bugün

kuşak kategorileştirmesinin genelgeçer olmadığını bilmek.
koskoca bir kuşağın geleceğini zikip attılar...

boomer falan diye bok attığınız kuşak var ya... gömmenize beğenmemenize dair bir şey demeyeceğim.
o kuşakla kendi durumunuzu kıyaslayın diye...
o kuşak aynı zamanda bir kısım şerefsizin eski dönemler şöyleydi böyleydi bok attığı bir dönem üstelik:

daha çocuk iken... babam daha yolun başında şöyle büyüttü hep bizi... daha ilkokuldan...
- oğlum ben memur adamım... benim sermayem yok, sana bir iş yeri vs açmaya. okul çalış adam ol. gömleğimi satar okuturum.!
gerçekçiydi adam.

o kuşak ailevi durumu ne olursa olsun şunu bilirdi... okur, üniversite mezunu olursa hayatı kurtulur!
yaş icabı da, ki tonla üniversite döneminden arkadaşım var... hiç biri aç açık değil, hiç biri!
ve kuşak icabı da hepsi ya müdür ya bir şeyin başında vs.

hemen hepsinin evi var... arabayı saymıyorum.
içlerinde bir benim yoktur... ben zamanında içtim, gezdim tozdum o parayla. pişman da değilim o ayrı.

en acınası ne biliyor musunuz?
şimdi sizin hayatımı kurtarayım dediğiniz polislik uzman çavuşluk falan, üniversite okuyamayan falan köylük yerlerdeki insanların kurtuluşuydu... bizim köy gide gide boşaldı herkes ya uzman ya polis vs olduğundan... ki kendi akrabalarım kuzenlerim içinde de çoktur.

öğretmenlik bitirip de öğretmenlik yapmayan ne arkadaşım ne de akrabam var lan!

bir zaman geçince herkes bir şey sahibi oldu. evlenirsin genelde 5 -10 sene arası araba alırdı herkes... bir 15-20 sene arasında arabayı ve yengenin altınlarını satıp üstüne koyup veya emeklilik ikramiyle ev alırdı.

şu ikisini kıyasladığında varya... ne yazık ki siz göremediğiniz için kıyaslayamıyorsunuz... ama benim yaşımdakiler bu 2 kuşağı da yaşadıkları dönemi de görmüştür...

harbi koskoca bir kuşağın geleceğini zikip attılar.

şu yukarıda normal görünen, normal bir süreç çoğu z kuşağı için hayal artık.
Gerizekalıya bak. Babandır ulan yavşak. Mezun olduğunda nereden mezun olursan ol asgari ücretle çalış diyor üstelik utanmadan tavır koyuyor. Asıl sen kendini ne sanıyorsun lan i*ne tanrı parçacığı diyor kendini bir halt sanıyor Seni bi s... Görürsün. Sosyal medyada klavye delikanlılığı yapıyor yok homoseksüel ekşici abiler yok bir tokat atarım yere yapışırsın falan. Sen tokat atsan kaç yazar. Seni kim şımarttı da bu kadar terbiyesiz ahlaksız oldun o kadar üni okuyup mezun olan adama asgari ücret dayatıyor bir de saçma sapan sorular soruyor askerlik okul tecrübe vb. Gibi. Genç olan adam buna göre çile çekmek zorunda. Ya da ben çektim siz de çekin kafasında. 9 tane gerizekalının beğenmesi, artılaması de ayrı bir mesele... Tek vasfı tiktoker olmak üni mezunu adama akıl veriyor ve tanrı parçacığı mı sanıyorsun kendini diyerek kendini tanrı parçacığı sanıyor, 9 tane mal da beğeniyor.
vatan bilgisayardan bir zamanlar 1.09 dolar kurundan bilgisayar , telefon alınabiliyordu.
hayat düşündüğünüz kadar basit değil.
Yaşıtlarınız Avrupa da o parti bu eğlence benim diye gezerken siz yok sınav yok iş yok toplum ne der diye diye heba olacaksınız.
Bence üniversite vs hikaye en iyisi meslek edinmek . Etiket değil mutlu olmak önemli. Huzur sağlık.
X kuşağına güvenmemeleri gerektiğidir.
Aldığınız eğitimle yurt dışına çıkın. Ne kadar eğitimsiz ve bilgisiz olduğunuzu göreceksiniz.
Y kuşağı kadar bilgili değilsiniz bunu fark edin.
y kuşağının peşinden gidiniz. onlar sizi kurtaracak, yavaş yavaş siyasete atılınca feminist ve maskülistlik bitecek, yerine insanca insan hakları, aile hakları, sorumluluklar, eşit ilkeler gelecek.
Her sorunun yasa(k)larla çözülemeyeceği.
sadece geleceğinizi değil, hayallerinizi de çaldılar.
çocuktum...

tüp kuyruğuna da girdim...
sana yağ kuyruğuna da...

komşu teyzeler para veriyordu hatta ... çocuk için harçlık...
mutluyduk...
ve kimse yarın ne bok yeriz diye düşünmüyordu şimdiki gibi.
elektrik kesilir ya... hah işte onun gibiydi insanların gözünde.
fakirlik değildi... yokluk değildi.
soğan patates gırlaydı... çuvalla bilmem kaç kilosu bilmem kaçparaya satılırdı.
(eksiliyene: amına koyayım amın oğlu! sanki o günleri görmüş gibi)
siz de bir gün gelip burada bilmemne kuşağının (artık omega mı olur delta mı olur) bilmesi gerekenler başlığına sıkıcı, modası geçmiş tavsiyeler düzeceksiniz. siz şu an yazılanları haklı olarak ciddiye almadığınız için onlar da sizi ciddiye almayacak.

kısacası kimse ne dediğini bilmiyor, s*ktir edin*.
Kendilerini bilsinler kafi.

