bugün

iftarı sabah kahvaltısı olan oruçtur.
öğleye kadar , su içmemeli olanları en meşhurlarıdır.
(bkz: tekne orucu)
yaaklaşık 2-3 saat süren oruçtur.
ergin olmayan çocuğa oruç tutturulmaz. akıl baliğ olduğunda 13-14 yaşa tekabül eder, tam orucunu tutar. diğeri haramdır.
Ögle ezanı okunduğunda iftarı yapılan oruçtur. Bazı çocuk olmayanlar(yetişkinler) de tutar.
günde üç öğün yemeğin yendiği ancak bu üç öğün arasında hiç bir gıda maddesinin alınmadığı oruç şeklidir. çocuk orucu işte arkadaş.
tekne orucu dediğimiz oruçtur. yazık çocuk heves etmiş tutsun dediğim bir olay. sabidir, tutsun alsın hevesini, ilerde sigara ve alkole başlayınca bırak orucu çocuk orucunu bile tutmak gözüne büyeyecek sabinin.
"bende oruç tutucam! benide kaldırın sahura!" diye isyan eden evin sevilen çocuğunun gönlü olsun diye öğlene kadar hiçbir şey yiyip içmemesi durumudur. aile büyüklerini örnek almış hevesini almıştır.
Tutulan oruçları ailenin bir büyüğüne satip para kazanilan oruclardir. Çocukluğunmun en güzel anilaridir.
hiç denemedim. ben direk yetişkin orucundan başlamıştım.
haha çok güzel, "ben de tutacağım" diye tutturan çocuğa, hadi peki dersin, sahurda yer, sabah uyanır bir de güzel kahvaltı beyimize/hanımımıza, arada bir şey yok, biraz sabır sebat, belki biraz su, takriben akşamüstü 4-5 sularında da iftar.

burada mevzu, zorlanıldığı anda bir şeyler yiyip içmek ve sonra tekrar devam etmektir, şo yukarıda denilen tekne orucu da budur.
Bizim çocukluğumuzda öğlene kadardı.
"Henüz ergenlik çağına erişmemiş olan çocuklar için oruç ibadeti farz değildir.
Ergenlik çağına girmeyen çocuklara oruç ibadeti muaftır. "

google arama sonucu alıntı.
Alışık olunmadığından yanlışlıkla yeme ve içmenin yaşandığı oruçlardır.
ilkokuldayaken ben bizimkiler oruc tutarken ben de oruc tutucam diye tutturunca bana tutturdukları oruc.
oglen 12 de bitiyordu. oh kebap:)
Tekne orucudur.
benimki öğlen başlardı, akşam ezanında biterdi, ama saat dört gibi gizli gizli dolaptan ufak tefek bir şeyler yerdim..
Canavarların uzun süre çocuk yemeyerek tuttuğu oruçtur.