bugün

akrep burcuna ait bir kızın ismiyse eğer arkanıza bakmadan uzaklaşın derim ey faniler ...
baharda açan bir çiçek.
kökü soğanlı, çiçeği sarı açar. boyu yaklaşık 10-15cm arasındadır. çok narin bir yaban çiçeğidir.
yakın arkadaşlarımdan birinin adı olma özelliğini taşımanın yanısıra genelde şirin,güzel ama vurdumduymaz olan kişilere verlilen güzel beğendiğim kız ismi
akrep burcu erkeklerden,asla vazgeçemeyen kız ismi
sadece izmirliler degil tum egeliler bilir cekirdegin aslında cigdem oldugunu *
bu bitkiden elde edilen kolşisin* gut hastalığının tedavisinde kullanılır.

arkadaşlarla sık gittiğimiz bir kitapçıda çiğdem-doğanın görkemli mucizesi: antigut diye bir kitap vardı. bir süre gruptaki çiğdem adlı arkadaşın antigut diye çağırılmasına neden olmuştu.
eğlencelik de deriz biz izmirliler buna.
soğanı zehirli bir çiçektir.*
görsel
beşiktaşlı olmama rağmen survivor yarışmasında desteklediğim hatun.
(bkz: illere has sözcükler)
mardin iline ait bir köy.
bildiğin çekirdektir. ayçiçeği'nin en çok yetiştirildiği trakya'da ne deniyorsa o geçerlidir kardeşim.*
izmirde çiğdem yerken başka şehirden biri ile konuştuğunuzda enteresan bir diyalog yaşanır. zira çiğdem'i sadece kız ismi sanan biri n'yapıyorsun diye sorunca çiğdem yiyorum cevabı abesle iştigal eder.
(bkz: bursalıların bilmediği nesneler)
(bkz: çekirdek)
ankara çankayada ev fiyatlarının tavan yaptığı, bilim kolejinin, ayşe abla kolejinin, uluslar arası oasis okulunun, h.a.y. öğretmen lisesinin ve ankara fen lisesinin bulunduğu mahalle.

(bkz: eğitim yuvası)
(bkz: çekirdek)
narin görünüşlü kır çiçeği. BAharın ilk açan çiçeği olduğu için kardelen de denilen türleri vardır. SOğuk havalara ve kara dayandığı için bünye sağlam bi çiçektir görünüşünün aksine.
mahmur çiçeği olarakta bilinir. Bitkinin kullanılan kısmı tohumları ve yumrusudur. idrar söktürür, Kabızlığı giderir. Kesinlikle tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. zehirlidir. Çiğdem tohumu ve yumrusundan hazırlanan preparatlar uzun zamandan beri damla hastalığına karşı kullanılmaktadır. Daha çok ziraatta kullanılır.
adı ile güzeldir kadın:çiğdem
-------------------------------
çizeceğim onu rüyalarımda ve...
imkansız olacak ona bakmak.
ğ ile başlayan bir kelime gibi imkansız.
demini almış çay ocakta.
elleriyle getiren bana çayı,
minik bir mahmur çiçeği kadar imkansız.
ifadesi en zor kadın ismi +1

egelilerin çekirdeğe çiğdem demesi yüzünden sürekli olarak tuhaf esprilere maruz kalma sebebi ayrıca..
hacettepe üniversitesi beytepe kampüsünde yıldız anfinin altındaki kafe. öğrendiğim kadarıyla kapanmış olan yer.
iki ismi olan bir insanın büyüdükçe seçme özgürlüğünü kullanarak daha çok severek taşıdığı isim.

ilk 7 yaşına kadar köyde çiğdem diyenlere hayır benim ismi bahar diye inatla direten ve bahar ismine alıştıran daha sonra lise yıllarında çiğdem olmak isteyen ve bahar diyenlere verdiği ilginç tepkilerle tanınan yazar.
-bahar naber
* sensin bahar

-bahar baksana bir dakika
*doğru konuş benle ben çiğdem

-bahar nerdesin?
* yanlış aradın ben çiğdem, çiğdemi aradıysan 5 dk içinde geliyorum . Bahar'ı tanımıyorum.

Anne: bahar kızım nerdesin
* yanlış numara ben çiğdem

-Bahar yaaaa şu soruyu çözermisin
* bahar çözmez ama çiğdem çözer istersen tabi

kimmi bu yazar
(bkz: bal)
sultanahmet'te bir pastanenin adı. çok güzel poğaça olur.
ÇiĞDEM Türkiye'de en çok kullanılan 64. isim (... 62. engin, 63. barış, 64. çiğdem, 65. erdal, 66. seda, ...). Ülkemizde yaklaşık her 387 kişiden birinin adı ÇiĞDEM ve ismin yaygınlık oranı binde 2.58.

ÇiĞDEM adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 20:27 itibariyle yaklaşık 185,563 kişinin isminin ÇiĞDEM olduğu ve ÇiĞDEM isimli kişi sayısının her yıl ortalama 3067 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

ÇiĞDEM adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 2.85 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 872 ÇiĞDEM yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada ÇiĞDEM sayısı her yıl 7 kişi artıyor.

ÇiĞDEM Türkiye'nin en yaygın 64. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 64. ad ise Keith ismi. ÇiĞDEM adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 62. Jean 63. Jonathan 64. Keith 65. Karen 66. Walter isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com dan alınmıştır.
ege bölgesinde ay çekirdeğine verilen ad.