bugün

yunanistan başbakanı papandreu'nun küresel kriz nedeni ile almanya başabakanı merkel ile konuşurken çeliken fotoğraftır.

görsel
yunan halkının artık biraz çalışıp üretmesi lazım.
allah kimseyi düşürmesin dediğim fotoğraftır. merhum ecevit'in amerikan başkanı bill clinton karşısında verdiği poza benzer bir poz. biz atlattık yunanlı kardeşlerimiz de atlatır inşallah.
çaresizliğin fotoğrafı olmuş.
inşallah içinde bulundukları durumdan biran evvel kurtulurlar.
Üretmeden tüketen toplumların düştüğü durumdur...
isim önemli değildir, yunanistan olsun, muz cumhuriyeti olsun. sen koskoca bir milleti temsil ediyorsun. öyle bir duruş çok yanlıştır. he ben saygılı adamım diyorsun, karşıdaki saygıyı hak ediyorsa saygı gösterirsin. etmiyorsa göstermezsin. başbakan olmuşsun ancak bir millet nasıl temsil edilir onu öğrenememişsin. yazık çok yazık.
insanı neşelendiren bir fotoğraf olmuş.
umarım krizden çıkamaz ve ülkelerini satmak zorunda kalırlar.
bana yıllar öncesini hatırlatan fotoğraf. http://galeri.uludagsozlu...to%C4%9Fraf%C4%B1-132102/
bunun örneklerini önceden gördüğümüz için şaşılmadık bir fotoğraftır.tabii, sevinmedim mi, orası ayrı. bizdeki örneği için:
görsel
istifa, hatta intihar sebebidir.
ama mübarek o koltuklara oturan kalkmak nedir bilmiyor.
koskoca bizans'ın evlatları kıytırık almanya başbakanına el pençe huzurda hesap verir gibi. tarih ne yazık ki devleri de sindiriyor.
başarısız iktidarların,sermayenin ve onların uşağı anaakım medyanın ağzından hâlâ papağan gibi daha çok çalışsınlar diyenleri gördükçe bayram sabahı dahi insanın ağzını bozası geliyor.

(#13577305)

oku da baban gibi cahil olma.
42 yaşında emekli olup 2000 euro civarı emekli maaşı alan, ve sonra ülkenin batmasına kızan yunandır.

abi biz bu duruma düşmeyiz, hani durum vahim olsa da bu kadar sıçmayız.

atamız demedi boşuna türk milleti çalışkandır diye.
saçmasapan bir kızmaya sebep olduğu söylenen bir fotoğraftır.

neymiş "el pençe divan" durmuşmuş. ben almanya´dayım o fotoğrafa biz bakınca biz türkiye´deki sözlük yazarından bambaşka şeyler görüyoruz.

biz b urada köpek gibi çalışıyoruz, iyi para kazanıyoruz, ama disiplin 1a. başka türlü olmuyor. ama gene de bize verilen paranın bayağı hatırı sayılır bir kısmını "vergi" diye kesiyorlar bizden. onun dışında her yıl ayrıeten bir başka vergi alıyolar. yediğin ekmekten, kullandığın benzine, iğneden ipliğe herşeye zaten yüzde 19 kdv ödüyosun.

ama gidiyolar 300 milyar euro yardım yapıyolar, benden hesaplarda 2 euro kaydırma yaptıysam bana bütün formları geri gönderiyolar 2 euro için ve ekstra yarım gün daha hayatımdan zaman çalıyolar, benim cebimde fazladan bulunan 2 euro´da gözü var adamların.

ama aaaa....o 300 milyarın 150 milyarını "affediyolar"....yorgo "ben demokrasiyim, referandum yapcam" diyo, tv´lerde adamlar çıkıyo "yorgo o referandumu, siz sağolun bize yardım ettiğiniz için, ama bizim paramız yok, zaten halkımız da euro´yu istemiyor, biz avrupa´dan çıkıyoruz, diycek biz de onlara - iyi yorgo cum da bizim verdiğimiz milyarlar n´olcak diye sorunca, siz zenginsiniz canım öyle 3 in 5 in peşinde olmayın diycek bize " diye yorumlar yapıyolar, en son buna binaen merkel´e bi sürü insan ultimatom veriyo, "baksana o paraları biz çalışıp da kazandık, o paraları yunanistan´a ödeteceksin" diyolar, o da cannes´da baskı yapıyo referandum´dan vazgeçiriyo, sözümona paraları kurtaracaklarmış, yunanistan 300 milyar ı ödeyecekmiş.

yunan halkı neye kızmış ki, bi el pençe yapıp 300 milyar indiriyosan, valla çok güzel bi iş yapıyosun. allah´tan almanya´da tepede merkel var. başa spd gelirse falan, adamlar resmen "biz yunanlıların gırtlağına çökcez, bizim paraları alcaz onlardan" diyorlar.

