1. 1.
  ünlü uluslararası ilişkiler teorisyeni.1997 yılında ortaya attığı satranç tahtası teorisi ile nam salmıştır.bu teoride dünya haritasını bir satranç tahtasına benzetmiştir.bu satranç tahtasında verimli oyun alanları ve büyüklü küçüklü oyuncular vardır.***
  3 ... africa
 2. 2.
  kısmen hatalı gözüken tarafları olsada sağlam bir mantık üzerine oturmuştur teorisi.günümüz dünyasında bakıldığında geçerlilği anlaşılabilir.
  1 ... africa
 3. 3.
  (bkz: zbigniev brzezinsky)
  -2 ... halit ayarcı
 4. 4.
  1977-1981 yılları arasında ABD başkanı Carter'ın ulusal güvenlik danışmanı olan Brzezinski, bir strateji uzmanıdır. ABD'nin jeopolitik ve jeostratejik açılımları üzerine odaklanmıştır. Özellikle avrasya bölgesine yönelik ciddi çalışmaları bulunmaktadır. buna ilişkin yazdığı Büyük Stranç Tahtası adlı kitabında, Jeostratejik oyuncular ve Jeopolitik mihverler olarak belirlediği birkaç devletin bu bölgede ABD'nin küresel çıkarlarını etkileyeceğini öne sürerek, ABD'nin izlemesi gereken dış politika için temel bir çerçeve çizmiştir.
  2 ... rigormortis
 5. 5.
  türk kökenlidir...
  -2 ... demolay
 6. 6.
  18 harften oluşan isminde yalnız 5 tane sesli harf bulunması da değişik bir istatistiktir...
  ... meseodunu
 7. 7.
  tercih adlı kitabı ile Çin'in 10 ila 15 yıl içinde ABD'nin gücüne erişeceğinden buna karşı ABD'nin alması gereken tebdirlerlerden söz eder.
  1 ... conspirator
 8. 8.
  yeşil kuşak teorisyenlerindendir. Usame bin ladin, ile çok hoş fotografları vardır. google' de görsellerde aradığınızda karşınıza çıkar.
  1 ... conspirator
 9. 9.
  çomski ile paralel okunursa feci kafa yapar!

  ha bir de editi: (bkz: zbigniew brzezinski)
  1 -1 ... kuzgun
 10. 10.
  (bkz: the grand chessboard)
  1 ... olvido