kimse öğrenmek zorunda değil.
laiklikde zorlama yoktur ne de olsa . yoksa var da biz mi bilmiyoruz .

dimi len laiklikden kalma çürümüş laik bozmaları .
Zorla denilen sey tarihtir embesil cocuk. Hayatinda basabildigi tek olay sozlukte yazarlik olan tiplere baslik acma ehliyeti verilmeli...
Çocuklar daha okula gitmeden duyuyor mustafa kemalin adını. Heyecanla gittikleri o 23 nisan kimin armağanı.

Doğal olarak ismini duyduğu birisini de sorar o kim diye? Meraklı olduğu sürekli soru sorduğu yaştır zaten. Burda ebeveyn yada soruyu sorduğu kişinin cevabı önemli.

Atatürkle ilgili anlayabileceği bir seviyede gerçekleri anlatırsa çocuk zaten onu kahraman olarak görüp sevecektir. Ve mustafa kemalin hayatını öğrenmek hiçbir zaman zoruna gitmeyecektir. Zaten kendisi araştırıp öğrenmek isteyecektir.

Farklı bir bakış açısı. Çünkü başlığın direk anlatmak istediği hakkında tartışmak çok saçma. Hiçbir Ülkede kurucusunun hayatının anlatılmadığı öğretilmediği bir eğitim sistemi olduğunu sanmıyorum.
Zorunda değiller ama doğru bir karakteri örnek almaları yanlış bir şey olmaz.
seçme hakkı vermeden laikliği dayatıyorsunuz ama nasıl olcak lan bu işler . bakalım çocuk laikliği sevecek mi sevmeyecek mi ? değil mi ama ?

yatacak yeriniz yok ulan sizin .

gerçi benimde yok ama sizin hiç yok .
görsel
laiklik başka bir konu tarih başka bir konu .

laikliği oturtacak yermi arıyorsunuz şimdi de .

acaba kazı nasıl çevirsek de yanmasa kafası mı ?
gerekli olan eylem.

