anlıyoruz.
yoksul ailelere bol çocuk veren allah, diğer çocukların, anasının-babasının: hatta toplumun bile rızkını alır.
leylek efsanesidir.

dogrusu;
cocugu ebeveynler yapar. cocuk da babasi gibi esek olmamak icin okur. virgulu size biraktim.