olm el pençe´ye kızmışmış yunan halkı. ulan fransız nasyonel bankası o yardımlardan dolayı "batma" noktasına gelmiş. ben de bambaşka düşünüyorum, yorgo olmasaydı yunanistan kesin şimdiye cavlağı çekmişti, avrupa´nın devlerini çok iyi kafa kola almış herif. n´olmuş yani bi kere el pençe yapmışsa...sıfır krediyle adama milyarlar veriyolar,akıl hafsala almayacak rakamlarda parayı veriyolar adama. e n´apçaktı ya? james dean gibi "cool" mu takılcaktı ? senin bi adama 300 milyar euro - üstelik euro dolar da diil- borcun olsa üstelik daha fazlasını da istiyor olsan, n´aparsın?....

ya işte böyle. yorgo öyle bi durumdaki merkel istesin, onun ayakkabılarını cilalar, söküklerini falan da diker. yeter ki paralar gelmeye devam etsin. yunan halkına sevgiler, almanya´yı iyi kazıklıyolar öyle el pençelerle falan. bu salaklar da 150 milyar euro parayı "affediyo"...hiç 150 milyar affedilir mi lan?
papandreu kriz döneminde elinden geleni yapmıştır zannımca ancak yunan halkı hala keyfinden feragat etmemektedir.
avrupa'nın şımarık çocuğu yunanlıların geldiği son durum. az bile bunlara öyle kafalarına göre yaşayıp durmak kolay mı.
yunan halkının yıllardır yediği haltlardan dolayı kızmaması gereken fotoğraftır.
neresidir yunanistan? bunca sene nasıl varolmuştur?
yunanistan çoğumuzun bildiği üzere stratejik bir şekilde çizilmiş ve güdülmekte olan bir ülkedir.
nereden baksanız bir 10-15 sene öncesinde, daha velet iken, babamın esnaf arkadaşlarıyla muhabbetini dinlerdim.
hepsi mobilyacı bu adamların. yurtdışı da çalışıyorlar. balkanlar daha sıklıkla.
ta o zamanlardan altıu üstü mobilyacı olan bir tahsili olmayan adam diyor ki "abi yatıyorlar, çalışmıyorlar. sonları iyi olmayacak gibi".
müstehaktır anlayacağınız.

bizler de çalıştığımız halde zamanında görmüştük bu fotoğrafları.
mazide kaldı çok şükür.
iki fotoğrafı bir tutan zihniyetinizi sikeyim.birinde çaresiz bir başbakan umut deryasına düşmüş çırpınırken diğerinde abd başkanının yavşak duruşu karşısında ecevit adamlık öğretmektedir.
ecevit ile karşılaştırılması kendini bilmezliktir. ecevit'e yapılan clinton'ın terbiyesizliğidir.
o adamı oraya getiren bir başkası değil yunan halkı. kendilerine kızsınlar "neden bu adamı başbakan yaptık. neden yıllardır üretmeden tüketiyoruz. neden popomuz büyüdü bizim." gibi..
merkel in karşısındaki rte olsaydı kemal kılıçtaroğlu çok memnun olurdu, felekten bir gece yapardı sanıyorum. hatta sadece kemal kılıçtaroğlu değil rte karşıtı her bünye içten içe bayram ederdi. yıllar yılı muhalefetin yapmış olduğu tüm propagandalardan çok daha fazla etkisi olurdu. rte nın bütün karizması sıfırlanırdı.

benim bu fotoğraftan çkardığım sonuç ; bizim başbakanımız da bir gün bu hallere düşse en sıkı savunucusunu bile kaybedebilir yoksa öyle ucuz muhalefetlerle olacak iş değildir. yani rte dan kurtulmak için ülkenin kötüye gitmesini ummak, yunanistan gibi iflas etmeyi dilemek gerekiyor.

şahsen başbakanımı böyle görmektense, desteklemesem bile her daim başımda ama başı dik olsun yeğlerim. bu fotoğraf aynı zamanda yunan halkının almanlar önündeki halidir. çok kötü lan, bırakın istifayı, intihar bile edebilir insan. o bakımdan acıdım adama, sadaka veresim geldi, eline 3-5 lira sıkıştırsan hemen alıp cebe atacak gibi duruyor. tarihi bir fotoğraf, çeken fotoğrafçı kesin ödül alır.
ülke başkanın dünyaya diz çökmesi normaldir kızdırması.
yunanistan'da 19 şubatta erken seçime gidilmektedir.
acizliğin göstergesi.

"ama ecevitin de vaaaar hı hı" diyen şakirtcanlar karaoğlanla yunanlı dediğimiz dünkü osmanlı uyduruğunu bir tuttular ya... pes!
günde 3 saat çalışmakla kimse krizden falan kurtulamaz. günlerinin çoğunu uyumakla ya da gezmekle geçiren yunan halkının fotoğrafa kızmadan önce kendilerine dönüp bir tokat atarak bir şeyleri fark etmeleri gerekmektedir. (bkz: eli mahkum)