1. 1.
  ülkemizin doğusunda tunceli bölgesinde rastlanabilecek bir dil ..
  bazıları zazaca'nın kürtçe'nin kolu olduğunu savunsada, zazalar kürt olmadıklarını söylerler ve dillerinin de farkını dile getirirler..
  11 -1 ... postsinaptik golge
 2. 2.
  kürtçe'nin en yaygın lehçesi olan kurmançki den farklı olan tunceli bingöl elazığ ve diyarbakırın kuzeyinde konuşulan. 1,5 milyon civarında konuşanı olduğu düşünülen hint-avrupa dillerinin iran dili grubuna dahil dildir.
  2 -5 ... otobus duragı
 3. 3.
  kürtçeden çok farsçaya ve zerdüştlerin kutsal kitabının dili olan " avesta"ya yakın olan dil. bazı bilim adamları zazacanın kürtçenin bir lehçesi değil;başlı başına bir dil olduğunu savunmaktadır.
  4 -1 ... diyonsos
 4. 4.
  Zazaca, Kurmançça (Kürtçe) ve Farsça Hint-Avrupa dillerinin Batı-iranî alt-dil grubuna girmektedirler. Farsça ve Kürtçe Güney-Batı iranî diliyken, Zazaca bir Kuzey-Batı iranî dilidir. Fakat Kurmançça kendi içinde daha çok Kuzey-Batı unsurları içermektedir.
  iranistik dilbiliminde Zazaca başlıbaşına bir dil olarak görülmektedir. Aynı şekilde ünlü Alman dilbilimci Oskar Mann da Zazacanın başlıbaşına bir dil olduğunu savunmuş ve bunu "Mundarten der Zâzâ. Hauptsächlich aus Siverek und Kor" (Zazacanın Ağızları. Özellikle Siverek ve Kor yöresinden) adlı çalışmasında ispatlamıştır. Oskar Mann'ın ölümünden sonra Karl Hadank bu çalışmayı Berlinde 1932 yılında bir kitap haline getirmiştir. Kitabının 18den 23. sayfasına kadar olan "Das Zaza nicht Kurdisch" (Zazaca Kürtçe değildir) bölümünde bu konuyu bilimsel olarak irdelemiştir.
  5 ... diyonsos
 5. 5.
  zazaca kürtçe'nin 4 lehçesinden biridir. kendi başına dil olduğunu savunanlar olsada böyle bişey yoktur kürtçe'yi iyi bilen birisi çok rahatlıkla anlayabilir zazacayı. bir çok kelimede sadece bir harf değişikliği vardır. kürtçede olduğu gibi gırtlaktan konuşulmaz başkada bir farkıda yoktur. kürt olmadığını savunan zaza'lar ise kendi benliğini yitirmiş olmaktan öte bir gerçekliğe sahip değillerdir.
  6 -19 ... sekizgen
 6. 6.
  kürtceyle alakası yoktur zazalarla kürtler farklı oldukları icin kürt kardeslerimiz oba insanıdır zaza kardeslerimiz ise daglarda yasar dikkat edilirse zazacanın ve kürtcenin ayrılıkları farkedilir ama birbiriyle sürekli iletisim icinde olan bu dilleri konusan insanların cogu her ikisinide anlar.
  2 -1 ... şenlik
 7. 7.
  kulağa hoş gelen kibar bir dildir.
  2 -1 ... gozluklu kedi
 8. 8.
  (bkz: metin kemal kahraman)

  (bkz: mikal aslan)

  (bkz: ahmet aslan)

  (bkz: yılmaz çelik)
  1 -1 ... faun
 9. 9.
  sülalede en son dedemizin ve babaannemizin konuştuğu ancak sonrakilerin bir kısmının ben de dahil sadece anladığımız ya da anladığımızı sandığımız dil.
  2 ... enemyof
 10. 10.
  kürtçe'yi anlamaları,konuşanlarını kürt yapmayacağı gibi zazaca'yı kürtçe'nin bir kolu yapmayacaktır.zira bir ispanyol ile portekizli'nin dilleri farklı olmasına rağmen birbirlerini anlayabilmektedir.bunun nedeni coğrafi bölgelerin ortak olmasıdır. (bkz: iber yarımadası)

  aynı durum zazalar ve kürtler için de geçerlidir.aynı coğrafi bölgede yaşamaları nedeniyle diller birbirinden etkilenmiş olabilir.ama bu dillerin aynı olduğu anlamına gelmez.

  bir başka husussa iki halkın birbirine karıştırılmasıdır.diyarbakır'ın kuzeyindeki kulp ilçesi çoğu kişiye göre kürt kökenli vatandaşlarımızın yaşadığı bir yer sanılsa da aslında orada yaşayanlar zaza kökenlidir ve zazaca konuşurlar.fakat aynı durum elazığ,bingöl ve erzincan'ın güneyi için geçerli değildir.çünkü buralarda kürt toplumunun çoğunlukta olmadığı bilinmektedir.
  4 ... out of the utero