bugün

bu gün yeni bir tanesini aldığım; çabuk yanan kolay sönmeyen amerikan malı çakmak.
Ömür boyu garantili olan çakmaktır iç aksamındaki herhangi bir bozulmaya karşı iç aksam tamamen ve ücretsiz olarak değiştiren çakmak şirketi.
ömür boyu garantisi olduğu ne kadar bağıra bağıra yazsa da, buna şahit olunca insanı şok eden çakmak markasıdır. şöyle ki;

yanmakta güçlük çeken çakmağımı (#10034947) eminönün'e zippo ana bayiine götürdüm... dört duvarı zippoyla kaplı bir mekana girdim, karşıma geçen ilk yetkili görünümlü kişiye "sen yetkili bir abimize benziyorsun... bu çakmak tekliyor.." dedim. içten içe de bana bunun kullanıcı hatası olduğunu söyleyeceklerini ve bakım için ücret isteyeceklerini düşünüyorum ve kendimi savunmak için defansa çelikmiş vaziyette bekliyorum... hani bi söyleseler başlayacam saydırmaya: " ulan çakmak taşına gazına fitiline tonla para verdim ben onun! orijinalinden başka birşey almadım! sizin garanti dediğiniz bu mu!" alışığız ya bizim malum garanti kapsamlarından (!)

ama adamdan hiç öyle bir ses çıkmadı... aldı çakmağı benden... kapağını açtı, yakmayı denedi, yanmayınca içeri seslendi " arkadaşlar bu çakmağın içini değiştirelim... siz de buyurun beyefendi..."

içeri geçtim. içeri silme zippo dolu! piyasada göremeyeceğim modelleri tıka basa depolamışlar! ağzımın suyu akıyor tabi... tamir için uğraşan elemana; "burada perakende satış var mı?" diye sordum ama "yok dostum" dedi... başladık sohbete.

s.g.a.: ee nesi varmış çakmağın?
bakım elemanı: bişi yok... iç aksamında sorun var değiştiriyorum...
s.g.a.: pamukla fitili mi?
b.e.: yoo komple içini...
s.g.a.: !!?
b.e.: garantisi var biliyorsun... sen orijinal sarf malzemelerini kullan... ne olursa olsun tamir ederiz çakmağı... edemezsek değişiriz...
s.g.a.: valla bu kadar tahmin etmiyordum...

ben vitrindeki lucky ace modelini keserken çakmağın bakımı bitmişti... iç aksam değişmiş, oynayan kapak sabitlenmiş, pimi değişmiş...

b.e.: (kapağı açtı gaz doldurdu ve ateşledi...) sesi nasıl *
s.g.a.: (ölürüm ben onun sesine emektarım benim) mükemmel.
b.e.: artık tek seferde yanar... hiç teklemez... bişi olursa yine getir... güle güle kullan...
s.g.a.: ( e hani form doldurmadık... sıra almadık...? fatura göstermedik!? günlerce beklemedik? garanti kapsamı çerçevesine uygun mu değil mi değerlendirilmedik? çile çekmedik? nasıl servis lan bu!!?) bitti mi?!
b.e.: evet... bu kadar...
s.g.a.: kolay gelsin...

dışarı çıkıp bi keyif sigarası yaktım... keşke her servis zippo servisi gibi çalışsa diye düşünmekten kendimi alamadım açıkçası...

edit: imla.
bende bi bokluk var sanırım ne zaman paraya kıyıp alsam 1 ay sonra kaybettiğim tadına varamadığım benzinli çakmak.
can yongasıdır.
hele bir de sahip olduğunuz çakmak değeri nezdinizde yüksek birinden hediye ise daha da bir kıymetlenen çakmaktır zippo.
sigaraya karşı savaş açan şirket... yakın zamanda çakmak üretimine son vereceklerini açıklamışlar...

--

evet ben de duyunca şok oldum... çakmak işini bırakım saat, parfüm gibi şeyler satacağını açıklamış...
http://ekonomi.haberturk.com/luks-yasam/haber/608582-zipponun-atesi-sonecek

içimden bi ses " ee bizim çakmakların ömür boyu garantisi ve sarf malzemesi ne olacak!?" diyor... eşek değiller ona da bi çözüm bulurlar herhalde?!
yeniden doldurabilir metal çakmak.
çoğu insanın sigara başlama nedeni sigaradaki benzin tadı ve ayrıcalık hissi katan alet.
en sonunda paraya kıydım ve ankamall d&r dan şu modeli aldım. http://www.zippo-turkey.c...674--Klasikler-SSS-7.aspx (bkz: bir çocuğun ilk bisikleti)
zipporesimleri.com dan ayrıntılı resimlere ulaşabileceğiniz çakmak markası.
yurtdisinda, amerika'da falansaniz sigara tiryakisi arkadaslarinizca illa ki siparisi verilecek cakmak markasi.
tarzdır. her şekil yakılır. benzini çabuk biter. filtreyi cımbızla çekmek çileden çıkartır.
sigaraya başlama sebebidir. özellikle mat olan modelleri mukemmeldir.
(bkz: mahalle çakmakçısı)
[http:// http://www.amazon.com/gp/...827347&rnid=386589011]

13 dolara orjinal zippo çakmak bulabilmek mümkün bu sitede. *
zippo kalite çakmaktır en fiyakalısı ise altına benzer olan rengidir.
Kişi sigarayayı yakacağı zaman daha havalı yakar buyur burdan yak.
sigara içilmese dahi çakmak bağımlılığına sebep olabilecek çok şık aksesuar.
bir nevi hastalık.
o tiksinc kokusu olmasa sigarayla birlikteliklerine sonsuza dek izin verecem ama, böyle bir kokmusa ben sigarami emanet edemem ki ;)
çok sevdiğim ve aramızda bir bağ olan aksesuardır kendileri.
sigaramı asla başka çakmakla yakmam her zaman zippom benimledir.
3 çeşit orijinal zippom var hepsi benim için çok değerlidir.
evet çok seviyom lan ben bu zippoları, her zaman ona orijinal benzin, taş ve fitil koyarım o da bunu karşılıksız bırakmaz ve hep ilk çakışta yanar.

ama bir gerçek vardır ki; zippo ya çok sevilir ya da hiç sevilmez evet bu bir gerçektir, seven adam onsuz sigarasını yakmaz sevmeyen adam kokusuna dayanamaz.

bir de zippo asla insanı yarı yolda bırakmaz her zaman bir kere de olsa yanar.

siz siz olun zippoya iyi davranın(her zaman orijinal taş, fitil ve benzin kullanın; ben her 3-4 ayda bir içini bir güzel temizlerim ilk günkü gibi olur, cımbız makas gibi yardımcı aletleri her zaman elinizin altında bulundurun zippoyla fazla hareket yapmayın kapağı gevşiyebiliyor ama 1-2 harekette bilmek lazım bazen işe yarıyo...) bunlar benden yani profesyonel zippo kullanıcısından tavsiyeler.

bu bayram sabahı, bayram namazından gelmişim ve bu entryi yazdım hadi hayırlısı.

herkese iyi bayramlar.
kullanması en zevkli olan çakmak benzin doldurması çok eğlencelidir.
sigaranın tadını bok etse de vazgeçilemeyendir.
babadan hediye olunca değeri hiçbir para birimiyle ölçülemeyen, sigara yakmakta kullanmaya kıyılamayandır.
şanı yürüten çakmak.
sadece oynayabilmeyi öğrenmek için bile alınabilecek çakmak. yalnız gaz bazında çok ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor. güzel çakmak yani ama kibrit kullansakta olur hani.