önemli olan, nasıl öğretildiği.
"Tarihini bilmeyen milletler yokolmaya mahkumdur." Mustafa Kemal ATATÜRK
üzücü durum. umarım diğer çocuklar da benim gibi bu öğretilerin dayattıklarından en az hasarla kurtulabilirler.
çocuklara zorla matematik, zorla türkçe öğretmek gibidir. çocukları zorla okula yollamak gibidir.
kemalist değilim. mustafa kemal'e de boğazda gavur bayrağı görmediğim için minnet duyarım. fazlası değil.
siz hiç evde oturup çizgi film izlemek varken, sokakta top oynamak varken matematik, türkçe, fen bilgisi öğrenmek isteyen bir çocuk gördünüz mü? hayır.
eğer derdiniz çocuklara, çocukların onayını almadan bir şeylerin yapılması ise önce allah başka dert vermesin der ardından tutarlı olmanız adına, çocukların okula gönderilmesine de karşı olmanız gerektiğini söylerim. sonuçta zorla okula yollanmaktalar ve ne kendi ne de ailelerinin rızaları dikkate alınmakta.
yok, kastınız hayatı öğretilen kişi ise buradan da en iyi ihtimalle sorunu yanlış tespit ettiiğiniz anlamı çıkar. türkiye'de islâmî bir hayatın egemen olmasını istiyorsak -ki bir türk, bir müslüman bunu istemek zorundadır- mustafa kemal'in hayatının öğretilmesi sebep değil sonuçtur. yine tutarlı olmanız adına, türkiye'nin tıpkı kurulduğu zamanki gibi bir islâm cumhuriyeti olmasını isteyip istemediğiniz sorusuna müspet yanıt vermeniz gerekir bu noktada da ki bu soruya "evet, türkiye bir islâm cumhuriyeti olmalıdır" cevabını verdiğinizi hiç sanmıyorum.
bu ülkede zorunluluktan yapılan şeyler arasında en keyiflisidir. en azından, çoluğunuz çocuğunuz yılmamayı vazgeçmemeyi, inanınca başarabileceğini filan öğrenir.
Adam gibi öğretmedikten sonra çokta önemi olmayan bir olay haline geliyor. Okullarda, kitaplarda falan sıradan bir insanın hayatı anlatılır gibi anlatılıp geçiliyor. Yok şu tarihte doğmuş, şu okullarda okumuş falan hep klasik şeyler yazılıp çizilip öğretiliyor. Devir teknoloji devri, artık daha farklı ve kalıcı, iz bırakıcı şekillerde öğretmek gerekiyor.
Bizlere yaptıkları gibi daha da zorlayarak öğretseler keşke.
9 yaşında kızla evlenenlerin hayatını öğreneceğine kendine yaşanacak bir ülke bırakan atasının hayatını öğrensin,aynı zamanda adamlık,dürüstlük ve çalışkanlığı da öğrenmiş olur hem.
ülkede bu kadar değişiklik yapan başka birini bulursan onu da öğretelim. türkçe bilim üzerine çalışmaları bile yeterlidir. türk özüne yakışır bir alfabeye de sayesinde kavuştuk.
Benim ailem de hardcore musluman yok. Hic dua bilmem. Bizim evde din konusulmazdi. Ihtiyac yoktu cunku. Annem babam once insanlara saygili olmayi ogretti bize. Neyse lise de ben fikrimi bu sekilde beyan ettigimden din dersinden kaldim. Dua okumak istemedigimden, bana baban belli degil dedi 'din ogretmeni'. Bu mu peki istekli ogrenim?
tarihini bilmeyen geleceginide bilemez !
Her Türk ecdanini öğrenmek ister , ecdanindan ders almak ,onu bilmek ister .Lâkin damarlarında Türklügu hissedenler Atamızı merak eder çünkü , bir vatani koruyan bir lideri ancak o vatan içinde olan ogrenmek ister !
Gerekli olandır. Vatana faydalı bireyler olabilmeleri için eğitim şarttır. iyi bir eğitim içinse, matematik, türkçe, fen gibi derslerle birlikte iyi bir tarih eğitimi şarttır. Atatürk'ü bilmeden ise tarih olmaz. Bu beyan tıpkı, "çocuklara zorla okuma yazma öğretmek" "çocuklara zorla sayı saymasını öğretmek" demek gibidir.
Ülkenin kurucusunun hayatını öğrenmek her Türkiye cumhuriyeti vatandaşının görevidir kusura bakmayın. Belki bir gün o burun kıvırdığınız adamın hayatından öğrendikleriniz lazım olacak bilemezsiniz.
Bu da burada dursun:

http://www.kultur.gov.tr/...un-genclige-hitabesi.html
düpedüz saçmalıktır. mustafa kemal atatürk büyük bir insandır ama ondan daha büyük nice insanlar da vardır. bana göre birinin hayatını öğretmek o çocuklara istemsizce beğendiği insanın hayatını yaşamaya itmektir. evet atatürk nice çile çekmiştir, ama atatürk gibi biri olabilmek için onun yaşadıklarını yaşamak zorunda mıyız? herkesin yolu farklıdır, hayatlarından önce büyük insanların düşüncelerini ve bu düşüncelerin nedenlerini öğrenmek zorundayız. atatürk'ün hayatını öğrendiğimiz mesai ile nice büyük insanın öğütlerini öğrenebilirdik. eğitim sistemimiz ne yazık ki berbat, eğitim hayatım boyunca elimden geleni yapmama rağmen mutlu değilim ve değiliz. neden acaba?
Okuyup öğrenenlerin adam olduğu, okuyup anlamayanların tarikatlarda kucaktan kucağa gezip orospuluk yaptığı aşikar olan durumdur. Evladım ismi boş ver ışığında aydınlan. Karanlıkta kala kala iyice pazarcı olmuşsunuz.
Ki Mustafa Kemal senin şuan burda olmanı sağlayan kişi yani görmek zorundasın neden olsa din kurtarmadı ülkeyi.