1. 1.
  zinhar, 2003 yılında serkan ışın tarafından ufak bir şiir/eleştiri fanzini olarak kuruldu. daha sonra çeşitli aşamalardan geçti ve gördüğünüz, okuduğunuz hale geldi. bugüne kadar dergiye iş veren, yazı veren, eleştiri yazan herkesle birlikte kadrosu yine de kısıtlı kaldı. genelde, serkan ışın, barış özgür, deniz tuncel, derya vural, ali ömer akbulut, volkan çelebi, çoğu kez ahmet güntan, murat üstübal, bülent keçeli, şakir özüdoğru, efe murad, osman konuk yazıyor.

  sözlü kültür şiiri?
  semiyotik olarak her şiir, sözlü kültürün içinden çıkıp gelir ve hem görsel, hem göstergelsel, hem de tipografik olarak çözümlenebilir. zinharın uğraştığı bu alan tevfik fikretin zelzele şiiri, ahmet haşimin alev kelimesinin arapça yazılışından aldığı haz, cenap şahabettinin elhan-ı şita şiirindeki peyzaj merakı ile ilgilidir. daha sonra bu alan nazım hikmetin makinalaşmak istiyorum şiiri ile en uç noktasına ulaşmış ve ercümend behzad lav'ın başını çektiği kısım her nedense hiç hatırlanmamıştır. yüksel pazarkaya ve daha sonra tarık günerselin şiirleri, kitap-lık dergisinin deneysel edebiyat sayısı hariç.. sözlü kültür aslında kültürün kendisinin oluş biçimidir, fakat şiirin orada durmak gibi bir lüksü olamaz. bu yüzden galeride dolaşmadan bize şiir göndermemenizi rica ediyoruz. tarihsel olarak türk şiirinin biçimsel kaynakları hiç araştırılmamıştır (amil çelebioğlu) ve biz bu eksikliğin farkındayız.

  http://www.zinhar.com
  ... akustikcinayet
 2. 2.
  asla, sakın.
  ... jikase
 3. 3.
  sakkın sakkın sakkın sakın ha!*
  1 ... gore gori chapa tipa rota hey
 4. 4.
  asla, sakın anlamında kullanılan kelime.
  2 ... adaya ozel kondom
 5. 5.
  muhteşem yüzyılla hayatımızda yer eden kelime.
  2 ... kertenkele terbiyecisi
 6. 6.
  muhteşem yüzyıl ve türevi artan dizilerde kullana kullana boku çıkarılan kelimedir. eksik olmasınlar tiksindirmişlerdir kelimeden.
  ... ice tea mango
 7. 7.
  Kullanılması yasaklansa muhteşem yüzyıl senaristleri ayda 1 bölümü zor yazarlar.
  ... inheritance vice
 8. 8.
  sakın ola ki, kesinlikle, hiçbir zaman, asla.
  1 ... gethere