bugün

entry'ler (569)

ne olmuş lan bu sözlüğe

Uzun zamandır sözlüğe girmiyordum, bugün bi girdim aman tanrım didim, ergen yuvasına dönmüş...
Eskiden bir ağırlığı vardı, bilgilendirici yazılar yazılır seviyeli şeyler paylaşılırdı ama şimdi sözlük bitmiş...

Ölmüşsünüz ağlayananız yok la, gidin memlekete faydalı işler yapın , yabancı dil öğrenin ne bilim kitap okuyun, adam olun bu sözlüğü de kapatın...

Şaka şaka, yazın la müthişsiniz.

nick altı bir sayfayı geçmeyen yazarlar derneği

Bir bok olmayacak yazarlar grubudur. Bakın bana sayfalar sayfalar...

gelir ve ikame etkileri

Gelir etkisi: Normal mal için negatif, düşük mal için pozitif
ikame etkisi: Normal ve düşük mallar için negatiftir.

makale yazmak

Kopi-peyst ile üstesinden gelindiği sanılan akademik işkence şeysi.

anne ben troll oldum

-anne ben troll oldum.
-Bana laf getirme de .

sözlük yazarlarının evlenmek istediği yaş

Bir anket çalışmasıdır. Sonuç SPSS ile analiz edilecek ele güne yayılacaktır,üzerine akademik bir tez yazılacak aslanlar gibi savunulacaktır.

sözlük yazarlarının itirafları

Bugün kızın birisi ben ona bakmadığım halde bana baktı lan, birine mi benzetti acaba?

27 kasım 2013 real madrid galatasaray maçı

Akp döneminde oynanacaktır.

kalabalık sınıfa sunum yapmak

Heyacanlanmak, cümleleri karıştırmak, kıçtan ter akması ve akabinde sunum sonunda herkesin ayağa kalkarak sizi alkışlaması, kürsüye çiçekler fırlatması, kızların çıkma tekliflerini değerlendirme süreci.

yalnız başına nuri bilge ceylan filmleri izlemek

Yalnızlığı katlayan bir eylemdir. Yapılmamalıdır, acilen bir iş bulunmalıdır.

ulan demek için kürsüye çıkmak ve ulan demek

götlekliktir.

go after

yakalamak için peşinden gitmek

two policeman saw the boy trying to steal the car and went after him.

get away with

yanına kalmak, paçayı kurtarmak (escape)

*Jake has been cheating on his taxes,and he always gets away with it.

kesin karineler

Karine,mevcut ve bilinen olgulardan bilinmeyen bir olgunun mevcudiyeti sonucunu çıkarmaktır. Adi ve kesin karine olmak üzere iki türlüdür. Adi karine aksi ispat edilebilir iken kesin karine aksi ispat edilemez.

Kesin karine örnekleri:

-Çocuğu doğuran kadın anadır.
-hiç kimse tapu sicilinde kayıtlı bir hususu bilinmediğini ileri süremez.
-herkes yeni bir yerleşim yeri kurmadıkça eskisini korur.
-süresi içinde iptal edilmeyen işlem kabullenilmiş sayılır.

telafi edilmiş talep eğrisi

Bir malın fiyatı düştüğünde tüketicinin reel geliri sabit tutularak fiyatı düşen maldan, satın almak istenen miktarların seyrini gösteren eğridir.

-Gelir etkisi analiz dışı bırakılarak reel gelir sabitken ikame etkisi nedeniyle fiyatı düşen maldan ne kadar satın alındığının saptanması telafi edilmiş talep eğrisi ile gösterilir.

Hicksgil talep eğrisi ise sadece ikame etkisini yansıtır ve bu yüzden daima negatif eğimlidir.

paylı mülkiyette önemli ve olağanüstü işler

Paylı mülkiyette önemli yönetim işleri şunlardır:
-işletme usulünün değiştirilmesi
-Adi kira veya hasılat kirası sözleşmesinin yapılması veya feshi
-Toprağın ıslahı
-Olağan yönetim sınırlarını aşan ve paylı malın değerinin veya yarar sağlamaya elverişliliğinin korunması için gerekli bakım,onarım ve yapı işleri (tarlanın nadasa bırakılması, binanın dış cephe boyaması)

Olağanüstü yönetim işleri ise:
-Paylı mülkiyetin özgüleme amacının değiştirilmesi (tarlanın arsaya dönüştürülmesi gibi)
-Korumanın veya olağan kullanmanın gerekli kıldığı ölçüleri aşan yapı işleri (apartmana teras yapılması )
-Paylı mülkiyetin tamamı üzerinde tasarruf işlemleri yapılması

Not: Paylı mülkiyetten doğan veya paylı malı ilgilendiren yönetim giderleri vergiler ve diğer yükümlülükler, aksine bir hüküm bulunmadıkça,paydaşlar tarafından payları oranında karşılanır. Payına düşenden fazlasını ödemiş bulunan paydaş payları oranında rücu edebilir. paydaşlar gider ve yükümlülüklerinden payları oranında mesul olduklarından ,payını ödemeyen veya iflas haline düşen paydaşın gider payı,diğerlerinden tahsil edilemez.

içtihadı birleştirme kararları

içtihadı birleştirme kararları, Yargıtay'da Büyük Genel Kurul da denilen içtihadı Birleştirme Genel Kurulu veya Küçük Genel Kurul dediğimiz Hukuk genel kurulu ya da Ceza genel kurulu tarafından alınır ve Resmi Gazete'de yayınlanır. Alınan içtihadı birleştirme kararı, Yargıtay da dahil, bütün hakimleri kanun gibi bağlar.

külli halefiyet

Miras hukukunda,tüm malvarlığının mirasçılara aktif ve pasif değerlerin bütünüyle el değiştirmesidir.
Cüzi halefiyetten farkı ise tereke üzerinde mirasçılara tam hak sağlamasıdır.

Büyük bir yalnızlıktan çıkmak üzereymişim gibi geliyor,gittikçe aşk denen kavrama daha çok yaklaştığımı hissediyorum beş altı yıl aradan sonra,bir garip huzur doluyor içime anlamsız durup dururken,aklımda bir kaç soru var cevabını almak istiyorum hemen,uzun süren gecelerden sonra güne yalnız başlamanın ağırlığını hissediyorum.Yazıp yazıp silinen aşk mesajları kadar çocukça,çöpte biriken kağıt müsveddeleri kadar sıradan şeyler için değil uzun süren geceler...Bazen mutluluk bir adım ötemde duruyor,ama biliyorum bu kadar yakınken, bunun bir rüya olmaması için dua ediyorum,umarım her şey bitmeden uyanmam ve umarım sevmekle başlar her şey ,her şeyim.

Yardımcı Doçent olmuş diye havasından geçilmeyen hocalarımın kapısının altından Vedat Milor'un Cv'sini atıp kaçmak istiyorum.