Peşin edit: entry negatif bir anlam içermemektedir.
Aşı olmayanların pandemisi devam ediyor. Virüs vücuda girene kadar aşı karşıtı, virüs vücuda girince Yandım allah.

Olayın allah'la bir alakası yok gençler. (bkz: doğal seleksiyon) işini yapıyor.
teknolojinin kralı sizler değilsiniz. tüplü monitörler, tuşlu telefonlar, internet.. hepsi 2000 yılı öncesinde hafiften baş göstermeye başladı. bunları y kuşağı yaptı. siz z kuşağı sadece hazıra kondunuz.
kendileriyle ilgili birşeyler ters gidiyor, gitmiyorsa ki onlar adına umuyorum, gerçekten kuşak çatışması diye birşey var.

y kuşağına mensup olarak görüyorum kendimi. ve az biraz sıkılarak-utanarak söylüyorum ki, 2013 gezi direnişi zamanında umutla öne atılanlar, esas aktivistler, içinde olduğum y kuşağı temsilcileri idi ama daha genç, o günlerde 20 li yaşlarında olan kardeşlerimdi. kendi arkadaşlarım olduğu gibi onlar da o zamandan başlayan baskı ve ülkenin durumu karşısında dumura uğradı. ufak ufak ülkeyi terk etmeye başladılar, ama biliyorum ki şu berbat durumdan bu ülke çıkacaksa y kuşağı ön ayak olacak da çıkacak. z kuşağı o günlerdeki halimiz gibi şimdi.

ama arkadaş bakıyorum; bir içi geçmişlik, hayata başlamadan bitirmiş haller. lafta herşey var, özgüven tamam ama esas sorumluluğu almaya sıra geldiğinde kuyruğu kıstırıp kaçan tipler. ne oluyor arkadaşlar?

25-26 yaşında insanlar iş yoğun, ofise de geliyorum diye işi gücü hatta ülkeyi bırakıp yurtdışına kapağı atıyorlar. iş yerinde memnun olanlara neyin kritik öncelikli olduğunu 10 kere anlatıyorsun, 11. de naptın diye sorunca boş boş bakıyorlar.

bak yalan yok bir noktada döngü gibi; ben de x ler boomer lar ile benzer şeyler yaşadığımı, sonra silkinip kendime gelip kaldığım yerden devam ettiğimi iyi biliyorum. yani bize olağan gelen zorlukları hiç yaşamayan ileri bir medeniyeti z kuşağı görüyor ve oraya ulaşma vizyonu varken bize ters gelip tuhaf karşılıyor olabiliriz. belki daha sonra istemli istemsiz engel olacak da olabiliriz. ama bugünlerde ülkeden umut kesmek ve mücadeleye başlamadan bırakmak olmuyor be gençler. az daha sabır, daha yeni başlıyoruz.
pete porter abinin de dediği gibi deist gibi yaşamayın islamı.

zaten allah bizden çok fazla birşey yapmamızı istemiyor beş vakit namaz kurban ve hac bunlar dışında yapacağınız salih ameller de size sevap kazandırır.
pele
maradona
hagi
zubizaretta
Süper Mario
Susam Sokağı.
Dinci gordunuz mu oradan kosarak uzaklasin.
Bu başlıkta yazanlar dahil, sizden yaşı büyük olduğu için daha bilgili olduğunu iddia eden hiç kimseye aldırış etmeyin. istediğiniz bilgiye erişebilecek ve onun doğruluğunu teyit edebilecek kapasiteye ve imkanlara sahipsiniz.

Sokakta "telefonunu göster" diyen tipleri de gözünüze kestirebiliyorsanız dövün.
ak partiden olan oluşan kıtlık yokluğu ülkenin geri kalmışlığını çok iyi okumaları sanal alemden izlemeleri olaaktır.
Size yalakalık yapıp şakşaklayan muhalefete de sizi yanına çekmek için şirin görünmeye "biz de gençleri anlıyoruz" algısı yaratmaya çalışan iktidara da güvenmeyin efendim.

Bizden önce buzdolabı yoktu, o dönemde her şey şöyle kötüydü böyle kötüydü hiç iyi şey olmazdı edebiyatı her iktidarın resmi tarih oluşturma çabasıdır. (Abbasi ihtilali, Fransız devrimi, Bolşevik ihtilali, Kemalist devrim hepsini dikkatli bir şekilde analiz ederseniz bunu görebilirsiniz efendim)

Gündelik kısır döngü siyasi polemiklere, bilgisayar oyunlarına harcanan zaman; tarih, felsefe, sosyoloji, kodlama gibi değerli şeylere harcanması gereken zamanı geçmemelidir.
1980 yıllarının kokmuş zihniyetleri tarafından durmadan eleştiri yağmuruna tutulan kuşak.
4k maaşı beğenmemekte haklı olabilir, yaşam standartlarını ve hayallerini bilmiyoruz bu kişinin.
bence bu tür pek kişisel önerilerden ziyade hayat tecrübeleriniz aktarmanız çok daha önemli olacaktır.