bugün

Ateşliyken uzak durulması gereken bir bitkidir. Zencefil vücut ısısını yükselttiği için bu sayede ateşin daha fazla yükselmesine yol açacak ve düşmesini beklediğiniz ateş alınan zencefil miktarına eşit oranla olabildiğince yükselecektir.
zencefille ilk kez tanışan ben, kestim bir dilim attım ağzıma saçma salak çiğniyorum. bir iki kere eveledim geveledim. o da nesi?! ağzım yüzüm yamuldu!
keskin bir tada ve kokuya sahip velhasılı, öyle direkt etkileşimde bulunmayın.
diş ağrısına iyi gelir.
görsel
Toz zencefili bal ve limonla karistirip macun gibi yiyin oksurugu keser. Neden kestigini bende bilmiyom ama kesiyo.
kuran'da adı geçen tek baharat.
Hem baharat hem de ilaç niyetine kullanılan bitki.

Toz halinden hiç hoşlanmasam da taze kök zencefili severim. Kök hali yer elmasını andırıyor ve çiğnendiğinde mentollü gibi serin ve hafif acı bir tat bırakıyor. Soğuk algınlığı semptomlarını da kesinlikle hafifletiyor.
Boğaz ağrısı, nezle, grip vs.. çok iyi gelir.. doğal ilaçtır.
100 cm boyunda kamış görünüşünde çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar mızrak şeklinde sivri uçlu ve tarçın kokuludur. Çiçekler sarı renkli ve çoğu bir arada bulunurlar. Zencefilin vatanı Güney Asya olmakla berâber Hindistan, Batı Afrika gibi birçok tropik bölgelerde ekimi yapılır. Memleketimizde ancak seralarda yetiştirilir. Nemli iklimi ve sulak yerleri sever. Bitkinin kökleri nişasta, reçine ve uçucu yağlar taşır. Kökler yassı ve grimsi renklidir. Kuvvetli kokulu ve biraz acımsı lezzetlidir. Baharat olarak kullanılır. Zencefil yağının hazmı kolaylaştırıcı tesiri vardır. Ayrıca yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkiye sâhiptir.
burhan altıntop'un gingerına verdiği isim.
Zencefil bitkisinin şekilsiz,parçalar halinde bulunan, soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ya da bunların öğütülmüş halidir. Çöreklere katılır. Ayrıca zencefilden gazoz, şarap,turşu ve reçel de yapılır. Taze kökleri salatalara da katılır. Zencefil bitkisinin anavatanı, Çin'in tropikal bölgeleridir.
midedeki gaz sıkışmasına iyi gelir zencefil çayı. mutlaka deneyin böyle bi sorununuz varsa.
zencefil tozunun balla karıştırılıp yenmesi boğaz ağrılarına ve öksürüğe iyi gelir.* *
Özellikleri ve Tarihçesi

Zencefil yaprakları mızrak şeklinde sivri uçlu ve tarçın kokuludur. Çiçekler sarı renkli ve çoğu bir arada bulunurlar. Bitkinin kökleri nişasta,reçine ve uçucu yağlar taşır. Kökler yassı ve grimsi renklidir. Kuvvetli kokulu ve biraz acımsı lezzetlidir.

ilk çağdan beri Çin ve Hindistan'da kullanılan zencefilin, Hindistan'dan geldiğini bilmeyen Dioskorides ve Plinius'a göre, bu bitki Yunanlılar'a Persliler tarafından tanıtıldı. Zencefil, Romalı'ların besin maddelerinde büyük rol oynamıştı. Zencefilin Ortaçağ Avrupası'nda kullanımı, karabiber kadar yaygındı ve pahalıydı.

Yetiştirildiği Yerler

Zencefilin vatanı Güney Asya olmakla berâber Hindistan, Batı Afrika gibi birçok tropik bölgelerde ekimi yapılır. Memleketimizde ancak seralarda yetiştirilir. Nemli iklimi ve sulak yerleri sever.

Faydaları

Zencefil, mide bulantısı, şişkinlik ve kolik gibi sindirim problemlerine karşı başarıyla kullanılabilir. Yolculuk kusmalarına karşı etkilidir. Antiseptik etkisi sayesinde, mideye bağırsak enfeksiyonlarına ve hatta gıda zehirlenmelerine karşı kullanılabilir. Zencefil kandolaşımını uyarır ve böylece kanın yüzeysel bölgelere de rahatça ulaşmasını sağlar. Bu etkinliği sayesinde donuklarda, ısınmayan el ve ayakların ısıtılmasında çok önemli görevler üstlenebilir. Aynı zamanda yüksek kan basıncını da normalleştirebilir. Terletici ve ateş düşürücü etkileri vardır. Öksürük,grip, soğuk algınlığı ve öteki solunum yolları hastalıklarında, ısıtıcı ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca iştah açar ve kabızlığa karşı kullanılabilir.

Nasıl ve Nerede Kullanacağız?

Zencefil çayı olarak: Değirmende inceltilmiş yarım tatlıkaşığı zencefil, bir bardak dolusu soğuk suya eklenir,hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır, 5-6 dakika hafif ısıda kaynatılır ve süzülür. Gerektiğinde bir bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.

Özellikle zayıf ve sinirsel etkiye açık mideler için çok yararlı bir bitkidir. Zencefil, mide ülseri olanların bile kullanabileceği özelliktedir.

Muhafaza Koşulları

+13 C de, %60 nemde çok soğuk olmayan serin ortamlarda muhafaza edilir.

Besin Değerleri

Taze zencefil B6-C Kalsiyum,Demir,Magnezyum,Fosfor,Potasyum,Manganez ve Lif açısından yüksek
besin değerlerine sahiptir
tadını anlamlandıramayacağınız, içmesi zulüm, şifalı nimet.