bugün

çorba hariç hemen hemen bütün yemeklerin yanında süper giden şey.
Hıdırellez sabahı yaprak üzerinde biriken çiy damlaları ile, karınca yumurtası ile, kuzu midesinden çıkan pelte ile de mayalanması mümkün olan, sağlıklı ve lezzetli yiyecektir.
makarnayla birlikte üzerine ketçap sıkılınca da tadı güzel olan sağlıklı yiyecek.
bir oturuşta 2.5 kiloluk olanından en az %5 ini mideye atabileceğim yiyecek. o derece seviyorum. seviyorum ulan!
içine tuz dökülüp, közlenmiş biberle yenildiğinde nirvanaya ulaştıran süt ürünü.
Anadoluda bir genç kızın bulduğu süt ürünüdür. Velhasıl günümüzde,yabancılar paket yapıp bize satmaktadır.
bütün yaz ayı boyunca imalathanemizde yapmaktan bıktığım süt ürünüdür ,artık yoğurt görmekten usanan yapım uzun bir süre yoğurt yemeceğine söz vermiştir,zor da olsa.
bütün kış ayı boyunca malikanemizde yemekten bıktığım süt ürünüdür. zengin de olduğumuzdan hep meyveli yoğurt alıyoruz. artık yoğurt görmekten usanan yapım uzun bir süre yoğurt yemeceğine söz vermiştir, zor da olsa.
ayrıca yetenkli bir türk kızı sütü yoğurta, yoğurtu ayrana çevirebilmelidir.
ayran gibi doğal, gaz basılmamış, sağlıklı bir içeceğede dönüşebilen icattır.
Dünya literatürüne çok katkısı olmayan Türkçemizden en bilinen örneklerdendir.
itü teknokent-3'te yerini alacak olan, ve hali hazırda itü'de varlığını sürdüren yazılım şirketi.
yazılış ve okunuşu ve anlamı her dilde* aynı olan ender Türkçe kelimelerden.

Edit : Azerbaycanca'da yoğurdun yanında qatık da deniyormuş.derinden gelen'e teşekkürler.
dünyaya yaptığımız büyük iyilik. ye de yanında yat.
pürüzsüz, kaymaksız ve kaseye konduğunda kaşık izi olması şartıyla yediğim süt ürünüdür. her yemeğe uyar ne hikmetse, yada ben uyduruyorum. mesela çok sevdiğim halde yoğurt yoksa yemediğim yemekler vardır. ıspanak gibi. ayrıca açlık anında çok pratik olarak üstüne biraz nane tuz ve pul biber katılarak yenebilir. *
ev yapımı makbul olan süt ürünü.süt bir güzel pişirildiken sonra biraz ılıyınca süt miktarına uygun yoğut katılıp , üstü bir güzel kapatılıp beklenince olandır.sınav dönemi uykunun gelmemesi için kaçılan besin kaynaklarından biri daha..
sadece tatlının yanında yiyemediğim Türk mucizesi.
bayanlara diyetteyken eşlik eden sağlıklı bir maddesi. hoş sağolsun her işimize koşturuyor...
türklerin keşfettiği(veya icatta sayılabilir) bir tür yemektir.
doğal aşı olma özelliği taşır.
keçi, inek, koyun, manda vs. gibi hayvanların sütünden yapılabilmektedir.
hazır olarak satılanlar, doğal olarak yapılanlardan çok farklıdır, fakat hazır olarak satılanların yoğurdu ile 2-3 defa yoğurt yaparsanız, hazır olan yoğurt da doğal olan yoğurda dönüşecektir.
günümüzde iskender ile çok iyi gitmektedir ve her öğün yenebilecek bir gıdadır.
trabzon'un vakf-ı kebir ilçesinde yapılan ve ankara'da da satılan bir yoğurt var. bir kiloluk plastik kaplarda satılıyor. marketlerden alınız efendim. hakiki yoğurt.
ayranın ham maddesi.
kanlıca'da yenilenin tadı ayrıdır.
tuzlanıp yenirse bir de yanında közlenmiş biber olursa tadından yenmez.
sarımsakla beraber yenince tam bir uyku ilacı olur mübarek.
öyle bir nimetki içine sarımsakla nanede girer, elma ile taçında. tatlıda güzeldir, tuzluda. herhalde bu şekil başka bir yiyecek yoktur.

(bkz: ballı cevizli yoğurt)
diyetisyenlerin "bölgesel zayıflama" için diyet yapanlara kesinlikle önerdiği besin...

http://pratik-saglik.blog...ak-icin-yogurt-yiyin.html

ben mantıyla beraber tükettiğim için sorun oluyor sanırım.